Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 22.05 i 23.05

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.

Reklama

Piękna niedziela co? I w dodatku bardzo ciepła. W dodatku mało brakowało a mielibyśmy powódź błyskawiczną związaną z opadami pochodzenia konwekcyjnego, których na południu i południowym zachodzie było dość sporo. Dziś powinno być znacznie mniej opadów, a te, które wystąpią, nie powinny być silne. Jednym słowem – sielanka 😉. Tyle, że do pracy trzeba iść 😉. Tak wiem, że niektórzy nie muszą 😉

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia znad Skandynawii oraz Rosji a płytkim niżem znad Niemiec oraz równie płytkim znad zachodnich granic Rosji. Obecność właśnie tego płytkiego niżu sprawi, że nad Polskę północno-wschodnią napłynie wilgotniejsze powietrze polarne morskie. Dojdzie w ciągu dnia do wzrostu zachmurzenia i lokalnie popadać może punktowo. Do jutra niewiele się zmieni. Nadal będziemy w oddziaływaniu wyżu, który przesunie się nad Bałtyk.

Pogoda na poniedziałek

Reklama

Na początku dnia poza Podlasiem, lokalnie Polską północno-zachodnią oraz w Kotlinie Kłodzkiej przeważnie pogodnie i bez opadów. Większe zachmurzenie możliwe także jest w północnej części kraju (m.in. Kujawy). W ciągu dnia większe zachmurzenie powinno postępować od strony właśnie Podlasia w kierunku zachodnim. Nie jest wykluczone, że po południu lokalnie i bardzo punktowo popada deszcz – Lubelskie, północna część Mazowieckiego, Zachodnie Kujawsko-Pomorskie , Pomorskie oraz Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie.

Nie macie się co spodziewać wiader z wodą z nieba, ale coś tam może lokalnie mocniej popadać. Jestem w sumie ciekawy jak lokalne będą opady 😉. Reszta kraju nie powinna doświadczyć deszczu, no dobra – w górach może popadać 😉. Temperatura od 18 – 21 stopni na wschodzie przez 22 – 24 w pozostałej części kraju. Najcieplej na zachodzie i południowym zachodzie od 23 do 26 stopni. W górach od 8 do 12 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni. Ciśnienie 1014 – 1019 hPa.

Pogoda na wtorek

Na początku dnia w pasie Polski od Pomorza, przez Kujawy, Łódzkie po Małopolskę zachmurzenie małe i umiarkowane. Początkowo także nad Wielkopolską oraz Podkarpaciem też tak będzie. Od zachodu jednak wejdzie strefa związana z frontem atmosferycznym. Będzie padać i przejdą burze. Szczególnie nad Polską południową w drugiej części dnia spodziewać się należy dobrze uwodnionych komórek konwekcyjnych, które mogą przynieść także opady gradu oraz silniejszy wiatr.

Reklama

Nie jest wykluczone pojawienie się superkomórki (jednej lub więcej). Opady wystąpią na zachodzie, południowym zachodzie, na Podlasiu a wieczorem na ziemi Łódzkiej, Kujawach i w Świętokrzyskim. Temperatura od 20 – 23 stopni nad większością regionów do 15 – 19 na zachodzie, południowym zachodzie oraz na pogórzu. Wiatr słaby i umiarkowany południowowschodni, na zachodzie północnozachodni, podczas burz może silniej wiać. Ciśnienie 1011 – 1016 hPa.

Pogoda na kolejne dni

Kolejne dni podobne. Z przewagą słońca, ale również z obecnością chmur i przelotnych opadów. Cały czas czekam na prognozę poranku sobotniego pod względem przymrozków. Czas pokaże.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama