Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 01.12 i 02.12

Pogoda na środę. Dzień dobry. Dziś witamy meteorologiczną zimę, która potrwa aż do 28 lutego. Nie da się ukryć, że dziś pogoda idealnie się dopasuje do kartki z kalendarza. Będzie sypać, padać i wiać, z tym, że najsilniejszych porywów należy się spodziewać dopiero wieczorem i nocą, stąd też podjąłem decyzję o tym, by ostrzeżenie wydać w nieco późniejszym terminie. Należy jednak już teraz myśleć o silniejszych / nocnych porywach, które mogą powodować szkody materialne. Póki co, zapraszam na prognozę pogody na najbliższe dwa dni.

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 24.11.2021

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska dosłownie na chwilę znajdzie się w osi klina w polu geopotencjału, by bardzo szybko znaleźć się w głębokiej zatoce. Na mapach „niższych” widać chwilowy wpływ pola wyższego ciśnienia ośrodka znad południowej Europy, który zostanie wyparty przez pole niższego ciśnienia wędrującego niżu barycznego, który wieczorową porą przesunie się nad Pomorze Zachodnie. Zwiększy się gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, co zaowocuje silniejszymi porywami wiatru. Zanim niż baryczny dotrze tak blisko nas, należy się spodziewać szerokiej strefo frontowej, która przyniesie opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu z chwilową adwekcją ciepła, gdyż dostaniemy się w tzw. cieplejszy sektor pomiędzy ciepłym, a chłodnym frontem atmosferycznym.

pogoda na środę, pogoda na środę

Pogoda na środę 01.12.2021r

Reklama

O poranku zachmurzenie umiarkowane. Na wschodzie oraz na Pomorzu możliwe jest pojawienie się dziur w chmurach. Nie jest wykluczone, że gdzieś tam słonko się zobaczy na chwilę. Pozostała część szczelnie przykryta chmurami. Na zachodzie jeszcze przed południem opady deszczu ze śniegiem, deszczu. W miarę przesuwania się frontu coraz częściej z nieba będzie padał śnieg. Po południu spodziewana jest dalsza wędrówka strefy frontu na wschód. Na początku będzie sypał śnieg (znów ciężki i lepki), który wraz z adwekcją ciepła będzie zmieniał się w deszcz. Na drogach lokalnie będzie ślisko. Wieczorem najwięcej opadów na wschodzie oraz północy.

Temperatura od -3 / 0 na wschodzie przez 1 / 3 w centrum do 4 / 7 na zachodzie (po przejściu strefy frontowej). Wiatr słaby i umiarkowany, wieczorem powoli zwiększający swoją siłę. W górach wiar fenowy / halny. Do wieczora nie powinien jeszcze wiatr przekraczać 60 / 65 km/h południowy i południowo zachodni. Ciśnienie będzie rosnąć, a następnie szybko spadać, co przełoży się na pogorszenie warunków biometeorologicznych. Niestety nie wszyscy będą czuli się dobrze. 1003 / 987 hPa.

UWAGA !!! NOCĄ ZE ŚRODY A CZWARTEK SZCZEGÓLNIE W POLSCE ZACHODNIEJ, PÓŁNOCNEJ ORAZ CENTRANEJ, A TAKŻE NA POGÓRZU PORYWY WIATRU MOGĄ MIEŚCIĆ SIĘ W ZAKRESIE 65 / 85 KM/H – POGÓRZE I POMORZE 90 KM/H, WYSOKO W GÓRACH POWYŻEJ 130 KM/H.

Pogoda na czwartek – 02.12.2021

Reklama

Zachmurzenie umiarkowane i duże, szczególnie w centrum oraz a południu. Na północy więcej przejaśnień, a nawet Zachmurzenie umiarkowane i duże na południu oraz w centrum. Tam także możliwe są przejaśnienia oraz przelotne, punktowe / marginalne opady deszczu. Najwięcej jednak chmur i opadów w pasie Polski północnej. Tam już od rana opady wielkoskalowe deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Warunki do jazdy będą trudnione. Po południu nadal w pasie od centrum, zachodu / wschodu nad południowymi województwami dość sporo przejaśnień i nawet sporo słońca. Północ nadal w opadach śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej lub śniegu ziarnistego. W drugiej części nocy mocniej popada deszcz oraz śnieg także na krańcach południowo wschodnich.

Temperatura od 1 / 3 stopni na przeważającym obszarze, do 4 / 7 na południowym zachodzie kraju. Ciśnienie po nocnym spadku 990 / 999 hPa. Wiatr jeszcze silny i porywisty, osiągający prędkość rzędu 60 / 80 km/h. W górach powyżej 90 / 100 km/h, a nad morzem w zakresie 65 / 85 / 90 km/h z kierunku zachodniego.

Pogoda na kolejne dni

Kolejne dni to ciut więcej przejaśnień z mniejszą ilością opadów atmosferycznych. Jest także szansa na stopniowy spadek temperatury do wartości ujemnych utrzymujących się przez całą dobę. Od razu uprzedzam, że wspomniany spadek temperatur nie będzie szedł w parze z opadami śniegu. Tutaj raczej będziemy mieli do czynienia z klinem wyżowym i sporą ilością rozpogodzeń, które ułatwią wypromieniowanie ciepła z „dołu”.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama