Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 11.1 i 12.1

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 11.1 i 12.1

Dzień dobry 🙂. Póki co prawdziwa i śnieżna zima w górach jedynie? No niestety. Powyżej 500m n.p.m. padał i to obficie śnieg. Pozostała część kraju jedynie w marzeniach o „pudrze” z nieba. Póki co sytuacja niewiele się zmieni. Niedaleko naszych granic będą znów wędrowały niże, które nieco zaostrzą (zwiększą) gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Może mocniej powiać.

Reklama

Od razu uczulam Was wszystkich tych, którzy już swoje w „Internetach” wyczytali – Wichury i inne klopsiki pogodowe. Czy znów „urwie” na głowy? A może jeszcze majciochy po wigilijnym / noworocznym obżarstwie przewieje, by świeżutkie i pachnące mogły zagościć na Waszych pośladach 🙂.

My tu gadu, gadu, a dziewczyny od rana jeszcze nic ciepłego w ustach nie miały…(nie obrażać się, tylko uśmiechnąć proszę). Pogoda może nie bardzo pomoże, ale nie zaszkodzi – Mordek zmrozić nie powinna 🙂.

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 11.1 i 12.1

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w objęciach płytkiego siodła barycznego znad południowo-wschodniej części kraju. Jednak już od zachodu zaczynamy dostawać się pod wpływ wędrujących frontów atmosferycznych, które jeszcze dziś pojawią się nad Polską przynosząc opady deszczu i lokalnie deszczu ze śniegiem. Już jutro nad Bałykiem pojawić się powinien płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który przyniesie kolejną porcję opadów deszczu, ale również silniejsze porywy wiatru – Nie huraganowe!!.

Pogoda na środę

Reklama

Zachmurzenie na ogół duże / całkowite. W wielu miejscach mgły i zamglenia, które będą ograniczały widzialność poziomą poniżej 400m – Tak jest m.in. W Suwałkach, Przemyślu, Lublinie, Płocku czy Ostrołęce. Na południu i miejscami w centrum od rana przejaśnienia. Przelotne opady deszczu możliwe są w pasie Pomorza Zachodniego aż po Środkowe, z tym, że pierwsza strefa będzie dość wąska.

Po południu od zachodu wejdzie już szersza sfera związana z frontem chłodnym. Padać będzie w całej linii północ – południe. Do wieczora padać powinno od Pomorza, przez Wielkopolskę, aż po Dolny Śląsk. Tymczasem na południu i południowym wschodzie możliwe są przejaśnienia aż nawet do czystego nieba. Poza tym pochmurnie i lokalnie jeszcze mglisto. Temperatury na ogół od 0 stopni na północnym wschodzie przez 1 – 3 nad większością regionów. Na południu oraz nad morzem od 4 do 5 stopni.

Najcieplej na zachodzie od 6 do 7 lokalnie 8 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem nieco silniejszy, w pojedynczym porywie może osiągnąć prędkość 60 / 70 km/h (bardziej nad taflą morza). Ciśnienie 1008 – 1020 hPa.

Pogoda na czwartek

Reklama

Zachmurzenie umiarkowane o duże nad większym terytorium kraju. Jeszcze w centrum oraz na wschodzie opady deszczu (w górach śniegu) związane ze środowym frontem atmosferycznym. Na południowym wschodzie oraz południowym zachodzie przejaśnienia, a nawet sporo słońca. Jeszcze do południa dość sporo przejaśnień właśnie na południu, w Wielkopolsce, w centrum i na południowym wschodzie.

Od zachodu wejdzie kolejna strefa z wiązana z zatoką niskiego ciśnienia oraz frontami atmosferycznym. Padać będzie właśnie na zachodzie, południowym zachodzie oraz Pomorzu. Strefa będzie wędrowała dalej na wschód, ale opadów może generować nieco mniej. Na południu oraz południowym wschodzie nadal nieco więcej przejaśnień. W górach możliwe są marznące opady deszczu. Temperatura od 1 / 4 stopni w pasie wschodniej części kraju przez 5 / 7 na północy, w centrum oraz na południu.

Najcieplej na zachodzie, aż lokalnie 8 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny. Nad morzem osiągający prędkość 55 / 65 km/h. W górach powyżej 90 km/h. Nad taflą morską porywy mogą przekraczać 75 / 80 km/h. Będzie wiało z kierunku południowozachodniego. Ciśnienie 1004 – 1020 hPa i będzie powoli spadać.

Pogoda na kolejne dni

Reklama

Dalsze dni, czyli weekend w pogodzie? Takiej samej – Raz będzie padać, raz nie. Raz wyjrzy słońce, a raz schowa się za murem chmur. Temperatury? Do niedzieli jeszcze przedwiosenne. Po weekendzie w pierwszy dzień ferii zimowych? Jeszcze daleko

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama