Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 05.04 i 06.04

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 05.04 i 06.04

Reklama

Człowiek się budzi, a za oknem wita go niemal bezchmurne niebo i leniwie „podnoszące” się znad horyzontu słońce. W niektórych miejscach nadmorskich, na Mazowszu, czy Dolnym Śląsku chmur jest nieco więcej. Dominuje jednak piętro wysokie – Cirrus (przeważnie spissatus) lub m.in. nad morzem Altostratus (perlucidus, stratiformis), lub lokalnie – tak jak wyjrzałem za okno, to i u mnie – odmiana opacus. No i stratocumulus również mi się właśnie pojawił…..

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 05.04 i 06.04

Rześko. W wielu miejscach Polski, do dobra, poza nadmorskimi, wszędzie lekkie minusy. W Zakopanem, Kłodzku, czy w Jeleniej Górze średnio -7 stopni. W Łodzi również mamy (dane z godziny 06:00 CEST) poniżej -6 stopni. Na krańcach zachodnich oraz lokalnie na północy kraju obecnie pada sobie śnieg.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia związanego z dominacją układu wyżowego znad Skandynawii. Do jutra sytuacja niewiele się zmieni. Na uwagę zasługuje niż baryczny umiejscowiony mniej więcej nad basenem Morza Czarnego, który na grzbiecie szybszego przepływu w górnej troposferze będzie powoli i sukcesywnie przemieszczał się w naszym kierunku.

Przyniesie on jutro opady śniegu / deszczu. Na mapach wysokości izobarycznej 500 hPa widać wyraźnie niż górny (odcinania) z kroplą chłodu Dodatkowo mamy nad Europą Środkową odwrócony układ OMEGA, który sprawia, że do Polski płynie zimne powietrze z północy. Gdyby układ był w formie umownej / standardowej, płynęłoby do nas ciepło. Niemniej jednak we czwartek nad Polskę zachodnią może napłynąć nieco cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu.

YouTube player

Pogoda na środę

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Lokalnie może wzrastać do dużego z zakresu 5/8 – 6/8 oktantów. Na zachodzie przelotne opady deszczu ze śniegiem i deszczu o charakterze punktowym / konwekcyjnym. Podobny typ pogody, na północy, gdzie spodziewać należy się przelotnych, punktowych opadów śniegu. Na pozostałym obszarze opadów nie powinno być, ale z uwagi na większy gradient pionowy temperatury i nieco podwyższonej zawartości wilgoci, gdzieniegdzie jakiś płatek śniegu pojawić się może.

Reklama

Do końca dnia niewiele się zmieni. Nadal opady przelotne na zachodzie i północy (również na Warmii i Mazurach). Temperatura średnio od 4 do 5 / 6 stopni. Nad morzem od 2 do 4 stopni. W górach wysoko poniżej -10 stopni, a na pogórzu od -2 do 2 stopni. Wiatr słaby północny. Ciśnienie 1021 – 1023 hPa.

Pogoda na czwartek

Tak, to we czwartki są Kuchenne Rewolucje, natomiast w pogodzie będzie podobnie, chociaż nie wiem, czy aż z takim rozmachem. Zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie będzie bezchmurnie. Na krańcach zachodnich możliwe są mgły i zamglenia. Tymczasem od wschodu jeszcze nocą, wejdzie strefa związana z ciepłym frontem atmosferycznym wspomnianego wcześniej niżu barycznego znad Morza Czarnego, który trafiając na klin wyżowy / pole wysokiego ciśnienia zacznie się rozpadać.

I tak już od rana umiarkowane, chwilami intensywne opady śniegu objąć powinny całą linię Polski wschodniej sukcesywnie przemieszczając się na zachód. Nie jest wykluczone pojawienie się niewielkiej i dość chwilowej pokrywy śnieżnej. W miarę wślizgiwania się cieplejszej masy powietrza nie są wykluczone opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Do południa strefa jeszcze nie powinna osiągnąć dzielnic centralnych. Na Podlasiu i Warmii / Mazurach opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Po południu opady w centrum południu oraz północy oraz na południu.

Reklama

Cały czas na zachodzie jeszcze w miarę słoneczna z mniejszą ilością chmur aura. Temperatura od 2 – 3 stopni w strefie opadów do aż 8 – 9 na zachodzie kraju. Wiatr słaby, na wschodzie umiarkowany północy, na zachodzie lekko z kierunku południowozachodniego. Ciśnienie 1015 – 1023 hPa.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama