Przejdź do treści

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 19.04 i 20.04

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 19.04 i 20.04

Reklama

Niedawno ulewa przeszła nad Warszawą i nawet gdzieś tam pojawiły się niewielkie podtopienia. Tymczasem na północnym zachodzie, lokalnie na zachodzie mamy niemal czyste niebo. To się oczywiście niebawem zmieni, ale póki co niektórzy mają wspaniałe chwile ze słońcem.

Pogoda na środę i czwartek. Prognoza Jarosława Turały. 19.04 i 20.04

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w oddziaływaniu niżu górnego, którego centrum znajduje się nad Polską zachodnią. Dodatkowo owy niż w połączeniu z wyżem znad Morza Norweskiego przyniósł wspomnianą we wcześniejszych postach kroplę chłodu. Na szczęście, póki co obyło się bez opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem. Znad wschodniej części kontynentu napływa wilgotna masa powietrza, która wykazuje cechy niestabilności. Zaowocuje to wytworzeniem się w drugiej części dnia konwekcji we wschodniej części kraju. Jutro natomiast od północy zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu skandynawskiego, który zacznie powoli i sukcesywnie poprawiać pogodę w Polsce. W końcu zobaczymy więcej słońca.

Pogoda na środę

Reklama

Zachmurzenie umiarkowane i duże niemal wszędzie, poza Polską północnozachodnią i zachodnią. Już od rana opady deszczu o charakterze przelotnym przede wszystkim w centrum i na wschodzie Polski. Padać będzie również na północy i południu. W miarę upływu dnia opadów będzie więcej, a od wschodniej części w głąb kraju będą przesuwały się wykwity konwekcyjne. Niewykluczone więc silniejsze opady, oraz z uwagi na wspomnianą kroplę chłodu, także krupa śnieżna.

Dodatkowo może zagrzmieć, więc ktoś pewnie jakąś burzę „zaliczy”. Co prawda parametry konwekcyjne nie są „wybitne”, ale na jakieś wyładowania powinno starczyć. Wieczorem opady na zachodzie oraz punktowe w pozostałej części kraju. Na północy możliwe przejaśnienia Temperatura od 5 – 8 stopni na południowym zachodzie (w kotlinach i górach ujemne wartości) przez 9 -12 w pozostałej części kraju. Najcieplej na krańcach wschodnich, gdzie zakres powinien wynieść 13 – 14 stopni. Wiatr umiarkowany, na północy silniejszy, wiejący z północnego wschodu, porywy mogą osiągać prędkość 60 km/h dodatkowo obniżając temperaturę odczuwalną. Ciśnienie 1014 – 1026 hPa.

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie małe i umiarkowane przede wszystkim na wschodzie i północy. W innych regionach nieco więcej chmur, a na południu i zachodzie przelotne opady deszczu (w górach deszcz ze śniegiem i śnieg). W miarę upływu dnia powinno się mocniej rozpogodzić, a opady pozostaną jedynie na zachodzie kraju w postaci wykwitów konwekcyjnych. Słońca jednak powinno być naprawdę sporo.

Reklama

Temperatura od 8 – 11 stopni na południowym zachodzie, przez 12 – 14 na zachodzie, południu oraz lokalnie w strefie brzegowej na północy. Centrum i większa część kraju z temperaturami rzędu 15 – 18 stopni , z tym, że słońce może spokojnie nagrzać warstwę przyziemną do 20 stopni i stawiam, że gdzieś na wschodzie czy południowym wschodzie taka wartość zostanie osiągnięta. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni lokalnie północnowschodni. Ciśnienie 1017 – 1023 hPa.

Nieuchronnie zbliżamy się do weekendu majowego. Pogoda? Pewnie będzie, jaka będzie 🙂. Jeszcze jest naprawdę za wcześnie na jakiekolwiek prognozy. Jeżeli się gdzieś takowe pojawiają, są obarczone dość sporym marginesem błędu.

YouTube player

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama