Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 17.05 i 18.05

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 17.05 i 18.05

Po okresie pogody przejściowej, ze sporą ilością słońca, ale z silniejszym wiatrem znów witamy opady. W tej części roku są one bardzo potrzebne. Spokojnie. Kiedyś opady się skończą, wyjdzie słońce, a alergicy zwiększą swoje dawki leków (sam jestem alergikiem, to wiem). Dziś przez cały dzień zachmurzenie duże / całkowite. Opady, chociaż zanikające, a na północnym wschodzie nawet już od rana możliwe przejaśnienia i dość sporo słońca.

Zapraszam więc na zapoznanie się z prognozą pogody.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska centralna oraz wschodnia i południowa znajduje się w szerokiej strefie oddziaływania frontu atmosferycznego, związanego z niżem śródziemnomorskim. Tymczasem na zachodzie kontynentu mamy stacjonujący ośrodek wysokiego ciśnienia znad Atlantyku, który się nieco śmielej wbija klinem w naszym kierunku.

Na północnym zachodzie kraju w związku z tym możliwe będą przejaśnienia, a nawet trochę czystego nieba. „Pod” frontem od południowego wschodu zaciągnie się nieco cieplejsza masa powietrza, co wraz z silniejszym przepływem w środkowej troposferze może spowodować pojawienie się głębszej konwekcji. Pojawić się więc mogą burze (południowy – wschód). Na zachodzie oddziaływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza, co wraz ze sporą ilością przejaśnień może doprowadzić do pojawienia się przygruntowych przymrozków.

Reklama

Pogoda na środę

Zachmurzenie na przeważającym obszarze kraju duże / całkowite. Jedynie na północnym zachodzie od rana sporo słońca, chociaż zachmurzenia nie można wykluczyć z zakresu 3/8 – 4/8. Opady deszczu o charakterze wielkoskalowym na południu, w centrum oraz północnym wschodzie. Po południu w związku z zaciągnięciem cieplejszej, niestabilnej masy powietrza, na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie niewykluczone są burze, podczas których mocniej popada i niewykluczony jest grad.

Z powodu dobrego uwodnienia troposfery opady skumulowane na południu i południowym wschodzie mogą sięgnąć zakresu 15 – 25 mm /24h. Natomiast nieco obawiam się opadu konwekcyjnego na południowym wschodzie, gdzie zakres skumulowanego opadu może sięgnąć 35 – 45 mm. Zobaczymy w danych.

Strefa opadów po południu

W miarę upływu dnia strefa nadal będzie oddziaływać na południu, Mazowszu oraz w woj. północnowschodnich i wschodnich. Tymczasem na zachodzie i północnym zachodzie nieco więcej przejaśnień, które po południu mogą sięgnąć Pomorza. Temperatura w strefie opadów wielkoskalowych od 8 do 11 stopni. Na pogórzu 6 stopni. W pasie nadmorskim również od 9 do 12 stopni.

W innych regionach od 11 do 14 lokalnie 15 stopni. Tymczasem na południowym wschodzie w związku z oddziaływaniem cieplejszej masy, na termometrach nawet 20 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany zachodni oraz na wschodzie południowowschodni. W górach oraz nad morzem wiaterek nieco silniejszy obniżający temperaturę odczuwalną. Ciśnienie 1013 – 1021 hPa.

UWAGA – O PORANKU ZE ŚRODY NA CZWARTEK W POLSCE PÓŁNCNO – ZACHODNIEJ ORAZ W PASIE POMORZA ISTNIEJE SZANSA NA POJAWIENIE SIĘ PRZYGRUNTOWYCH PRZYMROZKÓW DO -3 STOPNI.

Reklama

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie małe i umiarkowane na zachodzie, północy oraz lokalnie w centrum. Na południu oraz południowym wschodzie nadal zalegać będzie strefa frontu z opadami deszczu, która tak łatwo nie ustąpi. Po południu niewiele się zmieni. Nadal na wschodzie i południu (do wschodniej części Śląskiego) opady deszczu oczywiście z przerwami. Zachód, północ i lokalnie centrum z przejaśnieniami, ale z powodu sporej ilości wilgoci zachmurzenie będzie występować w zakresie 4/8 – 6/8 (oktantów).

Wieczorem troszkę mniej opadów, ale rozkład stref zachmurzenia nie powinien się zmienić. Temperatura zróżnicowana. W strefie oddziaływania frontu i opadów zaledwie od 7 do 10 stopni. Strefa nadmorska, to już zakres 9 – 12 stopni. Pozostała część kraju (czyli tam, gdzie więcej słońca) w temperaturze od 12 do 15 stopni z tym, że w dłuższych chwilach słonecznych temperatury mogą być wyższe. Wiatr słaby i umiarkowany, północnowschodni. Ciśnienie 1022 – 1028 hPa.

Gorące lato?

Widziałem prognozy sezonowe na lato. Widziałem ogrom gorąca, które jest prognozowane. Pamiętajcie, że to są prognozy obarczone dość sporym marginesem błędu. Nie mniej jednak niepokoi mnie coś tam w środku. Mam jakieś dziwne przeczucie, że w tym roku możemy się mierzyć z naprawdę wysokimi temperaturami. To jest tylko przeczucie, więc nie traktujcie tego jako wyrocznie.

Opracował: Jarosław Turała

Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama