Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 15.2 i 16.2

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 15.2 i 16.2

Reklama

Ale ten czas leci. Dopiero, co się luty zaczął, a tu już jego połowa można powiedzieć (napisać). Dziś i jutro ogólnie w pogodzie spokój. Nawet mógłbym użyć stwierdzenia – zbyt spokojnie. Dominować będzie układ wysokiego ciśnienia, który przyniesie mgły, zamglenia, chmury, ale także nieco czystego nieba 🙂. Zapraszam do zapoznania się z najnowszą prognozą pogody.

pogoda na środę, pogoda na środę,czwartek

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w objęciach płytkiego siodła barycznego znad południowo-wschodniej części kraju. Jednak już od zachodu zaczynamy dostawać się pod wpływ wędrujących frontów atmosferycznych, które jeszcze dziś pojawią się nad Polską przynosząc opady deszczu i lokalnie deszczu ze śniegiem. Już jutro nad Bałykiem pojawić się powinien płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który przyniesie kolejną porcję opadów deszczu, ale również silniejsze porywy wiatru – Nie huraganowe!!.

Pogoda na środę

Reklama

Zachmurzenie umiarkowane / duże do całkowitego w centrum, na południu, północy oraz wschodzie kraju. Tam gdzieniegdzie mgły i zamglenia. Podobne zjawiska możliwe są w kotlinach oraz Polsce południowozachodniej (marginalnie). Na zachodzie chmur nieco mniej i jest tam spora szansa na pojawienie się słońca. Podobnie na krańcach południowej części kraju. W miarę upływu dnia od zachodu w głąb kraju będą postępować przejaśnienia, aż do czystego nieba, które nie dotrą na wschód (Wliczając Mazowsze / Świętokrzyskie).

Opadów deszczu nie przewiduje się, chociaż w strefie oddziaływania mgieł, niewykluczony jest opad mżawki (również marginalnie). Temperatura od -3 / -1 stopnia na wschodzie, przez 0 / 2 stopnie na Mazowszu, Pomorzu, Podkarpaciu, Świętokrzyskim oraz Warmii i Mazurach. 2 / 5 stopni w centrum, oraz na południu do 6 / 9 stopni na zachodzie. Nie jest wykluczone, że pojawią się również dwucyfrowe wartości temperatury. Wiatr słaby / nieznaczący, południowy. Ciśnienie 1030 – 1034 hPa.

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie małe i umiarkowane na zachodzie, południu oraz północy i lokalnie w centrum. Wschód kraju niestety w niskiej chmurze oraz z możliwością wystąpienia mgieł i zamgleń. W miarę upływu dnia rozpogodzi się niemal wszędzie, jedynie na północnym wschodzie jeszcze zalegać będzie zachmurzenie całkowite.

Reklama

W drugiej części dnia nad Niziną Szczecińską pojawią się chmury frontu atmosferycznego, które przyniosą przelotne opady deszczu. Padać będzie także na Pomorzu Środkowym, a następnie w Lubuskim oraz Wielkopolskim. Wieczorem opady dotrą do woj. Kujawsko-Pomorskiego. Temperatura od – 2 / 0 stopni na północnym wschodzie przez 1 / 3 w pasie Pomorza, 4 / 7, to temperatury na przeważającym obszarze Polski. Najcieplej na południowym zachodzie; odpowiednio od 6 do 8 / 9 stopni. Na pogórzu od 1 do 3 stopni, wysoko w górach lekki mróz. Wiatr słaby i umiarkowany zachodni i południowozachodni. Ciśnienie 1018 – 1026 hPa.

Pogoda na kolejne dni

Zauważyłem, że przy „okazji” ostatniego postu wkradł się maluśki chaos. Mianowicie pojawiły się wpisy o nadciągającej „Bestii” ze wschodu. W Internet zostały wrzucone „nagłówki” i już budzą jakiś niepotrzebny niepokój. Naprawdę, proszę, odpocznijcie od internetu 🙂.

Ściągnięcie mroźnych mas powietrza w lutym, to naprawdę nie powinno budzić niepotrzebnych, negatywnych emocji, (mam na uwadze, że mamy coraz więcej ciepłych zim – ale to jest właśnie powód do niepokoju). Kolejną kwestią jest to, czy aby na pewno dostaniemy się pod wpływ zimnego, kontynentalnego powietrza. Prognozy długoterminowe obarczone są naprawdę srogim błędem.

Reklama

Drugą rzeczą i chyba obecnie najważniejszą jest możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru. Obecnie z tego co widzę, sytuacja nie jest „opanowana”. Dodatkowo jeszcze przy okazji takich niżów „dostępna” będzie również konwekcja, w której porywy również mogą przekraczać 100 km/h i to wcale nie tylko nad morzem.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama