Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 08.05 i 09.05

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.

Reklama

Poranek rześki w wielu miejscach. Suwałki i Kozienice notują -2,5 stopnia. Białystok oraz Ostrołęka , -1,5 stopnia. W Sulejowie również na lekkim minusie. Wszystko za sprawą bezchmurnego nieba i napływie chłodnej masy powietrza. Tam, gdzie mamy do czynienia z zachmurzeniem, temperatury są plusowe. Lokalnie na południowym wschodzie pada mżawka lub niewielki deszcz.

Wyż

Przed nami wyżowa pogoda. Chmur dość mało i opadów także. Temperatury? Poranki rześkie, natomiast w ciągu dnia średnio powyżej 10 – 12 stopni. Wczoraj maksymalną temperaturę zanotowano w Koszalinie – 17 stopni. Najchłodniej w Zamościu, zaledwie 5 stopni. Kurczę, tak sobie patrzę na te prognozy i osiągnięcie 20 stopni w najbliższych dniach będzie dość trudne. Co ciekawe, dalsze prognozy również w tej materii są dość „ostrożne”.

pogoda na poniedziałek, pogoda na poniedziałek,wtorek,opady

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na skraju wyżu znajdującego się nad Łotwą, który przynosi dość ładną aurę. Jedynie na południu i południowym wschodzie zalega jeszcze porcja wilgoci związana z odchodzącym frontem atmosferycznym. Do jutra włącznie niewiele się zmieni. Nadal będziemy w objęciach układu wysokiego ciśnienia znad Estonii oraz zachodniej części Rosji. Napływać będzie chłodna masa powietrza polarnego morskiego z tym, ze na wschodzie jeszcze możliwe oddziaływanie powietrza arktycznego.

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie małe, lub jego całkowity brak. Jedynie w pasie Polski południowej i południowo wschodniej zachmurzenie nieco większe. Tam jeszcze przelotne opady deszczu lub mżawki. W miarę upływu dnia, pogoda niewiele się zmieni. Na południu i południowym wschodzie jeszcze sporo chmur oraz lokalnie opady deszczu. Kto wie, czy nie wystąpi również lokalna konwekcja.

Pozostała część kraju w pięknej i słonecznej pogodzie. Temperatura od 6 – 8 stopni na południu i południowym wschodzie, przez 9 – 12, 13 w Świętokrzyskim, Lubelskim oraz północnej części Małopolskiego do 14 – 17 w centrum na zachodzie oraz na północy i właśnie na północy możliwe są wyższe temperatury z uwagi na oddziaływanie słońca. Wiatr słaby północnowschodni i wschodni, na południu umiarkowany. Ciśnienie 1025 – 1029 hPa.

Reklama

Nocą z poniedziałku na wtorek na wschodzie oraz lokalnie na południu kraju możliwe będą znów przygruntowe przymrozki.

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie małe lub jego brak. Opadów nie należy się spodziewać. Cały dzień ze sporą ilością słońca. Po południu jedynie na krańcach Polski południowowschodniej lokalnie może pokropić deszczyk z pojedynczych chmur pionowych. Temperatura średnio od 14 do 17 stopni. Na północy zakres od 15 do 18 stopni. Najchłodniej na krańcach Małopolskiego oraz Podkarpackiego, gdzie będzie od 8 do 11 stopni. W górach zaledwie 2 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany południowowschodni. Ciśnienie 1023 – 1030 hPa.

Pogoda na kolejne dni

Kolejne dni niemal identyczne. Nadal sporo słońca, chociaż chmury też się pojawią. Opadów raczej nie należy się spodziewać. Gdzieniegdzie możliwy jakiś „kapuśniaczek”

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama