Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 18.09 i 19.09

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.

I jak tam w weekend? Nie nudziliście się? Ja osobiście nie. Było dynamicznie i rodzinnie. Pogoda piękna, ale były chwile, że słońce dogrzewało tak, że nie szło wytrzymać przy praktycznie żadnym ruchu powietrza. Jeszcze dziś najmilsi pogoda względnie ładna i bardzo ciepła. Od jutra chłodniej, ale również ze sporą ilością słońca w obszarze pogody przejściowej. Nocą przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny, który przyniesie opady oraz także gdzieniegdzie wyładowania atmosferyczne. Ogólnie sytuacja nie jest do końca jasna i klarowna, gdyż może się zdarzyć, że front przejdzie dopiero jutro. Czas pokaże. Zawsze za wszelkiej maści prognozy trzeba brać odpowiedzialność.

pogoda na poniedziałek, pogoda na poniedziałek,wtorek

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska jeszcze znajduje się w obszarze wyższego ciśnienia na skraju wędrującego wyżu znad Rosji w kierunku Ukrainy. Na mapach górnych widać wyraźnie zmianę pola barycznego tzn. odejście osi wyżowej bardziej na wschód kontynentu a powolnym zastępowaniu zatoki niżowej w polu geopotencjału wraz z widoczną kształtującą się doliną o ujemnym nachyleniu – Negative tilt through. Na szczęście jedynie nad północnym zachodem taka sytuacja będzie miała wpływ na aurę. Do Polski napływa powietrze polarnomorskie ciepłe, które po przejściu frontu zostanie wypchnięte na wschód i zastąpione masą tą samą masą powietrza, jedynie o cechach chłodnych. Na froncie istnieje szansa na rozwój płytkiego niżu barycznego, który może mieć wpływ na intensyfikację ewentualnych zjawisk (w tym konwekcyjnych). Od jutra zacznie się dominacja cyrkulacji strefowej, ale nie na długo. Wyż wędrujący z zachodu na wschód kontynentu znów sprawi, że do Polski zaciągnięte zostanie cieplejsza masa powietrza.

Reklama

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie małe, lub jego brak na przeważającym obszarze kraju. Jedynie lokalnie na Mazowszu mamy więcej chmur. Na zachodzie także występuje zachmurzenie, ale jest t przede wszystkim chmura wysoka. Na południu znów dominuje Stratocumulus (również w odmianie opacus – zasłaniającej słońce). W ciągu dnia przede wszystkim na zachodzie kraju będziemy mieli wzrost zachmurzenia od chmury wysokiej do chmury średniej. Większe zachmurzenie w ciągu dnia pojawi się także na południu oraz południowym wschodzie, gdzie niewykluczone jest pojawienie się przelotnego, punktowego opadu deszczu. Wieczorem do zachodnich granic dotrze strefa frontu atmosferycznego z opadami deszczu. Niewykluczone burze, podczas których silniej popada. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia od 22-24 stopni na północnym wschodzie, nad samym morzem oraz na pogórzu przez 25 – 28 (lub więcej) w pozostałej części kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na pogórzu nieco silniejszy, wiejący z południowego wschodu. Ciśnienie 1009 – 1019 hPa.

Nocą prawdopodobnie będzie powoli wędrowała strefa opadów deszczu oraz lokalnych (miejscowych) zjawisk burzowych. Będzie on szedł tak niemrawo, że do rana nie osiągnie (prawdopodobnie) centralnej części kraju.

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie duże / całkowite. Jedynie na krańcach zachodnich oraz południowo zachodnich więcej przejaśnień i słońca. Opady deszczu na południ, w centrum oraz na wschodzie. W ciągu dnia strefa będzie przemieszczać się dalej w kierunku wschodnim. Około południa padać z frontu powinno już jedynie na wschodnich krańcach. Za frontem coraz więcej przejaśnień i czystego nieba, jednak z uwagi na większą porcję wilgoci, oraz większą niestabilność istnieje szansa na rozwój punktowej, głębszej konwekcji. Zadzieje się to prawdopodobnie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz gdzieniegdzie na południowym zachodzie kraju. Gdzie indziej padać nie powinno, ale….w końcu to punktowa konwekcja więc kto to wie, co się zadzieje 😉. Temperatura od 18 do 20 stopni na północnym wschodzie, pogórzu oraz północnym zachodzie. W pozostałej części kraju odpowiednio od 21 do 23 stopni. W słońcu temperatura może być wyższa. Wiatr umiarkowany na północnym zachodzie dość silny i porywisty południowy (wschód) skręcający na zachodni. Ciśnienie 1008 – 1012 hPa.

Reklama

Kolejne dni

Kolejne dni, to znów dominacja wyżowej i ciepłej pogody. Nie będzie naprawdę na co narzekać – no chyba jedynie na to, że w niektórych regionach już dość długo nie padało. No niestety charakterystyka naszego klimatu nieco się zmienia i będziemy podatni na naprawdę dłuższe, bezopadowe okresy.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama