Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 28.09 i 29.09

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały

Witajcie. Za nami dość dynamiczny wtorek. W strefie zbieżności przed frontem atmosferycznym doszło do inicjacji konwekcji. W wielu miejscach mocno popadało, a lokalnie także przeszły burze. Widzieliście przecież, że widoki były tak jakby trochę – letnie.

Co czeka Was i mnie przez najbliższe dwa dni? Trochę słońca, trochę deszczu, niewykluczone wyładowania atmosferyczne i umiarkowanie ciepło 😉.

Pogoda na poniedziałek,

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska nadal jeszcze znajduje się na skraju wielocentrycznego niżu znad okolic Danii i Morza Północnego. Przez nasz kraj (wschodnia i północna część) jeszcze przechodzi szersza strefa frontu atmosferycznego, który po południu powinien opuścić nasz kraju. Tymczasem od południowego zachodu wejdzie strefa wilgoci, która przyniesie kolejne opady. Napływać będzie nadal chłodna masa powietrza polarnomorskiego. We czwartek na chwilę dostać się powinniśmy w obszar podwyższonego ciśnienia związanego ze słabym wyżem, który znajdzie się na południowym zachodzie kraju.

Na szczęście zmiana ciśnienia nie powinna być drastyczna, więc nie Powinniście odczuwać większego dyskomfortu.

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 28.09 i 29.09
Reklama

Pogoda na środę

Od rana zachmurzenie małe i umiarkowane szczególnie w centrum, na południu oraz zachodzie kraju. Wschód, północ w ciężkich chmurach i opadach deszczu, które chwilami mogą być mocniejsze. Po południu od strony południowo zachodniej wejdzie kolejna strefa opadów deszczu, które obejmą – Lubuskie, Dolno Śląskie, Śląskie i Opolskie. Strefa będzie przesuwać się na północny wschód i jeszcze w pierwszej części nocy powinna dotrzeć do Kujaw oraz Mazowsza.

Opady także w górach. Nie wyklucza się pojawienia pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Temperatura w opadach od 10 do 13 stopni. Przeważnie powinno być od 12 do 14 stopni. Na południu od 14 do 16 lokalnie 17 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany południowozachodni oraz południowowschodni na Podlasiu. Ciśnienie 996 / 1003 hPa.

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie małe i umiarkowane o poranku szczególnie w centrum oraz na południowym zachodzie kraju. Pozostała część kraju w zachmurzeniu dużym / całkowitym. Na południowym wschodzie i południu już od rana opady deszczu o charakterze wielkoskalowym. Północna część kraju w porannej rozproszonej konwekcji, a więc może padać przelotnie, ale chwilami mocniej.

Nie wyklucza się także pojawienia wyładowań atmosferycznych. Po południu opady znad południowo wschodniej części kraju powinny opuścić nasze granice. Na Pomorzu jednak nadal możliwy jest opad o charakterze konwekcyjnym z możliwością wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Późnym popołudniem opadów znacznie mniej, a jeśli wystąpią będą marginalne i punktowe. Temperatura od 10 do 13 stopni. W sekwencji rozpogodzeń od 12 do 14 a lokalnie 15 stopni. Wiatr nadal słaby i umiarkowany południowozachodni. Ciśnienie 1003 / 1006 hPa.

Reklama

Pogoda na kolejne dni

Co dalej? Dalej to w weekend witamy październik 🙂 . W piątek prawdopodobnie przejdzie przez nasz kraj płytki niż z systemem frontów atmosferycznych, które przyniosą opady o charakterze wielkoskalowym. Następnie w sobotę wejdzie głębsza zatoka niskiego ciśnienia z frontem, opadami deszczu i burzami, które utrzymać się powinny także w niedzielę. Wzrośnie także prędkość wiatru, który osiągać może wstępnie 45 / 60 km/h w porywach – czyli do „ORKANU” daleko 😉.

Więcej o tej sytuacji piszemy tu: https://lowcyburzpim.pl/analiza-uderzenia-orkanu-w-europe-polske-w-dniach-29-30-09-1-2-10-2022r/

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama