Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. 05.11.2021

Pogoda na weekend — sprawdźmy. Pogoda nieco zmieniła się od przedwczoraj? Padało, chwilami lało i wiało. Kasprowy oraz Śnieżka oczywiście z porywami powyżej 140 km/h. Tam to niemal normalka. Na nizinach całkiem spokojnie, jednak w wielu miejscach Polski północnej oraz centralnej mieliśmy i lokalnie mamy do czynienia z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Niestety silny wiatr jeszcze troszkę podokucza mieszkańcom północy i północnego wschodu, gdyż za odchodzącym ośrodkiem od strony południowej nastąpi zaostrzenie gradientu poziomego ciśnienia wraz z pojawieniem się płytkiej zatoki niżowej.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się jeszcze w oddziaływaniu wędrującego ośrodka niskiego ciśnienia, który znajduje się obecnie nad Bałtykiem. Na północy kraju znajduje się jeszcze front atmosferyczny, który będzie powoli wędrował w kierunku południowowschodnim. Przyniesie on przelotne opady deszczu i niestety większe zachmurzenie. Od zachodu do środkowej części kontynentu wbija się klin wyżowy ośrodka znajdującego się nad Atlantykiem. Powinien on nieco poprawić pogodę w kraju, jednak z uwagi na sporą ilość wilgoci słońca może być mniej, niż zakłada prognoza.

pogoda na weekend

Pogoda na piątek 5.11.2021r

Zachmurzenie duże / całkowite przede wszystkim na północy, zachodzie oraz w centrum. Południowo wschodnia część oraz miejscami na południu więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Opady deszczu na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach. W drugiej części dnia popada także w centrum oraz na Mazowszu. Rozsądna aura na południowym wschodzie do końca dnia.

Reklama

Temperatura od 7 do 9 stopni niemal w całym kraju. Jedynie na południowym wschodzie 10 / 11 stopni. Wiatr umiarkowany, dość silny i jeszcze porywisty, szczególnie na północy i północnym wschodzie, gdzie porywy mogą osiągać jeszcze 55 / 70 km/h. Ciśnienie 1017 / 1022 hPa.

pogoda na weekend, pogoda na weekend

6.11.2021r – pogoda na sobotę

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Mogę śmiało napisać, że chwil ze słońcem jeśli wystąpią, to będzie ich niewiele. Jedynie na pogórzu, w górach i krańcach województw południowych więcej przejaśnień, a nawet lokalnie czyste niebo 😉. Opady szczególnie na północy i lokalnie w centrum. Po południu mniej opadów i więcej rozpogodzeń na południu kraju.

Temperatura nadal jesienna; 7 / 9 stopni na przeważającym obszarze, do 10 / 11 na południu i południowym zachodzie. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny, zachodni, wiejący z prędkością do 50 km/h. Nam Bałtykiem do 70 km/h. Ciśnienie 10122 / 1027 hPa i będzie się wahać.

pogoda na weekend, pogoda na weekend

7.11.2021r – pogoda na niedzielę

Reklama

Niedzielny poranek w miejscach, gdzie na niebie będzie mniej chmur może być rześki z możliwością wystąpienia przymrozków przygruntowych. Zachmurzenie oprócz północy i północnego wschodu powinno być małe i umiarkowane. Lokalnie więcej chmur się zjawić może na zachodzie. Jeszcze rano na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu opady deszczu. Podobnie na Podlasiu. Po południu strefa z opadami przemieści się w głąb kraju, a na Pomorzu rozpoczną się opady o charakterze konwekcyjnym, co wiąże się z ich większą intensywnością. Na południu i południowym wschodzie do końca dnia bez opadów.

Temperatury nieco niższe; od 5 do 7 stopni w większości regionów do 8 / 10 na południu i 11 / 13 na południowym wschodzie. Wiatr nadal umiarkowany zachodni skręcający na południowo zachodni. Ciśnienie znów spadnie i wyniesie 1005 / 1014 hPa, więc znów warunki biometeorologiczne mogą być gorsze.


Następny tydzień podobny do weekendu. Przejaśnienia , czasem przelotny deszcz i jesienna temperatura.

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline /

Inne wiadomości.

Reklama