Przejdź do treści

Pogoda na weekend 3-4 września okiem Jarosława Turały.

Pogoda na weekend 3-4 września okiem Jarosława Turały.

Za nami bardzo chłodna noc. W Terespolu przy gruncie już mieliśmy już poniżej zera (-2). W zasadzie na przeważającej części kraju temperatury spadły poniżej 10 stopni. Tak jak ostatnio jechałem dyliżansem, to stwierdziłem, że słoneczko też świeci jakby mocniejszym żółtym. Jak dorzucimy takie rześkie poranki i wieczory, to już daje takie obrazy jak zawinięci ludzie na tarasach w koce z gorącą kawą albo kostką rosołową o poranku.

Przed nami weekend. Pierwszy weekend września 🙂. Przyniesie on aurę wilgotną, z małą ilością opadu. Chociaż w niedzielę w górach i na pogórzu może popadać solidniej. Temperatury? Umiarkowane, nie przekraczające 25 stopni.

Pogoda na weekend

Pogoda na weekend: SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się pod wpływem klina wyżowego ośrodka znad Skandynawii. Na wschodzie i zachodzie kontynentu mamy jednak do czynienia z układami niskiego ciśnienia – jeden znajduje się w rejonie Islandii, drugi nad zachodnią Rosją. Do Polski płynie chłodna masa powietrza arktycznego. Przy okazji bezchmurnego nieba (którego nie brakuje). Nad Pomorzem dominuje efekt morza i tworzą się lokalne komórki konwekcyjne z silniejszymi opadami deszczu. W Tolkmicku przez ostatnią godzinę spadło z nieba 5 litrów wody na metr kwadratowy. W niedzielę niedaleko naszych gór znajdzie się płytki niż wraz z adwekcją ciepłej masy powietrza. Z uwagi również na orografię terenu wystąpią tam opady (chwilami mocniejsze).

Pogoda na weekend: Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na południowym wschodzie zachmurzenie duże / całkowite i od rana opady deszczu o charakterze wielkoskalowym – krańce Polski południowowschodniej (Podkarpackie). Opady przelotne możliwe są także na Pomorzu do południa. Ogólnie nad większością regionów sporo słońca i bez opadów. Temperatura od 9 / 13 stopni na Podkarpaciu, przez 12 / 15 w południowej części Lubelskiego. 17 / 19 nad Morzem oraz na Podlasiu. Nad resztą kraju od 20 do 22 lokalnie 23 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni i południowowschodni. Ciśnienie 1017 / 1024 hPa.

Może być zdjęciem przedstawiającym mapa i niebo

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie umiarkowane. Na południowym wschodzie duże / całkowite z możliwością wystąpienia mgieł i zamgleń. Pewnie w Bieszczadach oraz na Lubelszczyźnie zrobi się klimatycznie 😉. W ciągu dnia większe zachmurzenie na południu kraju. Opady deszczu również o charakterze konwekcyjnym możliwe są na Pogórzu, w Kotlinie Kłodzkiej oraz w pasmach gór. Jak to w konwekcji, możliwe opady mocniejsze.

Gdzieniegdzie w centrum możliwe również jakieś punktowe kropidło, ale uwierzcie, że nie jestem w stanie stwierdzić czy i gdzie wystąpi. Najwięcej słońca na północy kraju. Temperatura po za południem (Małopolska / Podkarapcie oraz Kotlina Kłodzka), gdzie średnio od 14 do 18 stopni oraz w większym zachmurzeniu (Świętokrzyskie) od 16 do 18, wszędzie od 19 do 22 stopni. Najcieplej na zachodzie, gdzie możliwe 23 stopnie. Wiatr nadal słaby i umiarkowany – wschodni. Ciśnienie 1019 / 1025 hPa.

Kolejne dni

Kolejne dni? Bardzo podobne. W środku tygodnia widać adwekcję cieplejszej masy powietrza wraz z wędrówką frontu atmosferycznego. Popada, a może nawet i zagrzmi. Czas pokaże. Życzę udanego weekendu, bo mimo rześkich poranków nad większością regionów korzystać należy ze słoneczka.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.