Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 20 i 21 kwietnia 2022

Jeszcze do końca nie ochłonęli niektórzy po świętach, a tu już przed nami weekend majowy, czyli kolejna opcja dłuższego odpoczynku. Już teraz pojawiają się pytania – Jaka będzie? Co przyniesie? . Czym prędzej spojrzałem w kalendarz i liczę – 1,2,3….6…9….11. Tyle zostało do rozpoczęcia dłuższego weekendu majowego. Niestety jest to za długi okres, a wiele się może w międzyczasie zmienić, więc póki co nie możecie liczyć na takie wróżby 🙂.

Środa – dzień jedzenia lodów

Dziś środa, dzień loda (chociaż się powinno pisać lodu) i prognozy pogody. Nie wiem, czy zadbaliście o przysmak z zamrażarki, ale jeśli nie, to pozostaje Wam przeczytać wieści meteo na następne dwa dni. Chyba, że skoczycie do sklepu i przy blasku mieniących się gwizdek zamrożonego smakołyku zamiast kanapki poczęstujecie się pysznym i kalorycznym lodem 🙂. Decyzja należy do Was 😉. Prognoza jest niemal obligatoryjna. Lody już nie 😉.

Pogoda na środę i czwartek – SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w oddziaływaniu wędrującego frontu atmosferycznego, związanego z obecnością niżu górnego, który pojawi się niebawem nad naszym krajem. Szeroka strefa opadów wielkoskalowych przemieszcza się ze wschodu na zachód, powoli skręcając także na południe. Do jutra niemal nic się nie zmieni. Nadal będziemy w obszarze łechtania Polski przez niż. Poza północną częścią kraju wszędzie opady, także punktowe o charakterze konwekcyjnym.

pogoda na środę

Pogoda na środę

Zachmurzenie duże / całkowite niemal nad całym krajem. Jakieś marginalne przejaśnienia możliwe są na północnym zachodzie i gdzieniegdzie na południu. Opady deszczu na początku na północy oraz w centrum, a następnie także na zachodzie i południowym zachodzie. Pozostała część kraju (poza północnym zachodem) w opadach punktowych i mocno przelotnych. Zachmurzenie jednak nie da za wygraną.

Temperatura od 5 / 8 stopni w strefach opadów, do 9 / 12 na północnym zachodzie i zachodzie kraju. Jeśli pojawi się słońce, temperatura może być relatywnie wyższa. W górach mróz do -5 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, północnowschodni oraz północnozachodni. Ciśnienie 1011 / 1015 hPa.

pogoda na środę, pogoda na środę,czwartek

Pogoda na czwartek

Nadal zachmurzenie duże / całkowite na przeważającym obszarze kraju. Przejaśnienia i więcej chwil ze słońcem na północy i północnym zachodzie. Poza tymi regionami opady deszczu o charakterze przelotnym. Po południu może się pojawić konwekcja gdzieniegdzie, więc opad może być silniejszy i oprócz deszczu może pojawić się jakaś krupa śnieżna. Jak to w tego rodzaju zachmurzeniu / opadach nie wyklucza się wyładowań atmosferycznych. Szansa jest jednak mocno marginalna.

Temperatura w opadach i zachmurzeniu od 6 do 8 / 9 stopi. Najcieplej na zachodzie, południowym wschodzie oraz na północy od 10 do 13 stopni. W chwilach operacji słońca, może być cieplej. Wiatr umiarkowany szczególnie na północy, wiejący z północnego wschodu. Na południu i południowym zachodzie słaby, wręcz niewyczuwalny z powodu obecności ośrodka niskiego ciśnienia nad tymi regionami. Ciśnienie 1012 / 1016 hPa.

Kolejne dni

Kolejne dni prawie identyczne, chociaż opadów powinno być nieco mniej. A w weekend jest szansa w końcu na adwekcję (napływ) cieplejszego, ale bardziej wilgotnego powietrza. Wzrośnie szansa na burze.

FanPage Jarosława Turały:

Opracował: Jarosław Turała

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /

Inne wiadomości.