Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 2 i 3 sierpnia 2023

Dzień dobry wszystkim.

Reklama

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie pozytywne słowa, którymi mnie obdarowaliście wczoraj i nie tylko. Jeszcze raz wielkie dzięki, bo to naprawdę wpada w serducho i powoduje jeszcze szerszy uśmiech. Zdajesz sobie wtedy sprawę, że bez wszechobecnego fejmu, można naprawdę daleko zajść i mieć zaufanie, a to jest bardzo ważne w tej pogodowej materii.

Tymczasem mamy już środek tygodnia, a to oznacza kolejną porcję pogodowych informacji. Przed nami znów pogoda zmienna. Mianowicie. Dziś będzie sporo słońca i powolne wejście frontu atmosferycznego z opadami. Jutro? Przelotne opady, konwekcja punktowa, czyli czasem słońce, czasem deszcz. Temperatury? Umiarkowane, chociaż dla niektórych może być delikatnie mówiąc „niekomfortowo” – w sensie zbyt chłodno.

Pogoda na środę i czwartek – SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na skraju głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia, który dziarsko sobie wędruje nad Wyspami Brytyjskimi. Tymczasem Polska przez chwilę dostała się obszar podwyższonego ciśnienia z uwagi na obecność ośrodka wysokiego ciśnienia, który obecnie znajduje się nad Bałkanami i to jego bardzo słaby klin powoduje, że niebo się ciut rozpogodziło. Już jednak wieczorem do zachodnich granic Polski zbliży się front atmosferyczny z opadami deszczu. Na mapie środkowej troposfery widać wyraźnie, że znajdziemy się w obszarze szybszego przepływu powietrza zarówno w środkowej, jak i górnej troposferze. Na wysokości około 11 km nad poziomem gruntu prędkość wiatru może zbliżać się do 190 km/h. Napływa cały czas masa powietrza polarnego morskiego.

Pogoda na środę

Zachmurzenie małe i umiarkowane przede wszystkim w centrum oraz na południu. W pozostałej części kraju zachmurzenie nieco większe. Całkowicie zasnute niebo o poranku jeszcze na krańcach wschodnich kraju. W ciągu dnia rozpogodzeń oraz czystszego nieba będzie więcej. Lokalnie na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim nie jest wykluczone pojawienie się lokalnej konwekcji, ale będzie ona naprawdę punktowa i marginalna. Przyniesie gdzieniegdzie dosłownie parę kropel deszczu.

W pozostałej części kraju w ciągu dnia możliwy niewielki wzrost zachmurzenia poprzez pojawienie się chmur kłębiastych Cumulus humilis, Cumulus mediocris. Po południu na zachodzie i południowym zachodzie więcej chmur, aż do wystąpienia opadów deszczu. Po południu padać będzie w Lubuskim oraz Dolnośląskim. Niewykluczony przelotny opad na Nizinie Szczecińskiej. Opady jeszcze do północy powinny przemieścić się nad Opolszczyznę oraz Wielkopolskę, ale z tendencją do zaniku. W pozostałej części kraju bez opadów. Temperatura od 17 – 20 stopni na zachodzie oraz wschodzie do 19 – 21, w centrum oraz na północy. Na południu powinno być od 20 do 23 lokalnie może 24 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. W górach nieco silniejszy, osiągający prędkość 60 km/h. Ciśnienie 1000 – 1007 hPa.

Pogoda na czwartek

Reklama

Od rana zachmurzenie małe, lub jego brak na zachodzie (również Wielkopolska) oraz na południowym wschodzie kraju. od Opolskiego przez Łódzkie , Mazowieckie po Podlasie zachmurzenie duże / całkowite. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w pasie Pomorza. W tych regionach już od rana opady deszczu, które chwilami mogą być mocniejsze. W ciągu dnia tam, gdzie było bezchmurnie również nieco niebo się zaciągnie, ale przejaśnień powinno być sporo. Opady do południa nada pozostaną w centrum, kierując się na wschód. Tymczasem na północy masowo pojawi się konwekcja o charakterze wyizolowanym. Będzie jej dość sporo, więc Wiecie co macie robić? Aparaty w łapy Panowie i Panie, bowiem na niebie nowe jest wyzwanie….😉.

W pasie Polski północnej popada nieco mocniej i może zagrzmieć Nie jest wykluczone, że pojawią się lejki kondensacyjne. Po południu piękna pogoda na północnym wschodzie (chociaż tam też możliwa konwekcja), w centrum kraju oraz na południu. Na krańcach wschodnich odchodząca strefa opadów frontowych. Na północy, zachodzie oraz w Łódzkim mimo sporej dawki słońca jeszcze pojedyncze, wyizolowane komórki konwekcyjne. Do późnego wieczora ogólnie aura powinna już być po dobranocce, umyta i ululana. Temperatura w pasie opadów od 19 do 22 stopni (wschód – zachód). Natomiast w centrum (także Wielkopolska), na północy (wliczając Warmię i Mazury) oraz na południu od 21 do 24 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, przede wszystkim na zachodzie i północnym zachodzie, wiejący z południa skręcający na południowozachodni. Ciśnienie 995 – 1006 hPa.

Kolejne dni

W piątek znów spokojnie, natomiast warto będzie zerknąć na prognozę sobotnią. Od strony południowej wejdzie strefa szerokiego frontu z opadami o charakterze wielkoskalowym. Sumy opadów na 12 / 24h mogą być większe, szczególnie na południu, lokalnie w centrum i na wschodzie. Jak będzie, się okaże

FanPage Jarosława Turały

Reklama

Opracował: Jarosław Turała

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /

Inne wiadomości.

Reklama