Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 12 i 13 stycznia 2022

No i mamy środę 🙂. Jeszcze „chwila” cierpliwości i o tej godzinie chociaż będzie niebo widać 😉. Do Polski zbliża się front atmosferyczny, który będzie zapowiedzią zmian w pogodzie. Zaczyna się okres z większym zachmurzeniem i zwiększeniem się prędkości wiatru. Co więcej? Zbliża się ocieplenie. Niebawem pożegnamy się z ujemnymi temperaturami; wydaje się, że do końca tygodnia.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska powoli dostawać się będzie pod wpływ wędrującego frontu atmosferycznego o charakterze okluzji, który będzie wędrował z północnego zachodu na południowy wschód. Przyniesie on przelotne opady z postępującym ociepleniem. Powoli będzie wzrastał gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, co zaowocuje wzrostem prędkości wiatru.

pogoda na środę

Pogoda na środę 12.1.2022r

Zachmurzenie umiarkowane / duże / całkowite. Gdzieniegdzie możliwe są przejaśnienia wraz z pojawieniem się chwil ze słońcem. Od północnego zachodu strefa związana z frontem będzie wędrować w kierunku południowo wschodnim. Przyniesie ona opady śniegu, oraz śniegu z deszczem i marznącego deszczu, który może powodować gołoledź. Na drogach szczególnie Polski północno zachodniej i północnej bardzo ślisko. Wieczór niebezpieczny także na ziemi lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Ta również nie wykluczam pojawienia się opadów marznących.

Na Mazurach oraz Podlasiu opady śniegu przelotne. Temperatura od -7 / -5 na południowym wschodzie, pogórzu i wschodzie przez -4 / -2 w centrum, na północy i południu, do -1 / 2 na krańcach zachodnich. Wiatr zmieni kierunek na zachodni i południowy, póki co będzie wiał słabo i umiarkowanie. Ciśnienie 1035 / 1037 hPa i będzie powoli spadać.

pogoda na środę, pogoda na środę,pogoda na czwartek

Pogoda na czwartek – 13.1.2022

Zachmurzenie duże / całkowite nad całą Polską. Jedynie na pogórzu i wyżej w górach piękna i słoneczna pogoda. Na Podlasiu, Mazowszu, a następnie w świętokrzyskim i lubelskim opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. NA DROGACH BARDZO ŚLISKO. Jeszcze przed południem marznący deszcz może pojawić się w łódzkim oraz w całej południowej części kraju. Tymczasem na Pomorzu i Warmii / Mazurach przelotne opady deszczu się pojawią.

Temperatura już plusowa w większości regionów. Od – 4 / – 2 na południowym wchodzie przez -1 / 1 w centrum na północnym wschodzie do 2 / 3 w pozostałej części kraju. Najcieplej na nizinie szczecińskiej, gdzie lokalnie nawet 4 / 5 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni, osiągający prędkość 45 / 55 km/h w porywie. Na północy do 70 km/h. Ciśnienie 1027 / 1033 hPa i będzie dalej spadać.

Pogoda na kolejne dni

W piątek jeszcze mocniejsze porywy wiatru zachodniego, a na termometrach jeszcze wyższe temperatury. Od przyszłego tygodnia znów znacznie chłodniej wraz z opadami przede wszystkim śniegu o charakterze lokalnym / konwekcyjnym (także).

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /

Inne wiadomości.