Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.
Dzień dobry. Dziś prognoza pogody nieco później, ale tak niestety musi być. Jeszcze nocą strefa burz związana z lekko zafalowanym frontem atmosferycznym przemieszczała się przez Dolny Śląsk, przez Wielkopolskę, Opolskie. Około godziny 06:00Z strefa dotarła nad woj. Łódzkie, prezentując na swoim czele dobrze rozbudowaną chmurę szelfową. Jak widać na radarze odbiciowości, lokalnie naprawdę mocno pada. Aktywność pod względem wyładowań znacząco spadla, ale nie wygasła całkowicie. Wczoraj było naprawdę gorąco. Najcieplej było w Toruniu, gdzie słupki rtęci dobiły do prawie 33 stopni. Najchłodniej w Ustce, zaledwie 20. Dziś jeszcze na południu temperatury rzędu 30 stopni. Północ i północny zachód już w nieco niższych temperaturach.
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska znajduje się w obszarze oddziaływania lekko pofalowanego frontu atmosferycznego. Jego cieplejszy sektor znajduje się na południowym wschodzie, natomiast strefa burz i opadów zaznacza już (w zasadzie oznacza) sektor chłodny. Spoglądając na mapy wysokości izobarycznej 500 hPa widać wyraźnie zbliżający się do nas szybszy przepływ w środkowej troposferze o charakterze strefowym. Jutro dostaniemy się pod wpływ płytkiego ośrodka wyżowego, który przemieści się nad Pomorze Zachodnie. Napływać zacznie masa powietrza polarnomorskiego i to przede wszystkim nad Polskę północną.
Pogoda na poniedziałek
Zachmurzenie umiarkowane i duże przede wszystkim w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego. Poza tym na Pomorzu jest szansa na pojawienie się zachmurzenie typu warstwowego. Ogólnie jeszcze przed południem dość sporo przejaśnień. Ponieważ front ma tendencje do falowania, a jego chodny „ogon” ułoży się niemal równoleżnikowo, to w linii od Dolnego Śląska, przez Łódzkie, Opolskie, Śląskie po Lubelskie i Świętokrzyskie. Po południu możliwe opady na Kujawach, ale będą to opady bardzo symboliczne. Wieczorem niewykluczone, że popada także w Małopolsce. Najwięcej słońca na północy oraz na północnym wschodzie. Temperatura od 21 – 24 stopni w Polsce północnej, przez 25 – 29 stopni na zachodzie, w centrum oraz na wschodzie do 30 – 32 stopni w Polsce południowej. Wiatr słaby, północny i północnozachodni. Ciśnienie 1019 – 1021 hPa.
Pogoda na wtorek
Zachmurzenie umiarkowane i duże przede wszystkim nad Polską południowowschodnią, północnowschodnią i północnozachodnią. Tam chmura warstwowa i możliwość wystąpienia mgieł i zamgleń. Ogólnie na pozostałym obszarze zachmurzenie w miarę umiarkowane. W ciągu dnia w Polsce północnej wzrost zachmurzenia, a na krańcach Polski południowej nie jest wykluczone, że spadnie deszcz i przejdzie jakaś burza. Po południu opady także niewykluczone w Lubuskim, Wielkopolskim oraz na Dolnym Śląsku. Dominować będą raczej komórki – wyizolowane. Wieczorem rozpogodzić się powinno niemal do czystego nieba na Pomorzu Środkowym. Temperatura od 21 – 24 stopni w pasie województw północnych, przez 25 – 28 w pasie województw – Lubuskiego – Łódzkiego – Wielkopolskiego – Mazowieckiego – Świętokrzyskiego po Lubelskie. Najcieplej w województwach południowych, od 29 do 31 lokalnie 32 stopni. Wiatr slaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie 1020 – 1021 hPa.
Kolejne dni
Kolejne dni podobne do tych obecnych. Wędrujące ośrodki wysokiego ciśnienia i nieco podzielona pod kątem termicznym Polska. Jeszcze pod koniec tygodnia prawdopodobnie dojdzie do adwekcji znów gorącego powietrza i temperatury przekroczą 30 stopni.
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet