Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 19-20.05

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Za oknem znów szaro i nieco ponuro. Na szczęście już bez przymrozków i innych tego typu zjawisk. Opady deszczu na tę chwilę od Mazowsza, przez Podlasie, Kujawsko-Pomorskie do Warmińsko-Mazurskiego. Na północnym wschodzie nawet przebłyski słońca i troszkę pogodnego nieba. W ciągu dzisiejszego dnia pogoda się niewiele zmieni. Na niebie dominować będą chmury i opady deszczu. Przejaśnienia wystąpią raczej marginalnie. Plus tej całej „imprezy” jest taki, że codziennie temperatura będzie wzrastać.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, na skraju wyżu Skandynawskiego. Na południowym wschodzie oraz w centrum nadal zanikająca strefa frontu atmosferycznego. Strefa z opadami będzie wędrowała na północ. W ciągu najbliższej doby nic praktycznie się nie zmieni. Nadal będziemy w odziaływaniu wyżu skandynawskiego ze wschodnim i północnowschodnim przepływem w dolnej troposferze. Nad Polskę napływa powietrze pochodzenia polarnego morskiego.

Pogoda na piątek

Reklama

Zachmurzenie duże / całkowite na przeważającym obszarze kraju. Opady w centrum, na Mazowszu, Warmii – Mazurach, Podlasiu oraz na Kujawach. W miarę upływu dnia strefa przesunie się na północ i północny wschód, ale powinna nieco zanikać. Na północnym zachodzie początkowo przejaśnienia, ale zachmurzyć się też może. Na południowym wschodzie i południu w drugiej części dnia może pojawić się więcej przejaśnień.

Na krańcach południowych możliwy jest przelotny deszcz pochodzenia konwekcyjnego. Podobnie w Bieszczadach / Tatrach. Temperatura w strefie opadów od 9 do 12 stopni przez 12 – 14 w linii brzegowej. 13 – 15 na północnym zachodzie do 14 – 16 na południu i południowym wschodzie. Południowy zachód to temperatura od 11 do 13 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni i północnowschodni. Ciśnienie 1023 – 1029 hPa.

YouTube player

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie umiarkowane i duże, chociaż na początku dnia możliwe jest zachmurzenie całkowite. Opadów od rana nie przewiduje się, chociaż gdzieniegdzie może wystąpić niewinne zamglenie. W ciągu dnia na niebie więcej przejaśnień, a mniej chmur. Na południu oraz południowym wschodzie w drugiej części dnia dojść może do inicjacji konwekcji. Spadnie deszcz przelotny, ale intensywny wraz z wyładowaniami atmosferycznymi. Nie jest wykluczone opad gradu.

Reklama

Wieczorem opady możliwe także w woj. Świętokrzyskim oraz Mazowieckim. Temperatura od 14 – 16 stopni nad samym morzem przez 17 – 19 na przeważającym obszarze, do 18 – 21 na wschodzie, południowym wschodzie oraz południu. Wiatr nadal słaby i umiarkowany północnowschodni, skręcający na wschodni. Ciśnienie 1019 – 1027 hPa.

Co dalej?

Kolejne dni nie przyniosą istotnych zmian w pogodzie. Prognoza pogody na niedzielę pojawi się oczywiście jutro o poranku. W niedzielę powinno być naprawdę cieplutko i przyjemnie. W dodatku będzie naprawdę sporo słońca z niegroźnymi obłoczkami.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama