Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 12.10 i 13.10

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały

Poranek w wielu miejscach Polski południowej oraz północnej przynosi gęste mgły i zamglenia. Miejscami widzialność spada poniżej 100m. W Kozienicach, Kielcach oraz na lotnisku w Łodzi, temperatury zbliżają się do -1 stopnia. Przy gruncie zapewne jest jeszcze chłodniej, więc kierowcy muszą uważać. Gradient temperatury pomiędzy dniem a nocą sprawiają, że pojawia się rosa. W przypadku ujemnych temperatur rosa ,czy wilgoć będą zamarzały tworząc lokalną gołoledź. Przed nami kolejne dwa dni ze sporą dawką słońca i małą ilością opadów.

pogoda na środę, pogoda na środę,pogoda na czwartek

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w obszarze oddziaływania wyżu, który znajduje się nad południowymi granicami kraju. Przynosi on piękną, bezchmurną aurę, jednak lokalnie większa koncentracja wilgoci sprawia, że dochodzi do powstania mgieł i zamgleń. Do jutra sytuacja nie ulegnie zmianom. Nadal na pogodę będzie miał wpływ wspomniany wyż, który odsunie się nad Ukrainę.

Pogoda na środę

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy oraz południu większe i tam możliwe poranne mgły i zamglenia. Na północy niewykluczone są opady deszczu o charakterze punktowym / przelotnym. W ciągu dnia wspomniane opady pozostaną w pasie Pomorza oraz w woj. Warmińsko-Mazurskim.

Na pozostałym obszarze coraz więcej słońca aż lokalnie do bezchmurnego nieba. Temperatura w zasadzie wyrównana. Od 10 do 13 stopni. Najcieplej na północnym zachodzie, gdzie zakres wyniesie od 14 do 15 stopni. Wiatr słaby. lub jego całkowity brak, jeśli będzie wiał, to z różnych kierunków. Ciśnienie 1024 / 1026 hPa.

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie nadal małe, lub jego całkowity brak. Na wschodzie, lokalnie na południu i północnym wschodzie niewykluczone mgły i zamglenia, które będą znacznie ograniczały widzialność. Opady wieczorem ewentualnie punktowo na Śląsku, w Małopolskim (również w górach) i w Opolskim.

Na pozostałym obszarze bez deszczu. Temperatury od 11 / 13 stopni na wschodzie (wzdłuż całej granicy) przez 14 / 15 w centrum i na północy do 16 / 17 na południowym zachodzie i lokalnie na zachodzie. W górach 4 stopnie, a na pogórzu od 6 do 9 stopi. Wiatr słaby i umiarkowany południowy. Ciśnienie 1018 / 1022 hPa.

Pogoda na kolejne dni

W weekend troszkę chmur i troszkę słoneczka z powolną i sukcesywną adwekcją (napływem) ciepła. Jeszcze w niedzielę powinno być na prawdę ciepło. Poniedziałek, to prawdopodobnie apogeum ciepła. Temperatury lokalnie przekroczą 22 stopnie.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.