Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. Konwekcja. Deszcz i burze,

W końcu normalniejsze temperatury. Przynajmniej dla mnie. Jak sobie tak czytam doniesienia z innych regionów południowozachodniej części Europy, to trochę mnie to przeraża. Jestem ciekaw, jakby się mój organizm zachował przy temperaturze sięgającej 45 stopni. Nie wiem i szczerze? Nie chcę sprawdzać 🙂.

Reklama

Dziś i jutro nad Polską nieco więcej opadów, przede wszystkim znów pochodzenia konwekcyjnego. Lokalnie na południu kraju znów popada mocniej i pojawią się burze, które mogą przynieść opady gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Zresztą nie tylko na południu popada. W pasie Polski północnej również przelotne opady deszczu oraz burze. Najładniej powinno być w pasie Polki zachodniej, centralnej wschodniej.

pogoda na środę, pogoda na środę

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska południowa znajduje się w oddziaływaniu lekko zafalowanego frontu atmosferycznego, który sięga nad Niemcy oraz Francję. Tymczasem na północy kraju mamy również strefę frontową, która ułożona jest niemal w osi równoleżnikowej. Z uwagi na zafalowanie frontu istnieje szansa na rozwój cyklogenezy, co w rezultacie zaowocuje pojawieniem się niżu barycznego, który również będzie miał wpływ na ewentualną intensyfikację zjawisk. Tymczasem północ z widocznym zwiększonym gradientem (różnicą) pionowym temperatury, która również przyczyni się do powstania (wytworzenia się) konwekcji. Front powinien powoli wędrować w kierunku południowym, stale ulegając powolnej degradacji. Nad Polskę napływa masa powietrza Polarnomorskiego, z tym, że „pod” ciepłym wycinkiem frontu na południu napłynie chwiejna bardziej chwiejna termodynamicznie masa również powietrza Polarnomorskiego. Na ewentualną intensyfikację zjawisk wpłynie również szybszy przepływ w środkowej troposferze (500 hPa). Zauważyć trzeba również obecność Jet Streamu nad Polską, który na wysokości 9 km AGL może osiągnąć prędkość ponad 170 km/h.

Reklama

Jutro natomiast dostaniemy się pod wpływ chłodniejszej masy powietrza, która również będzie masą chwiejną termodynamicznie – stąd jutro w wielu miejscach opady przelotne oraz burze.

YouTube player

Pogoda na środę

Zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane z dominacją chmury średniej / wysokiej. Na północy w pasie od Pomorza Zachodniego, przez Pomorze, po Warmię i Mazury już zachmurzenie duże / całkowite. Do południa już spodziewać się należy opadów przelotnych deszczu. W miarę upływu dnia, owych opadów będzie więcej i od godzin południowym w północnych regionach pojawić się mogą zjawiska konwekcyjne, które przyniosą mocniejsze opady deszczu oraz burze. Nie wykluczone opady drobnego gradu oraz silniejszy wiatr. Szczególnie na Pomorzu środkowym jest szansa na pojawienie się jakiejś burzy wielokomórkowej.

Tymczasem na południu (głównie południowa część Małopolski oraz Podkarpacia) również w godzinach popołudniowych w zależności od adwekcji wspomnianej, cieplejszej masy dojdzie do rozwoju konwekcji i pojawią się opady przelotne deszczu oraz burze, podczas których wielce prawdopodobne jest, że spadnie grad o średnicy do 2-3 cm. Pojawić się może także silniejszy poryw wiatru do 70 km/h. Burze powinny mieć charakter raczej wyizolowany, jednak nie można wykluczyć pojawienia się nawet superkomórki.

Reklama

Wieczorem opady deszczu przelotne (konwekcyjne), możliwe również na Kujawach, w Lubuskim oraz na Dolnym Śląsku. Temperatura od 14 – 17 stopni w pasie Pomorza, 18 – 20 na Warmii Mazurach, 21 – 23 na Pomorzu zachodnim (południowa część), Kujawach (północna część) po Podlasie. 24 – 27 stopni powinny pokazać termometry w centrum, na zachodzie i wschodzie. Na południu lokalnie od 28 do 29 może nawet 30 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny zachodni, skręcający na północnozachodni. Ciśnienie 1010 – 1012 hPa.

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie duże / całkowite już od rana nad większością regionów. Lokalnie od rana na południowym wschodzie oraz południowym zachodzie niewykluczone przejaśnienia. Jeszcze przed południem w wielu miejscach kraju przelotne opady deszczu, które w pasie Pomorza już mogą być intensywne. Tam nie jest wykluczone, że od rana przejdzie większa konwekcyjna struktura z silniejszym opadem. Kto wie, czy nie zagrzmi. Podobnie na Podkarpaciu, gdzie już od rana może mocniej popadać i zagrzmieć. Nie wykluczony opad gradu oraz silniejszy wiatr. Jest szansa nawet na jakiś większy układ konwekcyjny, ale zobaczymy. W drugiej części dnia wysyp konwekcji. Przelotne opady deszczu oraz burze. Lokalnie popada mocniej (Mazowsze, Świętokrzyskie, Łódzkie. Sytuacja jest rozwojowa, a przecież Wiecie, że z takiej konwekcji rozproszonej może się wiele wydarzyć. Kto wie, czy nie pojawią się leje kondensacyjne….Wieczorem stopniowy zanik opadów i burz, chociaż na wschodzie jeszcze jest szansa, że zjawiska się utrzymają do godzin mocno – wieczornych. Temperatura średnio od 17 do 21 stopni. W chwilach słonecznych od 22 do 25 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, północnozachodni. Ciśnienie 1006 – 1012 hPa.

We czwartek znów gratka dla lubiących fotografować niebo 😉. W przejaśnieniach pojedyncza konwekcja będzie wyglądać naprawdę malowniczo 🙂. Kolejne dni, to znów i słońce i opady i burze, z tym, ze najdynamiczniej (tak napisałem po prostu i nie jest to niepotrzebne wzbudzanie złych emocji) prawdopodobnie w piątek, kiedy znów na południu pojawi się więcej burz…..Czas pokaże.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama