Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.
Dokładnie dziś mija 9 lecie powstania tego Fanpage. To już 9 lat pracy, wzlotów i upadków. Nie mniej jednak pasja nadal jest i raczej do końca żywota się to nie zmieni . Dodatkowo dziś rozpocznie się astronomiczna wiosna. Co prawda 20 stopni jeszcze nie będzie, ale jest to zawsze taki pozytywny aspekt płynącego czasu i życia
.
Ciepły weekend
Mamy poniedziałek. Przyznajcie, że w końcu weekend był taki, jak tego sporo ludzi chciała – dość ładny i ciepły. Oczywiście zdarzały się opady, ale powiedzmy uczciwie, że chodziło o wzrost temperatury i tak się stało. Poranek ciepły, ale niemal w całej Polsce pochmurny. Zdarzają się miejsca, gdzie występuje zamglenie lub mgła – tak jest m.in. w Resku, gdzie widzialność pozioma spadała do 100m. Na termometrach w Słubiach, czy Zielonej Górze już powoli dobija do 10 stopni. Najchłodniej jest w Suwałkach, Kielcach i Białymstoku, gdzie „wkradł” się lekki minusik. Dziś i jutro trochę opadów i niewykluczone jakieś pojedyncze burze.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska znajduje się w zasięgu płytkiej zatoki niskiego ciśnienia wraz z wędrującym od zachodu, frontem atmosferycznym o charakterze okluzji niżu barycznego znad Skandynawii powstałym na zafalowaniu. Front będzie sukcesywnie przemieszczał się w głąb kraju. Przyniesie on przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Już jutro jednak dostaniemy się pod wpływ niewielkiego klina wyżowego ośrodka znad Austrii, który będzie przemieszczał się w naszym kierunku i niewykluczone jest to, że osiągnie nasze granice. Napływać będzie dość chłodna masa powietrza polarnomorskiego.
Pogoda na poniedziałek
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Już od rana na zachodzie oraz w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku opady deszczu, które będą miały również charakter konwekcyjny, a to oznacza, że padać może mocniej. Po południu strefa przesunie się bardziej na wschód. Opady i lokalne burze w centrum, na Mazowszu, Warmii i Mazurach, oraz w Świętokrzyskim. Przypominam, że strefa frontowa będzie dalej przemieszczać się na wschód i do wieczora powinna osiągnąć wschodnie granice kraju.
Tymczasem za frontem jest szansa na rozwój pojedynczych komórek konwekcyjnych, które przyniosą również opady deszczu (chwilami mocniejsze). Szansa na wyładowania również jest . Temperatura od 7 / 9 stopni na północy przez 10 / 12 na przeważającym obszarze, do 13 / 15 na krańcach Polski północnowschodniej i południowowschodniej. Wiar słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie 1012 – 1017 hPa.
Pogoda na wtorek
Zachmurzenie duże / całkowite na przeważającym obszarze kraju. Okresami punktowo spadnie deszcz. Nie jest wykluczone, ze opady będą również miały charakter konwekcyjny. W miarę upływu dnia powinno pojawić się nieco więcej słońca, ale opadów punktowych raczej nie pozbędziemy się. Taka sytuacja będzie utrzymywać się przez cały dzień. Temperatura poza północną częścią kraju, gdzie będzie od 4 do 6 stopni , wyrównana. Średnio od 7 do 10, lokalnie 11. W górach ujemne wartości. Wiatr słaby, nieznaczący lub jego całkowity brak. Ciśnienie 1012 – 1016 hPa.
Pogoda na kolejne dni
Tak więc dziś i pewnie przez jakiś czas poczytacie jedynie tekst, bez szaty graficznej. Do kiedy mam te ograniczenia? Nie wiem. Dowiem się, jak będę mógł już coś zdjęciowo opublikować. Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na to, że pomimo iż mamy już drugą połowę marca nie jest wykluczone, że jakiś krótkotrwały epizod z opadami śniegu i niższą temperaturą pojawi się.
Prośba od razu o nie wyrywanie sobie z głowy włosów, gdyż taka sytuacja w naszym klimacie jest absolutnie normalna. Spójrzcie z nieco drugiej strony Wiele osób się wręcz cieszyło ze styczniowych, wysokich temperatur, a przecież jest to miesiąc typowo zimowy. Uszanujcie również tę sytuację w drugą stronę .
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet