Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 11.04.2022-12.04.2022

Dzień dobry. Mimo wczesnej pory mamy już do czynienia z opadami o charakterze konwekcyjnym. Lokalnie pada krupa śnieżna, a chmury wyglądają jak prawdziwe góry. Mieliśmy (miejscami jeszcze mamy) ujemne temperatury, które spowodowały że niektórzy kierowcy będą musieli skrobać szybki w swoich dyliżansach. Dziś jeszcze opady. Jutro już na niebie naprawdę sporo słońca, a opady pojawią się naprawdę bardzo, ale to bardzo punktowo. Sprawdźmy jaka będzie pogoda na poniedziałek i wtorek.

Pogoda na poniedziałek, wtorek

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w obszarze pomiędzy niżem skandynawskim, a wyżem znad Serbii. Na mapach „wyższych” widać wyraźnie, że Polska znajduje się w zatoce w polu geopotencjału, ze znaczniejszym gradientem (różnicą) pionowym temperatury. Taka różnica w temperaturze pomiędzy górą a dołem troposfery, masa powietrza polarnomorskiego oraz oddziaływanie słońca sprawiają, że dochodzi do inicjacji punktowej konwekcji. W rezultacie pada deszcz, lokalnie deszcz ze śniegiem lub krupa śnieżna.

pogoda na poniedziałek, pogoda na poniedziałek,pogoda na wtorek
Reklama

Pogoda na poniedziałek

Sprawdźmy, jaka będzie pogoda na poniedziałek. Zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie wzrastające do dużego. Miejscami (punktowo) opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej / lodowej. Mogą one wystąpić dosłownie wszędzie, ale bardzo punktowo. Na niebie znów możliwy spektakl, który na pewno będzie ciekawym warsztatem foto dla Was. Nie są wykluczone wyładowania atmosferyczne, czyli lokalne burze 🙂.

W górach i na pogórzu (w kotlinach także) opady śniegu, które również chwilami mogą być obfite. Temperatura od 1 / 3 stopni na pogórzu, w kotlinach do 4 / 7 w przeważającej części kraju. Najcieplej na południowym zachodzie, gdzie nawet pojawi się przedział 8 / 10 / 11 stopni. W górach temperatura ujemna do -5 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany zachodni i północno zachodni. Ciśnienie 1015 / 1020 hPa.

pogoda na poniedziałek, pogoda na poniedziałek,pogoda na wtorek

NOCĄ Z PONIEDZIAŁKU NA WTOREK W WIELU MIEJSCACH KRAJU SPADKI TEMPERATURY DO -2 / -4 STOPNI. WSZELAKA WILGOĆ BĄDŹ POZOSTAŁOŚCI PO WSZELAKIM OPADZIE BĘDĄ ZAMARZAĆ.

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie małe, lokalnie nawet jego brak. Naprawdę przez cały dzień powinno być sporo słońca. Opady zanikające deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu lub krupy śnieżnej / lodowej możliwe są od Świętokrzyskiego w kierunku wschodnim i południowo wschodnim. Nie są wykluczone pojedyncze wyładowania atmosferyczne (naprawdę marginalnie). Temperatura od 5 / 7 stopni na wschodzie, przez 8 / 10 / 11 w centrum, na północy do 12 / 13 lokalnie 14 stopni na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby lub jego brak, wiać będzie z różnych kierunków. Ciśnienie 1020 / 1022 hPa.

Reklama

Pogoda na kolejne dni

Kolejne dni, to spodziewana adwekcja ciepła i powolny wzrost temperatury. Nie jest wykluczone, że już we środę i we czwartek gdzieniegdzie na termometrach zobaczymy szalone dwudziestki 😉. Bawcie się dobrze 🙂.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama