Dzień dobry. Trzeba przyznać, że za nami ciężka doba. W wielu miejscach kraju wiatr poczynił spore szkody. Sprawdźmy co przyniesie pogoda w weekend.

O ostatnich godzinach.
Na godz. 06.00 na terenie kraju 121 193 odbiorców pozbawionych energii elektrycznej (najwięcej – mazowieckie: 47 910, wielkopolskie – 21 000). Zdarzenia atmosferyczne w dniu 21.10: liczba zdarzeń – 10 361. Najwięcej w woj.: dolnośląskie – 2201; wielkopolskie – 1920;
Przed nami weekend. O ile dziś niektórzy jeszcze będą liczyli straty o tyle niestety trzeba napisać o tym, że w niektórych regionach znów mocniej powieje, popada i zagrzmi. Niewykluczone kolejne szkody materialne. Jak pewnie zauważyliście, na termometrach po wysokich temperaturach nie ma śladu. Temperatury wahają się od 3 do 10 stopni.
SYTUACJA BARYCZNA
Polska nadal znajduje się w obszarze silniejszego przepływu w środkowej troposferze. Najprawdopodobniej dziś przejdzie płytka zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad północno wschodniej części Skandynawii. Pojawi się także linia zbieżności wiatru, która również zaowocuje konwekcją. Będzie więc padać oraz grzmieć (lokalnie). Napłynęło chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

22.10.2021r – Pogoda na piątek
Zachmurzenie małe lub jego brak na południ oraz w centrum. Im dalej na północ, tym zachmurzenie większe, duże do całkowitego. Od rana opady deszczu możliwe na Pomorzu. Przed południem powinno popadać także na Warmii i Mazurach. Po południu strefa wilgoci i deszczu będzie wędrowała od Pomorza Zachodniego w kierunku Wielkopolski. Rozpada się na dobrze w całym pasie Pomorza oraz Warmii i Mazur. Wieczorem bez opadów na południu oraz w świętokrzyskim. Tam sporo słońca (księżyca). Podobnie będzie na południowym wschodzie. Tam gdzie będzie padało niewykluczone są zjawiska burzowe z możliwością pojawienia się krupy śnieżnej.
Temperatura od 7 / 9 stopni na przeważającym obszarze kraju do 10 / 13 na południowym wschodzie i południu.
UWAGA!!! WIATR UMIARKOWANY I SILNY, W PORYWACH MOGĄCY OSIĄGNĄĆ 80 KM/H, PRZEDE WSZYSTKIM PODCZAS WYSTĘPOWANIA ZJAWISK KONWEKCYJNYCH !!! KOLEJNY RAZ MOGĄ POJAWIĆ SIĘ SZKODY MATERIALNE ORAZ PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ !!!
Ciśnienie 1000 / 1012 hPa i będzie powoli rosnąć,

23.10.2021r – Pogoda na sobotę
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Najwięcej słońca po raz kolejny na południu kraju. Pomorze oraz Warmia i Mazury od rana w opadach deszczu o charakterze konwekcyjnym .
Nie jest wykluczone pojawienie się wyładowań atmosferycznych. Na pozostałym obszarze do południa bez opadów, ale po południu także w centrum i na południowym zachodzie niewykluczone opady deszczu o charakterze przelotnym. Do wieczora niemal wszędzie należy liczyć się z opadami punktowymi, które będą wędrować z północy na południe.
Temperatura od 7 / 9 stopni na przeważającym obszarze kraju. Jedynie na pogórzu od 2 do 4 stopi. W górach mróz do -6 stopni.
Wiatr umiarkowany, wiejący z północy i północnego zachodu.
Ciśnienie 1012 / 1023 hPa i nadal będzie rosnąć. Warunki biometeo się poprawiać będą.

24.10.2021 Pogoda na niedzielę
O poranku w niedzielę w wielu miejscach Polski, gdzie zachmurzenie będzie marginalne, lub nie będzie go wcale temperatury przy gruncie spadną do ok -3 stopni. Na Kujawach na 2 metrach także można spodziewać się lekkiego mrozu. Na południu i południowym wschodzie zachmurzenie rano nieco większe z możliwością pojawienia się opadów deszczu, a na pogórzu deszczu ze śniegiem. W górach śnieg.
W miarę upływu dnia rozpogodzi się niemal wszędzie i na niebie sporo słońca. Na wschodzie jeszcze zachmurzenie może być większe i pojawić się mogą zamglenia i mgły.
Temperatura od 3/5 stopni na wschodzie przez 6 / 9 w pozostałej części kraju. Pogórze 1 / 3 a w górach do -4 stopni.
Wiatr słaby, chwilami jedynie umiarkowanym wiejący z różnych kierunków.
Ciśnienie 1030 / 1032 hPa i będzie stabilne.
Co w kolejnych dniach?
Kolejne dni to cały czas meandrująca fala górna nad Europą i mała huśtawka pogodowa. Są szanse na to, że w przyszłym tygodniu znów na termometrach powyżej 12 stopni. Może pogoda znów nam niespodziankę szykuje i pojawi się więcej niż 15 ?? Zobaczymy. Póki co dziś jeszcze uważamy na wiatr i mamy oczy dookoła głowy.
Grafika – DWD / Meteomodel / IMGW / ESTOFEX
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Co warto zrobić przed wichurą
- Wiedząc o nadchodzącej wichurze usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Silny wiatr bez problemu może porwać przedmioty np. z balkonu które mogą stanowić wtedy zagrożenie dla innych osób.
- Zamknij okna i drzwi a jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz.
- Przygotuj w łatwo dostępnym miejscu oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii.
- Zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.
- W miarę możliwości zabezpiecz swój samochód wjeżdżając do garażu. NIE parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.
Co warto zrobić gdy wichura nadejdzie
- Postaraj się wychodzić na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne.
- Jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia.
- Jadąc samochodem nie zatrzymuj się pod drzewami, trakcją bądź słupami energetycznymi.
- Jadąc samochodem zwróć szczególną uwagę na to że przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
- Gdy sytuacja tego będzie wymagać wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru.
- Staraj się nie korzystać z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia.
Co zrobić po wichurze
- Gdy już sytuacja się uspokoi dokonaj oględzin strat w swojej okolicy.
- Poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi w swojej okolicy (np. zerwana linia energetyczna).
- Gdy będzie taka konieczność to pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy.
- Uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać.
- Zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.
- Gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność.
Materiał opracowany na podstawie wytycznych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.
Prognozy naszych partnerów

Prognoza „Sorry. Taki mamy klimat„
Kliknij link poniżej i wybierz prognozę dla aktualnego dnia.