Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 10.05 i 11.05
Kolejny bezchmurny i piękny poranek prawda? Wydaje się, że niemiłosiernie wieje spoglądając na poruszające się liście na dworze. Spoglądając na dane ze stacji meteo wiatr jest dość słaby. Średnia prędkość to 3 – 5 m/s (ok 10 – 18 km/h). Jedynie w Jeleniej Górze mamy do czynienia z porywami dochodzącymi do 10 m/s ( ok 36 km/h) i tam rzeczywiście można już tai stan rzeczy bardziej odczuwać. Na termometrach znośnie, ale są miejsca, gdzie temperatura spadła poniżej 1 stopnia. Zdarzyły się także miejsca z lokalnym przymrozkiem (szczególnie przygruntowym), ale było ich znacznie mniej niż ostatniego poranka.
Wyż nie odpuszcza
Co więc Was czeka w kolejnych dniach? Póki co kontynuacja wyżowej pogody, z tym, że pojawić się może lokalnie większe zachmurzenie. Opady? Marginalne, jeśli w ogóle wystąpią. Bezchmurne niebo pozwolą naszej gwieździe ogrzać powietrze do magicznych 20 stopni, a kto wie, czy nie będzie nieco więcej. Od razu się proszę nie podpalać jak zapałka do porannej „fajeczki”, tylko cierpliwie czekać. Zresztą, abyście mogli powiedzieć, lub napisać, ze było 20 stopni, wystarczy termometr dziś na słońce wystawić
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska nadal znajduje się w polu podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem na pograniczu Rosji oraz Białorusi. Na zachód od naszych granic rozciąga się szersza strefa lekko pofalowanego frontu atmosferycznego, który nie zostanie dopuszczony do naszego kraju. Nie mniej jednak dojść może do rozwoju zachmurzenia m.in na południu. Do jutra sytuacja nie powinna się zmienić. Nad Polską nadal sporo słońca i niewiele chmur. Nadal jednak będziemy w objęciach powietrza Arktycznego. AAAA….Nie nie, to nie nowy rodzaj ogniw bateryjnych, tylko zapomniałbym o mapie wysokości 500 hPa, na której widać jak układ OMEGA dominuje nad Europą środkową wraz z polem wysokiego ciśnienia nad Skandynawią.
Pogoda na środę
Zachmurzenie od rana małe, lub jego całkowity brak. Opadów do południa nie przewiduje się. W miarę upływu dnia na krańcach południowych oraz na wschodzie i północnym wschodzie niewykluczone pojawienie się chmur pionowych niezbyt rozbudowanych. Po południu w południowych krańcach województw – Opolskiego, Małopolskiego, Podkarpackiego oraz Śląskiego nie jest wykluczony przelotny, punktowy opad deszczu. Poza tym padać nie powinno.
Temperatury już iście wiosenne. Poza linią brzegową Bałtyku, gdzie będzie od 11 do 14 stopni, powinno być średnio pomiędzy 15 a 19 stopni. Najcieplej w Lubuskim, gdzie na termometrach od 20 do 22 stopni. Kto wie, czy nie będzie więcej. Dowiemy się o tym z wieczornego podsumowania ze stacji SYNOP. Wiatr słaby i umiarkowany południowowschodni. Ciśnienie 1012 – 1023 hPa.
Noc
Nocą ze środy na czwartek na krańcach Polski południowej oraz wschodniej nie wyklucza się pojawienia ujemnej temperatury przy gruncie do -2 stopni. Sytuacja powinna wystąpić marginalnie, ale proszę mieć to na uwadze.
Pogoda na czwartek
Zachmurzenie od rana małe, lub jego całkowity brak. Niewielkie zachmurzenie na południowym wschodzie oraz lokalnie na zachodzie. Do południa więcej chmur pojawi się prawdopodobnie w całym pasie wschodniej części Polski, a gdzieś punktowo na Podkarpaciu nawet lokalnie popada. Po południu już więcej chmur oraz marginalnych opadów – szczególnie na krańcach Śląskiego / Małopolskiego / Opolskiego oraz również Podkarpackiego / Lubelskiego.
Po południu dominować będzie chmura pionowa lokalnie bardziej rozwinięta. Najlepsza pogoda na północy i w centrum . Temperatura od 12 – 14 stopni w linii brzegowej nad Bałtykiem oraz w strefie większego zachmurzenia (patrz wyżej), do 15 – 18 lokalnie 19 stopni w pozostałej części kraju. Najcieplej znów na zachodzie, gdzie zakres temperatur może wynieść 20 – 22 stopnie i kto wie, czy tym razem nie będzie więcej.
Wiatr słaby i umiarkowany południowowschodni. Ciśnienie 1016 – 1026 hPa.
Wysokie zagrożenie pożarowe
Niestety przy braku opadów z północnej części kraju prognozowane jest bardzo wysokie, a punktowo nawet ekstremalne zagrożenie pożarowe (ostatnia mapa). Przy zaprószeniu ognia oraz umiarkowanym wietrze ogień rozchodzi się bardzo szybko trawiąc wszystko, co na swojej drodze napotka palnego. Pomyślcie proszę. Wiosna to czas lęgów ptasich i nie tylko. Cała przyroda budzi się do życia także w tym swoim mikrokosmosie, czyli tam, gdzie tego nie widzimy na codzień – To tak jakbyś spalił swoją chałupę z domownikami z myślą, że co rok postawisz nową, a domowników sobie znajdziesz – Włącz myślenie.
Kolejne dni cieplejsze nieco, ale z dostarczeniem porcji wilgoci. Zaowocuje to popołudniowymi opadami oraz lokalnymi burzami. Nie ma co narzekać. Dzień ma ponad 15h . Bawcie się dziś dobrze, ale bezpiecznie…
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet