Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. Efekt morza. 7.12 i 8.12

Pogoda na środę i czwartek okiem Jarosława Turały

Witajcie najmilsi. No co ja mogę napisać? No w sumie nic.

Pogoda „wczorajsza”, ale z tą zmianą, że na północnym wschodzie mamy opady śniegu. Widać to doskonale na kamerze w Suwałkach. Ogólnie pada na Mazowszu, w Lubelskim, Podkarpackim oraz Warmińsko-Mazurskim. Przed nami nieco więcej dynamiki w pogodzie, szczególnie na północy kraju, gdzie możliwe są dziś intensywne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym.

Nie jest wykluczony opad krupy śnieżnej, a nawet wyładowania atmosferyczne. Warunki nad samym morzem do jazdy mogą być dzisiaj kolokwialnie pisząc – wymagające.

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. Efekt morza. 7.12 i 8.12
Reklama

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska dostaje się pod wpływ płytkiego niżu barycznego, który wędruje sobie Bałtykiem niedaleko wybrzeży Kłajpedy. Wraz z jego obecnością od północy kontynentu w naszym kierunku rozprzestrzenia się zatoka w polu geopotencjału z widocznym większym gradientem pionowym temperatury. Wraz z szybszym przepływem w środkowej troposferze. Zaznaczy się on właśnie na północy kraju, przynosząc wysyp licznych komórek konwekcyjnych, które napędzane przez ciepłe wody powierzchniowe Bałtyku mogą przynieść naprawdę sporą ilość śniegu i krupy śnieżnej. Napływać zacznie wilgotniejsza masa powietrza Polarnomorskiego.

Pogoda na środę

Zachmurzenie duże / całkowite nad niemal całą Polską. Jedynie na krańcach Polski południowozachodniej oraz południowej niewykluczone są przejaśnienia. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem przede wszystkim na wschodzie kraju. Opady mieszane także na północy oraz północnym zachodzie. W ciągu dnia w północnej części kraju dojdzie do inicjacji konwekcji – chwilami będzie mocno padać deszcz lub śnieg.

Nie wykluczam opadu krupy śnieżnej (takie kulki styropianowe). Ten rodzaj opadów może zdarzyć się również na Kujawach, w Wielkopolsce oraz na Mazowszu. Czy zagrzmi? Zobaczymy. Takie rzeczy prognozuje się dość trudno, ale niczego nie wykluczam. Poza tym na południu nieco więcej chwil ze słońcem, jeśli się takie pojawią. Temperatura wszędzie od 0 do 2/3 stopni. W górach i na pogórzu lekki przymrozek do -2 / -4 stopni. Wiatr umiarkowany, zachodni i północnozachodni, niestety będzie potęgował uczucie chłodu. Ciśnienie 1002 – 1013 hPa. Warunki biometeo niekorzystne.

Reklama

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Znów na południu kraju niewykluczone, że pojawi się odrobina słońca. Przelotne opady śniegu, punktowe na wschodzie oraz nad morzem. Od północnego zachodu w kierunku Podlasia powinna wędrować strefa z umiarkowanymi opadami śniegu lub śniegu z deszczem.

Chwilami opady mocniejsze. Do końca dnia na południu oraz południowym wschodzie większe szanse na słońce. Temperatura od -3 / -1 stopnia na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach oraz pogórzu, przez 0 / 2 nad większością regionów. Najcieplej na zachodzie, gdzie na termometrach zobaczyć powinniśmy od 3 do może gdzieniegdzie 4 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach silniejszy, południowozachodni / południowy. Ciśnienie 1005 – 1015 hPa.

Pogoda na kolejne dni

No dobrze, a co dalej? Wiązki nadal prognozują prawdopodobne wejście ośrodka niskiego ciśnienia znad Basenu Morza Śródziemnego w naszym kierunku. Pytania są dwa – jaki obierze kierunek oraz na ile mu wystarczy wilgoci by się mógł nad nami „wysypać”. Różnica prognozowanego przyrostu pokrywy śnieżnej jest dość znaczna pomiędzy modelami, dlatego jeszcze proszę o zachowanie wszelakiego spokoju dobrze?

Opracował: Jarosław Turała

Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama