Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 4 i 5 maja 2022

Hello. Majówka i po majówce. Jak widać mamy do czynienia z okresem pogody raczej suchej, co od razu przekłada się na większe ryzyko pożarowe. Przed nami jednak niewielka zmiana w pogodzie. Przez najbliższe trzy dni należy liczyć się z lokalnymi opadami oraz burzami podczas których spadnie troszkę gradu i mocniej powieje. Woda jest potrzebna nam wszystkim, a taka wiosenna burza, to idealny przerywnik w pogoni codzienności.

Pogoda na środę i czwartek – SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w bezpośrednim oddziaływaniu wyżu znad Litwy, który będzie przesuwał się nad Białoruś. Przyniesie on ładną pogodę Już jutro nad Polskę sięgnąć powinna płytka zatoka niskiego ciśnienia z wyraźną adwekcją cieplejszego, ale wilgotniejszego powietrza. Zachmurzy się więc, spadnie trochę deszczu oraz przejdą burze.

pogoda na środę, pogoda na środę,czwartek

Pogoda na środę

4.05.2022r – ŚRODA – Zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami na południu oraz północy więcej chmur. Po południu niewykluczone opady deszczu na terenach podgórskich. Przelotnie może popadać również w Kotlinie Kłodzkiej. Na pozostałym obszarze bez opadów przez cały dzień. Temperatura od 10 / 13 stopni na Podlasiu oraz nad samym morzem przez 14 / 17 nad większością regionów. Najcieplej na południu oraz zachodzie i południowy zachodzie 18 / 21 lokalnie 22 stopnie. Wiatr słaby, wiejący ze wschodu. Ciśnienie 1019 / 1023 hPa.

pogoda na środę, pogoda na środę,czwartek

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane jednak od zachodu wzrastające do dużego. Na zachodzie jeszcze przed południem pojawić się powinny opady deszczu. Również na Pomorzu oraz w górach może padać. W miarę upływu dnia strefa opadów oraz burz podczas których silniej powieje i pojawi się grad będzie przesuwać się na wschód po południu osiągając Pomorze, Kujawy, Łódzkie, Śląskie, Opolskie i Małopolskie.

Wieczorem i nocą burze powinny powoli zanikać, ale opady przesuną się prawdopodobnie nad Mazowsze oraz Warmię i Mazury. Temperatura od 12 / 13 stopni na Nizinie Szczecińskiej przez 14 / 17 na wschodzie kraju do 18 / 22 w centrum oraz na południu. Wiatr słaby podczas burz silny i porywisty, osiągający 70 / 75 km/h wiejący z południowego wschodu oraz północnego zachodu. Ciśnienie 1020 / 1023 hPa.

pogoda na środę,

Kolejne dni

Kolejny weekend prawdopodobnie przyniesie nadal przelotne, punktowe opady deszczu chociaż w sobotę i niedzielę, powinno być ich coraz mniej. Upałów nie widać. Spojrzałem sobie na FUS przyszłotygodniowy i widać dosłownie dwudniową poważniejszą adwekcję (napływ) powietrza zwrotnikowego. Czy jednak temperatura dobije do 30 stopni? Nie wiadomo.

FanPage Jarosława Turały:

Opracował: Jarosław Turała

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /

Inne wiadomości.