Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 31.07 i 01.08

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.

Witajcie kochani w ten dość pochmurny, poniedziałkowy poranek.

Reklama

Znów wielu z Was wczoraj piękne widoki wyizolowanej konwekcji, która przyniosła przelotne opady deszczu oraz burze. Znów mogliście podziwiać piękno niewielkich wałów szkwałowych, a i niektórym udało się zaobserwować oraz nagrać leje kondensacyjne. Widać teraz wyraźnie, że interesujecie się pogodą i bardzo mnie to cieszy. Oby było Was coraz więcej. Życzę sobie i Wam tego.

Po chwilowym spokoju, znów znad zachodniej części kontynentu wędrują ośrodki niskiego ciśnienia z opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Na szczęście nie powinny one nieść szkód materialnych, ani jakiegoś, większego zagrożenia. Nie mniej jednak każda burza niesie ze sobą zagrożenie, więc pamiętajcie o rozwadze.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju wyżu znad Bałkanów, którego oś niewielkiego klina przemieszcza się nad centralna częścią Europy. To on poprawił nieco pogodę w kraju przy okazji podsyłając nieco cieplejszej masy powietrza. Dziś szczególnie w północnej i północno-zachodniej części kraju da się we znaki front ciepły. Dostaniemy się więc znów w objęcia ciepłego sektora pomiędzy ciepłym, a chłodnym frontem. Ten drugi powinien już jutro i nieco obniży temperaturę. Dodatkowo pojawią się opady deszczu oraz lokalne burze. Nadal napływać będzie powietrze pochodzenia polarnego morskiego.

Pogoda na poniedziałek

Reklama

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Jedynie na północy i południowym wschodzie od rana niemal bezchmurnie. Od rana przelotne opady deszczu na Warmii i Maurach oraz lokalnie na Mazowszu. Od zachodu zacznie wchodzić wspomniana strefa z opadami związana z ciepłym fontem i zaznaczy się jeszcze tam do południa. Opady wędrując na północny wschód oraz zachód zaczną nieco zanikać.

Tymczasem dość pogodnie na południowym wschodzie. W drugiej części dnia pojawić się powinna tam płytka konwekcja. Z kolei opady o charakterze konwekcyjnym pojawią się także w północnym pasie Pomorza i Pomorza Zachodniego. Przelotne opady również w Wielkopolsce, na Kujawach oraz na Warmii i Mazurach, z tym, że to opady stricte przelotne. Temperatura od 17 – 19 stopni na północnym zachodzie przez 20 – 22 stopnie na zachodzie i w centrum, do 23 – 25 stopni punktowo w pozostałej części kraju. Wiatr słaby, w drugiej części dnia umiarkowany, zachodni, skręcający na południowozachodni. Ciśnienie 1004 – 1013 hPa.

YouTube player

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie małe, lub jego brak na południowym wschodzie oraz wschodzie (Lubelskie). Pozostała część kraju w chmurach i zachmurzeniu niemal całkowitym. Opady deszczu przede wszystkim na zachodzie – Lubuskie / Wielkopolskie / Kujawsko-Pomorskie / Pomorskie oraz Dolnośląskie. W ciągu dnia strefa będzie przemieszczać się na zachód sięgając północnego wschodu. W drugiej części dnia kolejna strefa opadów deszczu wejść powinna od strony Dolnego Śląska oraz Małopolski.

Reklama

Obie strefy będą przemieszczały się w kierunku północnym, więc popadać może niemal wszędzie. Wieczorem na zachodniej flance niewykluczone są burze. Podobnie jak w centrum i lokalnie na północy. Temperatura przeważnie od 17 do 20 stopni – w strefach opadu. W centrum od 21 do 23 stopni. Najcieplej na wschodzie, gdzie powinno być jeszcze od 24 do 27 stopni. Południe kraju od 21 do 24 stopni. Północny wschód od 17 do 19 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowozachodni i południowy, skręcający na zachodni. Ciśnienie 997 – 1006 hPa.

Kolejne dni

Z uwagi na wędrówkę niżu nad Skandynawię, podczas zmiany tendencji, możecie się nieco gorzej czuć.

Kolejne dni, to pogoda niemal identyczna – słońce, a następnie fronty atmosferyczne z opadami. Do tego dojdzie niewielka, ale jednak codzienna dawka wahań ciśnienia.

Reklama

Ogólnie ten tydzień zapowiada się ciekawie. We środę znów prawdopodobnie sporo pojedynczej konwekcji, opady i nawet lejki kondensacyjne. Z kolei koniec tygodnia, to prawdopodobna wędrówka niżu znad Basenu Morza Śródziemnego, a to oznacza wyższe sumy opadów deszczu.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama