Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 30.05 i 31.05

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.

Dzień dobry najmilsi. Ostatnie dni maja przed nami. Już za chwileczkę, już za momencik wejdziemy w okres meteorologicznego lata. Potrwa ono aż do 1 września. Póki co temperatury będą można powiedzieć – umiarkowane.

W wielu miejscach możliwe będą opady oraz burze, szczególnie dziś.

Pogoda na, poniedziałek,wtorek,

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w zasięgu klina wyżowego wyżu atlantyckiego. Po wschodniej stronie jednak dziś dostaniemy się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia wraz z wędrującym niżem barycznym, którego front może zaznaczyć się we wschodnich regionach Polski. Przyniesie on opady deszczu charakterze wielkoskalowym. W innych regionach nadal będzie oddziaływać chłodna i chwiejna masa powietrza polarnomorskiego, a co za ty idzie dojdzie do rozwoju rozproszonej konwekcji. Popada i zagrzmi. Następnie dostaniemy się pod wpływ niezbyt silnego wyżu, który powinien nieco poprawić aurę. Opady i ewentualne burze we wtorek powinny wystąpić jedynie punktowo.

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie duże / całkowite niemal nad całym krajem. Opady deszczu wielkoskalowe na południu i wschodzie. Będą one kierowały się na północ osiągając później Podlasie oraz Warmię i Mazury. Pozostała część kraju we wspomnianej rozproszonej konwekcji. Okresami opady deszczu oraz burze, podczas których mocniej popada. Ponieważ mamy słaby gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, komórki będą przesuwały się dość powoli, co może przyczynić się do powstania podtopień.

Po południu więcej przejaśnień, ale nadal możliwe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura średnio od 14 do 17 lokalnie 18 stopi. W opadach deszczu będzie chłodniej. Nie jest wykluczone, że na północnym wschodzie temperatura nie przekroczy 10 stopni. Wiatr słaby, lub jego brak. W ewentualnej konwekcji nieco silniejszy, osiągający prędkość 50 km/h. Ciśnienie 1008 / 1010 hPa.

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Lokalnie wzrastające do dużego. Opady deszczu początkowo na południowym wschodzie oraz Nizinie Szczecińskiej. Pozostała część kraju bez deszczu ze sporymi chwilami słonecznymi. Po południu sporo rozproszonej konwekcji na północy kraju. Będzie znów przelotnie padać, a nawet zagrzmi. Na niebie malownicze chwile pisane konwekcyjną chmurą, więc możecie śmiało, zamiast pod nogi patrzeć w górę 🙂.

Temperatura od 14 – 16 stopni na północy przez 17 – 19 / 20 nad większością regionów. Najcieplej na południu i południowym zachodzie, gdzie możliwe 21 stopni. W słońcu i betonowych “zakamarkach” pewnie będzie więcej. Wiatr słaby i umiarkowany południowy i południowo-zachodni. Ciśnienie 1016 / 1018 hPa.

Pogoda na kolejne dni

Kolejne dni to wyczekiwana powolna adwekcja ciepła. Pod koniec tygodnia temperatury dojdą do 28 stopni. W betonozach powyżej 34 stopni 😃. Opadów powinno być znacznie mniej, a jeśli wystąpią będą lokalne – konwekcyjne – intensywne. Zobaczymy, jak to wszystko się ułoży 😉.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.