Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 23.01 i 24.01

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.

Reklama

Witajcie.

Za oknem mlecznie. Raz rzadziej, raz gęściej, ale mlecznie. Rozpoczynamy okres depresyjnej (dla niektórych) aury – wilgoć – mżawka, która lokalnie może marznąć, niskie zachmurzenie podinwersyjne, wysokie ciśnienie powodujące złe samopoczucie u niektórych. Śmiało mogę napisać, że aura będzie nudna oraz (jeszcze raz pozwolę sobie słowa użyć) – depresyjna. Już teraz na północy kraju na barometrach wielu stacji pojawia się wartość 1039 hPa, w ciągu dnia będzie ich przybywać.

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 23.01 i 24.01

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska dostała się w zasięg oddziaływania układu wysokiego ciśnienia znad Skandynawii. Ogólnie nad Europą obszar wysokiego ciśnienia rozciąga się od Rosji, przez Skandynawię, sięgając Atlantyku. Wał wyżowy przyniesie (już przynosi) wzrost ciśnienia atmosferycznego, oraz pełne zachmurzenie z mgłami i zamgleniami. Przez najbliższe dwa dni sytuacja nie zmieni się. Nocą z wtorku na środę ciśnienie atmosferyczne zacznie powoli spadać. Pompowana będzie do nas masa powietrza polarnego morskiego ze sporą porcją wilgoci.

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie duże / całkowite nad znacznym obszarem kraju. Niewielkie przejaśnienia możliwe są nad morzem oraz w górach (powyżej 1000m). Na pozostałym obszarze mglisto z udziałem mżawki, która lokalnie może marznąć. Na wschodzie i lokalnie na południu niewielkie opady śniegu lub deszczu (marginalne). Ogólnie czapa z chmur słońca dziś (Poza górami i Pomorzem) nie przepuści do głosu.

Cały, jeszcze krótki dzień szary i ponury. Temperatura Poza Pomorzem oraz Warmią i Mazurami, gdzie będzie odpowiednio od -3 do 0 stopni, wszędzie od 0 do maksymalnie 2 stopni. Na południowym wschodzie niewykluczone, że pojawią się trójki. Wiatr słaby, lub całkowity brak, wiejący z północnego wschodu. Ciśnienie 1031 – 1040 hPa.

Pogoda na wtorek

Reklama

Ta sama historia (nie mylić z histerią). Zachmurzenie duże / całkowite. Jedynie wysoko w górach, dosłownie nad chmurami, pięknie i słonecznie. Jakieś niewielkie przejaśnienia możliwe są także na Pomorzu. W wielu miejscach Polski pojawią się mgły i zamglenia.

Dodatkowo możliwe są opady mżawki lub drobnego deszczu, które mogą marznąć i powodować gołoledź. Na północnym wschodzie niewykluczone słabe opady śniegu. Poza tym nic się nie powinno zmienić. Temperatury od -4 / -1 stopnia na Pomorzu, Warmii, Mazurach oraz Podlasiu przez 0 / 2 w centrum na zachodzie i wschodzie do 3 i 4 na południu. Wiatru nadal albo brak, albo będzie wiał słabo z północnego wschodu, oraz lokalnie z zachodu. Ciśnienie nadal wysokie 1033 – 1040 hPa, na szczęście powoli zacznie spadać nocą z wtorku na środę.

Pogoda na kolejne dni

Dalsze dni to kontynuacja wyżowej, podgniłej aury. Jednak z każdą godziną wyż będzie słabł (ciśnienie w centrum ośrodka, będzie się obniżać), ale opadów będzie (jeśli się pojawią) bardzo niewiele. Sytuacja prawdopodobnie zmieni się pod koniec miesiąca, kiedy to powinno zrobić się bardziej dynamicznie, ale jeszcze tydzień zapasu, wiec traktować należy póki co takie coś jak wróżenie z FUSa.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama