Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. Zgniły wyż nad Polską. 30.11 i 1.12

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały

Od jutra Możecie śmiało pisać i mówić, że mamy zimę 🙂. Co prawda dopiero zaczyna się ta meteorologiczna, która potrwa do 28 lutego. Przez ten czas na pewno popada śnieg, lub deszcz, zanotujemy temperatury ujemne oraz dodatnie. Zdarzy się także dzień, dwa lub trzy z silnym wiatrem. Dodatkowo pewnie zagrzmi i spadnie drobny grad lub krupa śnieżna.

To co? Przygotowani? 😉. Obiecuję, że nie będę Was ganiał za używanie słowa zima przez ten okres 😉.

Pogoda za oknem dla niektórych niestety jest fatalna.

Dostaje sygnały, że można dostać depresji, gdyż od dłuższego czasu słońce ubrało gruby sweter z chmur, przez który nie przebijają promienie słoneczne. Niestety depresja sezonowa występuje i w wielu przypadkach jest przyczyną naprawdę złego samopoczucia, spadku odporności, łaknienia (apetytu) i ogólnie złego samopoczucia. Wpływa na to przede wszystkim krótki dzień i spadek produkcji witaminy D.

Czy w pogodzie przez najbliższe dni się coś zmieni? Nie sądzę 🙁. Nadal na niebie warstwa inwersyjnej chmury i gdzieniegdzie nawet koncentracja wilgoci sprawi, że poczujemy jakiś naprawdę symboliczny opad śniegu. Z każdym dniem będzie robiło się coraz chłodniej.

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. Zgniły wyż nad Polską. 30.11 i 1.12

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska już od dłuższego czasu znajduje się w odziaływaniu płytkiego klina wyżowego ośrodka znajdującego się nad północno wschodnią Rosją. Do jutra sytuacja baryczna nie powinna się zmienić. Tymczasem na mapach górnych widać wyraźnie zaznaczoną bardzo głęboką zatokę w polu geopotencjału, która wraz z większym gradientem (różnicą) pionowym temperatury sięgnie płw. Iberyjskiego. Do kraju będzie napływać powietrze pochodzenia kontynentalnego.

Pogoda na środę

Zachmurzenie duże / całkowite nad niemal całą Polską. Na południu kraju możliwe są niewielkie przejaśnienia (szczególnie w górach). Nie jest wykluczone, że gdzieś na południowym zachodzie też niebo się nieco przetrze. Gdzieniegdzie na wschodzie nie jest wykluczony opad drobnego śniegu. Ogólnie, szaro, wilgotno i niestety dość depresyjnie.

Po południu odrobinę błękitu może zobaczą mieszkańcy Polski zachodniej i północno-zachodniej. Na wschodzie i lokalnie na Warmii nadal jakiś symboliczny opad śniegu. Temperatura dość wyrównana. Na zachodzie, wzdłuż Pomorza oraz na południowym zachodzie od 1 do 3 stopni. Nie jest wykluczone, że jakaś czwórka się pojawi. Nad resztą kraju od 0 do -2 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni. Ciśnienie 1026 – 1030 hPa.

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie od samego rana całkowite nad całą Polską. Wyjątkiem może być pogórze i góry, gdzie jest spora szansa na słoneczny poranek. Gdzieniegdzie symboliczne opady śniegu (ale naprawdę symboliczne) i tak będzie przez cały, kolejny dzień.

Niska chmura inwersyjna / chłodno / do domu daleko….Temperatura od -5 stopni na północnym wchodzie przez -4 / -2 nad większością regionów. Najcieplej na zachodzie, południu oraz w pasie nadmorskim, gdzie na termometrach zobaczymy od -1 do 2 stopni. Wiatr nadal umiarkowany, wschodni i południowowschodni. Ciśnienie 1025 / 1031 hPa i będzie się nieznacznie wahać. Wbrew pozorom w tym okresie tego typu wyżowa pogoda będzie wpływać negatywnie na nasz organizm.

Pogoda na kolejne dni

o, a teraz? Banderas….Nie nie. Nic mnie z nim nie łączy (a mogło 😉 ). Pewnie już jakieś nasionko zostało zasiane w związku z niemal “apokaliptyczną” prognozą na 13.12 (13 GRUDNIA AŻ!!!😳😳😳😳😳. Z tego, co mi się udało przeczytać, kontynentalny wyż (tak, to ten, który również oddziaływuje dziś) sprawi, że do Polski popłynie Arktyka w “czystej” postaci.

Wstępnie (przede wszystkim wiązka modelu GFS) widziała dość radykalny spadek temperatury na północnym wschodzie kraju. Wstępne minima zakładały nawet -24 stopnie. Obecnie? Stan potężnego (Nazwałem go tak, bo to jest tak daleko, że inaczej nie da się tego nazwać) FUSA na dzień 13.12 zakłada w większości niewielkie “PLUSIKI”. Jedynie na wschodzie będą “MINUSIKI”, więc wcześniej przygotowany bigos i inne wiktuały możecie śmiało wystawiać na balkony, werandy i inne miejsca, gdzie naturalna zamrażarka pozwoli im dotrwać do Świąt 😉.

To na dziś tyle. Mimo wszystko trzymajcie się i ustawcie sobie w telefonach / komputerach tapetę ze słońcem 🙂.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.