Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały. 02 i 03 lutego 2022

Witajcie moi drodzy. Czy można szybko przejść z chłodu i śniegu do pluchy i deszczowej/mokrej pogody? Można. Wczoraj od zachodu wkroczyła strefa opadów związaną z okluzją ciepłą. Na początku padał / sypał śnieg. Zrobiło się na drogach niebezpiecznie, bo temperatury jeszcze lokalnie pozostawały ujemne. Wszystko się powoli zmieniało. Opady śniegu przeszły w deszcz ze śniegiem i deszcz. Na termometrach obecnie mamy od -1 stopnia lokalnie na wschodzie, do aż prawie 6 w Szczecinie.

Wiatr mocniej wiał, powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Obecnie porywy zanotowano w Świnoujściu 14 m/s. W pozostałej części kraju porywy nie przekraczają 7 m/s. Przed nami kolejne dni z huśtawką pogody / ciśnienia. Może nie będzie to dynamika ach i och jak podczas oglądania kiepskich komedii, ale na nudę nie Macie co liczyć.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska nadal znajduje się w polu obniżonego ciśnienia w obszarze oddziaływania niżu wędrującego nad Podlasiem, zmierzającym w kierunku Białorusi. przy lekkiej niestabilności troposfery i nadal nieco większym gradiencie pionowym temperatury, będą zdarzać się opady mieszane. Na południu silniejsze opady śniegu – podobnie na Podlasiu. Jutro dostaniemy się na chwilę w pole nieco wyższego ciśnienia niewielkiego klina wyżowego znad Atlantyku.

pogoda na środę, pogoda na środę,pogoda na czwartek

Pogoda na środę

Zachmurzenie duże / całkowite niemal nad całym krajem. Na krańcach południowych, a także na północy kraju możliwe są chwile ze słońcem. Niemal wszędzie okresowe opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Wyjątkiem będzie południe (Małopolska, Podkarpacie), oraz północy wschód kraju (Podlasie), gdzie będzie padał śnieg i to chwilami mocniej. Wieczorem wraz ze spadkiem temperatur, przelotne, punktowe opady śniegu również o charakterze konwekcyjnym (niewykluczona krupa śnieżna). Na zachodzie opady deszczu ze śniegiem. Istnieje też szansa na większe przejaśnienia (lokalnie).

Temperatura od -1/1 na południu oraz północnym wschodzie przez 2 / 3 nad większością regionów do 4 / 6 na zachodzie i północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i południu jeszcze silniejszy, osiągający w porywach 45 / 55 km/h wiejący z północnego zachodu. Ciśnienie 1001 / 1012 hPa.

pogoda na środę, pogoda na środę,pogoda na czwartek

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie umiarkowane i duże z dośc sporą ilością przejaśnień; szczególnie na wschodzie, w centrum i na południu. Okresami opady śniegu o charakterze przelotnym, również konwekcyjnym. Może chwilami sypnąć mocniej. Po południu mniej opadów, chociaż do zachodniej części kraju zbliży się szeroka strefa związana z kolejnym frontem atmosferycznym. Wejdzie ona późnym wieczorem i dość szybko będzie przemieszczać się na wschód kraju. Przeważać będą raczej opady deszczu , chociaż na przodzie strefy możliwe opady śniegu.

Niestety nocą należy spodziewać się także opadów marznących, powodujących gołoledź. Temperatura o poranku na lekkim minusie, szczególnie w rozpogodzeniach. W najcieplejszym momencie dnia powinno być odpowiednio od -3 / -1 wzdłuż naszej wschodniej granicy przez 0 / 2 w centrum, na południu i północy (chociaż na pogórzu będzie od -5 do -2 ), do 3 na zachodzie. Może się uda tę trójkę przeskoczyć. Wiatr słaby i umiarkowany wiejący z południowego zachodu. Ciśnienie 1016 / 1019 hPa.

pogoda na środę, pogoda na środę,pogoda na czwartek

Kolejne dni

Pytacie już mnie o jakąś wichurę na dzień 7 / 8.02. Kochani. Nie ma się co póki co denerwować, bo sytuacja nie jest pewna. W sytuacji dość dynamicznej przebudowy pola barycznego nie ma co się już negatywnie nastawiać. Jeśli będę już na tyle „dorosły”, by móc cokolwiek na ten temat napisać, to Możecie być pewni, że tak się stanie. Póki co dobrej kawy i spokojnego dnia – Jest go coraz dłużej

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /

Inne wiadomości.