Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 27.11 i 28.11 – Opady śniegu na południu

Dzień dobry.

Reklama

W niektórych miejscach kraju mamy iście zimową pogodę. Spadło trochę śniegu, temperatury spadły poniżej zera i zrobiło się jakby czyściej. Niestety na drogach miejscami zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Pojawiła się gołoledź. Nie wszyscy kierowcy „przestawili” się na tryb ostrożniejszej jazdy, ale to każdy z nas powinien mieć to wyrobione.

Poranek? Niemal w całym kraju ujemne temperatury. Poza Pomorzem, gdzie mamy delikatne plusy. Opady notuje się lokalnie na Warmii i Mazurach oraz w Małopolsce. W ciągu padać powinno nieco mniej, ale już jutro, szczególnie w Polsce południowej powinno śniegu dosypać.

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 27.11 i 28.11 - Opady śniegu na południu, Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 27.11 i 28.11 - Opady śniegu na południu

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze siodła barycznego pomiędzy niżem znad Kanału La Manche, a niżem Rosyjskim. W ciągu najbliższych godzin pozostaniemy w tej konfiguracji, jednak już jutro nad Polską południową prawdopodobnie przejdzie niż baryczny z systemem frontów, które przyniosą opady wielkoskalowe o słabej i średniej intensywności.

Pogoda na poniedziałek

Na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. W ciągu dnia na zachodzie, północnym wschodzie oraz na południu więcej przejaśnień. Podobnie będzie w centrum i na wschodzie, gdzie może pojawić się niejeden przebłysk słońca (niemrawy, ale jednak).

Opady śniegu zanikające nad Małopolską, oraz na Pomorzu środkowym oraz na Warmii i Mazurach, gdzie dominować będą opady zarówno śniegu, jak i deszczu (także marznącego). Niewykluczona oczywiście konwekcja. Jakieś płatki śniegu możliwe są również w Świętokrzyskim, Mazowieckim i Lubelskim. Lokalnie może pojawić się jakieś zamglenie, szczególnie w Polsce północnej.

Reklama

Temperatura od -6 / -4 stopni na północnym wschodzie, -3 / -1 w pasie wschodnim, centralnym oraz południowym Polski. Najcieplej na zachodzie oraz nad morzem, gdzie powinno być od 0 do 3 stopni. Na Pomorzu Zachodnim lokalnie 4 stopnie na plusie. Wiatr słaby, nieznaczący, wiejący z różnych kierunków. Ciśnienie 1006 / 1008 hPa.

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie w całej Polsce umiarkowane i duże. W zasadzie mogę powiedzieć, że całkowite. Przejaśnienia ze sporą ilością słońca od rana na krańcach Polski północnej (szczególnie Warmia i Mazury). Na południu sięgając do południowej części Łódzkiego, Świętokrzyskiego oraz Lubuskiego , opady śniegu o słabej i umiarkowanej intensywności. Oczywiście dojdzie do powiększenia się pokrywy śnieżnej. W miarę upływu dnia opady mogą być mocniejsze i skutecznie utrudniać jazdę.

UWAGA!!! WIECZOREM NA POŁUDNIOWYM WSCHODZIE MOŻLIWE OPADY MARZNĄCEGO DESZCZU KTÓRE BĘDĄ POWODOWAŁY GOŁOLEDŹ. Śnieg również możliwy na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim, oraz w Lubuskim. Warunki jazdy na południu oraz w centrum trudne. Temperatura od -6 / -5 stopni na północnym wschodzie kraju przez -4 / -3 na północy (Poza Pomorzem Zachodnim) do -2 / 0 w niemal pozostałej części kraju. Najcieplej będzie na Pomorzu Zachodnim, gdzie powinno być od 1 do 3 stopni. Wiatr umiarkowany, północny oraz wschodni. Ciśnienie 996 – 1003 hPa.


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kolejne dni

Reklama

Kolejne dni, to nadal przelotne opady śniegu przede wszystkim w Polsce północno-zachodniej. Poza tym sporo przejaśnień. Kolejne znaczące opady śniegu, prawdopodobnie w najbliższy piątek.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama