Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 15.11.2021

Pogoda na środę. W pogodzie nadal nudno? Nie do końca. Wiemy, że wczoraj zrobiło się już lokalnie ładnie, a nawet bezchmurnie, to o tak np. dziś o poranku w wielu miejscach kraju mamy do czynienia z występowaniem mgieł i zamgleń. Co więcej, miejscami dzieje się to przy udziale ujemnej temperatury. Przed nami epizod z opadami deszczu oraz coraz silniejszym wiatrem i lekkim ociepleniem.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się jeszcze w oddziaływaniu wyżu znad pogranicza Ukrainy i zachodniej części Rosji, który odsuwa się na południowy wschód kontynentu. Tymczasem od zachodniej części wejdzie płytka zatoka niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym, który przyniesie opady deszczu. Z każdym dniem będzie zaostrzał się gradient baryczny ciśnienia atmosferycznego, co przełoży się na silniejszy wiatr.

pogoda na środę, pogoda na środę

Pogoda na środę 17.11.2021r

Zachmurzenie duże / całkowite w całej Polsce. Pogodnie powyżej 900 m AGL. Przejaśnienia możliwe lokalnie na Zachmurzenie umiarkowane / duże na przeważającym obszarze kraju. W wielu miejscach rano mgły i zamglenia. Miejscami widzialność pozioma spadnie poniżej 200m. Na południu i południowym wschodzie oraz w centrum więcej przejaśnień, oraz lokalnie nawet bezchmurne niebo. Na północy kraju (Pomorze, Pomorze Zachodnie) po południu przelotne opady deszczu, które wieczorem objąć powinny także granice zachodnie (lubuskie). W innych regionach bez opadów.

Temperatura od 1 / 3 stopi na wschodzie, 4 / 5 na północy, 6 / 8 stopni na południu oraz nawet 9 / 11 na południowym wschodzie w strefie niemal czystego nieba. Wiatr słaby i umiarkowany; południowozachodni i południowy. Ciśnienie 1015 / 1021 hPa.

Pogoda na czwartek – 18.11.2021

Zachmurzenie duże / całkowite nad całą Polską. Szczególnie na południowym wschodzie kraju mgły i zamglenia. Miejscami opady deszczu o charakterze przelotnym. Najwięcej deszczu spadnie na Pomorzu oraz na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Po południu na południowym zachodzie nieco więcej słońca (o ile się pojawi). W pierwszej części nocy strefa umiarkowanych opadów będzie przesuwać się z północnego zachodu na południowy wschód — będą krople nocą uderzać o szyby i parapety.

Temperatura od 2 / 4 stopni na wschodzie przez 5 / 7 nad większością regionów do 8 / 9 a lokalnie 10 na zachodzie Polski. Wiatr umiarkowany zachodni, nad morzem porywy osiągnąć mogą 70 / 80 km/h. Nocą z czwartku na piątek w pasie plaż wiatr może osiągać prędkość 90 km/h. Ciśnienie 1017 / 1023 hPa. Warunki biometeo będą się pogarszać.

pogoda na środę, pogoda na środę

Pogoda na kolejne dni

Kolejne dni z silniejszym wiatrem i adwekcją cieplejszego powietrza. Niestety nie na długo. Po weekendzie zimniejsze powietrza obliźnie Polskę, a to oznacza nieco większe spadki temperatur (szczególnie na północnym wschodzie).

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały:

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline /

Inne wiadomości.