Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 9.11 i 10.11

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały

Dzień dobry. Przed nami zmienna aura, Będzie trochę słońca, ale też wystąpią opady związane z wędrówką frontu atmosferycznego. .Zrobi się też troszkę chłodniej. Dalsze prognozy mówią o pojawieniu się układu wysokiego ciśnienia, który przyniesie nieco więcej wilgoci i wysokie ciśnienie. Będzie raz pogodnie, a raz pochmurnie. Musimy się również liczyć z mgłami i zamgleniami, które będą utrudniały widzialność poziomą.

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 9.11 i 10.11
Reklama

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju wyżu z centrum nad Morzem Czarnym. Od zachodu powoli wkracza strefa frontu atmosferycznego, który będzie bardzo powoli i sukcesywnie przemieszczał się na wschód. Tak serio to więcej opadów powinno być jutro. Następnie od południowego zachodu Europy dostaniemy się pod wpływ kolejnego ośrodka wysokiego ciśnienia. Napłynie cieplejsza i wilgotniejsza masa powietrza. Opadów będzie mało, ale pojawią się mgły i zamglenia znacznie utrudniając widoczność.

Pogoda na środę

Zachmurzenie małe i umiarkowane na przeważającym obszarze kraju. Więcej chmur na północy, oraz na zachodzie, gdzie jeszcze do południa jeszcze niewykluczone opady deszczu. Dotyczyć będą one Pomorza Zachodniego. Po południu przelotne opady jedynie gdzieniegdzie nad morzem. W pozostałej części kraju na ogół pogodnie z niewielkim zachmurzeniem 🙂.

Temperatura od 8 / 10 stopni na wschodzie, w centrum przez 11 / 13 na południu, północy do 14 na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany południowozachodni. W górach może wiać silniej, do 60 km/h. Ciśnienie 1010 – 1019 hPa.

Reklama

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie małe i umiarkowane na południowym wschodzie kraju. Nad pozostałą częścią Polski zachmurzenie duże / całkowite. Od północy przez centrum po południowy zachód opady deszczu o charakterze wielkoskalowym. To efekt przechodzenia zatoki niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym. Po południu strefa przesunie się bardziej na wschód, a od zachodu pojawi się nieco więcej przejaśnień.

Na północy z uwagi na zwiększony gradient pionowy temperatury oraz szybszy przepływ w środkowej troposferze dojdzie do inicjacji konwekcji punktowej. Może więc padać nieco mocniej (niewykluczone jakieś pojedyncze wyładowania atmosferyczne). Wieczorem odchodzące opady na Podkarpaciu i nadal punktowa konwekcja na północy kraju. Temperatura wyrównana. Od 8 do 11 /12 stopni. Wiatr umiarkowany, na Pomorzu dość silny zachodni. Ciśnienie 1020 – 1022 hPa.

Pogoda na kolejne dni

Kolejne dni, to dominacja wyżu i adwekcja cieplejszej masy powietrza. W ciągu dnia lokalnie temperatury wzrosną do 14 / 15 stopni. Tak jak wspomniałem wcześniej – Będą chmury, ale będzie także słońce.

Opracował: Jarosław Turała

Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama