Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.
Weekend za nami. Niektórzy mogli sobie ponarzekać, niektórzy nieco mniej. Wystarczy niedziela. W centrum od rana pochmurnie i niezbyt ciepło, tymczasem w miarę upływu dnia niebo zaczęło się przecierać, do gry weszło słońce i zrobiło się naprawdę ciepło i to pomimo iż na termometrze nie były więcej niż 14-15 stopni. Wszystko zasługą braku wiatru i odbijaniem się ciepła od gruntu.
Chmury i opady
Co przyniesie początek tygodnia? Chmury, opady, lokalnie zagrzmi, a na termometrach powiedzmy w „normie”. Stabilizacja w postaci wyżowej pogody? Wygląda to dość osobliwie, gdyż prognozowany na za trochę dłużej wyż skandynawski nie może się zdecydować. Ba, jeszcze lepiej wygląda fakt, że co z tego, że wyżowo, jak utrzymująca się cyrkulacja wilgotnego powietrza sprawi, że zamiast więcej słońca, wystąpi więcej chmur. Póki co, nie zajmuję się tym tematem.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska znajduje się w polu nieco obniżonego ciśnienia na skraju ośrodka niskiego ciśnienia, który obecnie znajduje się nad płw. Apenińskim. Na północnym zachodzie jeszcze oddziałuje bardzo płytka zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, który przynosi lokalne opady. W zasadzie widać, że front przybrał formę quasi-stacjonarnego i spowodował wczoraj lokalne podtopienia z konwekcji. Wyże obecnie dominują w rejonie Skandynawii oraz nad zachodnią Rosją.
Napływa chłodniejsza masa powierza Polarnego morskiego. Tymczasem nie jest wykluczone, że dzisiejsza strefa opadów również będzie związana z frontem, przed którą niewykluczona jest strefa zbieżności dolnotroposferycznej.
Pogoda na poniedziałek
Zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. W wielu miejscach do południa zamglenia lub mgły. Opady o poranku jeszcze na zachodzie, które w miarę upływu dnia powinny zanikać. Jednak od południowego wschodu powinna nasuwać się kolejna szeroka strefa z opadami deszczu, które chwilami mogą być mocniejsze.
Dodatkowo wystąpić mogą wyładowania atmosferyczne oraz opady niewielkiego gradu. Strefa po południu powinna osiągnąć już centralną i południową część kraju. Przelotne opady nie są wykluczone także na północnym wschodzie. Wieczorem będzie lało w centrum (sięgając Mazowsza) oraz na południu. Jeśli wystąpią burze, powinny zanikać. Na zachodzie niewykluczone są przejaśnienia. Temperatura średnio od 7-9 stopni na zachodzie przez 10 – 12 na Warmii, Mazurach, w Małopolsce (oraz w strefie opadów) do 13 – 15 na południowym zachodzie oraz północnym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany północnowschodni, skręcający na wschodni. Ciśnienie 1015 – 1027 hpa.
Pogoda na wtorek
Zachmurzenie duże / całkowite na przeważającym obszarze kraju. Najwięcej rozpogodzeń i słońca na południowym wschodzie. Od rana opady w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku oraz lokalnie na ziemi łódzkiej oraz Opolszczyźnie. Jeszcze przed południem strefa opadów powinna objąć południową część Lubuskiego, tymczasem na południu oraz wschodzie coraz więcej słońca.
Po południu przelotne opady możliwe są jeszcze na południowym zachodzie (również Lubuskie), a także te o charakterze konwekcyjnym w pasie od Pomorza, przez Warmię, Mazury oraz Podlasie. Rozpogadzać się powinno powoli w centrum Polski. Jakieś przebłysków słońca nie wykluczam na północy kraju. Temperatura od 7 – 9 stopni w pasie nadmorskim przez 9 – 11 na zachodzie oraz lokalnie na Warmii i Mazurach. Pozostała część kraju w zakresach od 12 do 15 stopni, z tym, że najcieplej będzie na południu i południowym wschodzie. Z uwagi na „operacje” słońca temperatura może wzrosnąć nawet do 18 stopni….Wiatr nadal slaby i umiarkowany północnowschodni. Nad morzem może wiać nieco mocniej. Ciśnienie 1017 – 1030 hPa.
Pogoda na kolejne dni
Na środę to się przygotujcie, gdyż prawdopodobnie odwiedzi nas niż górny z kroplą chłodu. Efekt? Na zachodzie i północy o poranku przygruntowe przymrozki. Dodatkowo niewykluczone opady deszczu ze śniegiem. Byście byli świadomi.
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet