Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 30.10 i 31.10 – CZYŻBY ZNÓW NOCĄ POWYŻEJ 20 STOPNI NA POŁUDNIU KRAJU?

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 30.10 i 31.10 – CZYŻBY ZNÓW NOCĄ POWYŻEJ 20 STOPNI NA POŁUDNIU KRAJU?

Reklama

Przed nami dwa ostatnie dni października. Pogoda rozda dobre, a następnie nieco gorsze karty. Pierwszy listopad? Jak przerzuciłem sieć, to takiej degrengolady dawno nie widziałem. Od kożuchów przez krótki rękaw niemalże. Zresztą ostatni wpis, jaki widziałem (w zasadzie rzucił mi się w oczy, nagłówek, że będzie trzeba z parasolami śmigać w towarzystwie jesionki zapiętej po samą szyję….

Ach tak….Prognoza pogody na 1-listopada pojawi się prawdopodobnie dziś w drugiej części dnia (jak się uda). Uchylę rąbka tajemnicy – będzie i słońce i troszkę przelotnego deszczu

Reklama

Za nami bardzo ciepła niedziela. Na południu kraju termometry pokazały nawet 19 stopni. Związane to było z dość śmiałą adwekcją ciepła z południowego zachodu i południa Europy. Co ciekawe noc z poniedziałku na wtorek może być również bardzo ciepła na południu kraju. Temperatura może wzrosnąć lokalnie do 20-21 stopni

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 30.10 i 31.10 - CZYŻBY ZNÓW NOCĄ POWYŻEJ 20 STOPNI NA POŁUDNIU KRAJU?, Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 30.10 i 31.10 - CZYŻBY ZNÓW NOCĄ POWYŻEJ 20 STOPNI NA POŁUDNIU KRAJU?

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się obecnie na skraju dwóch ośrodków niskiego ciśnienia znad zachodniej części Europy. Jednym z nich jest ośrodek nad Irlandią, drugi, położony nad Danią. Z kolei nad Morzem Czarnym stacjonuje sobie ośrodek wysokiego ciśnienia. Takie położenie ośrodków barycznych sprawia, że do Polski ciągnie ciepła masa powietrza polarnego morskiego, która pozostanie z nami jeszcze chwilę. Na uwagę zasługuje również widoczny szybszy przepływ w środkowej troposferze, oraz obecność nieco porozrywanego prądu strumieniowego. Już jutro niż znad Danii się powinien wypełnić, a my dostaniemy się pod wpływ (prawdopodobnie znajdzie się nad Polską) ośrodka znad Irlandii. Na południu kraju oraz w centrum, silniejsze porywy wiatru. Pojawią się również opady…

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. Najwięcej chmur na zachodzie i północnym zachodzie. Niewinne, punktowe opady od rana możliwe są na Kujawach. W ciągu dnia powinno być znacznie więcej słońca, szczególnie nad Polską południową i centralną. Z powodu nieco większej koncentracji wilgoci chmur może być jednak więcej, Do wieczora padać już nigdzie nie powinno. Temperatura od 12 – 14 stopni w Polsce północnej, przez 16 – 18 stopni na zachodzie, w centrum oraz na wschodzie. Najcieplej na południu, południowym zachodzie i południowym wschodzie, gdzie powinno być nominalnie od 18 do 20 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowozachodni. W górach i nad morzem nieco silniejszy. Ciśnienie 1004 – 1011 hPa.

Reklama

UWAGA !!!! NOCĄ Z PONIEDZIAŁKU NA WTOREK NA POŁDUNIU KRAJU NE TERMOMETRACH NIE WYKLUCZA SIĘ 20 STOPNI !!!

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie na południu, w centrum i na wschodzie od rana małe, powoli wzrastające do dużego. Już od rana szeroka strefa opadów, związana ze strefą frontu wejdzie od zachodu i będzie przemieszczać się w kierunku centrum. Wydaje się jednak, że najwięcej deszczu spadnie na północy kraju. Taki stan rzeczy podyktowany jest wędrówką frontu w kierunku północno-wschodnim. Oczywiście na południu i w centrum też powinno padać, ale nie tak intensywnie, jak na północy. W ciągu dnia nieco więcej rozpogodzeń na południu kraju. Temperatura od 11 – 13 stopni na północnym zachodzie i zachodzie, przez 13 – 15 w centrum, na południowym zachodzie i południu do 15 – 16 lokalnie 17 stopni na wschodzie i południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, szczególnie na południu i w górach, gdzie jeszcze powieje halny, oczywiście z prędkością powyżej 100 km/h. Na wyżynach w maksie do 70 / 75 km/h w pojedynczym porywie. Ciśnienie 994 – 1005 hPa.

Następny dzień, to Wszystkich Świętych. Prognoza pojawi się niebawem, więc nie mam co spojlerować.


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda na wtorek

Reklama

Zachmurzenie duże / całkowite. Jedynie na krańcach zachodnich oraz południowo zachodnich więcej przejaśnień i słońca. Opady deszczu na południ, w centrum oraz na wschodzie. W ciągu dnia strefa będzie przemieszczać się dalej w kierunku wschodnim. Około południa padać z frontu powinno już jedynie na wschodnich krańcach. Za frontem coraz więcej przejaśnień i czystego nieba, jednak z uwagi na większą porcję wilgoci, oraz większą niestabilność istnieje szansa na rozwój punktowej, głębszej konwekcji. Zadzieje się to prawdopodobnie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz gdzieniegdzie na południowym zachodzie kraju. Gdzie indziej padać nie powinno, ale….w końcu to punktowa konwekcja więc kto to wie, co się zadzieje 😉. Temperatura od 18 do 20 stopni na północnym wschodzie, pogórzu oraz północnym zachodzie. W pozostałej części kraju odpowiednio od 21 do 23 stopni. W słońcu temperatura może być wyższa. Wiatr umiarkowany na północnym zachodzie dość silny i porywisty południowy (wschód) skręcający na zachodni. Ciśnienie 1008 – 1012 hPa.

Kolejne dni

Kolejne dni, to znów dominacja wyżowej i ciepłej pogody. Nie będzie naprawdę na co narzekać – no chyba jedynie na to, że w niektórych regionach już dość długo nie padało. No niestety charakterystyka naszego klimatu nieco się zmienia i będziemy podatni na naprawdę dłuższe, bezopadowe okresy.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama