Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 05-06.05

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Za nami piękny i ciepły dzień. W Gorzowie prawie 19 stopni przy niemal bezchmurnym niebie. Dziś już jest nico gorzej. Zachmurzenie wzrosło do dużego i w pasie Polski północnej pada deszcz. Spowodowane jest to obecnością wycinka frontu atmosferycznego, który będzie przemieszczał się na wschód skręcając na południowy wschód.

Dziś ogólnie sporo chmur, natomiast istotniejsza zmiana w pogodzie przyjdzie jutro, kiedy nad Polskę od południowego zachodu wejdzie szeroka strefa związana z frontem atmosferycznym, która przyniesie opady deszczu. Plusem tego jest woda z nieba (a jest ona potrzebna) oraz adwekcja cieplejszej masy powietrza ( nie wszędzie)

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w polu wyższego ciśnienia na skraju wyżu, znajdującego się nad Skandynawią. Północna część kraju jeszcze znajduje się w zasięgu strefy frontowej, która powinna powoli odsuwać się na południowy wschód kontynentu. Niestety taka sytuacja sprawi, że północ kraju pozostanie w chłodniejszej masie powietrza. Sobota, to wspomniana przeze mnie wędrówka frontu atmosferycznego z zachodu, która przyniesie opady deszczu i niezbyt wysoką temperaturę (szczególnie w strefie z opadami).

Pogoda na piątek

Zachmurzenie umiarkowane / duże na przeważającym obszarze kraju. Na Kujawach oraz Warmii i Mazurach zachmurzenie niemal całkowite i tam od rana opady deszczu o charakterze przelotnym. Będą one powoli zanikać i kierować się na wschód i południe. Na południu oraz północy pojawić się powinny przejaśnienia i promienie słońca powinny Was nieco liznąć. W miarę upływu dnia sytuacja się niewiele zmieni. Nadal na południu i północy przejaśnienia. Więcej chmur na wschodzie.

Opadów powinno być znacznie mniej i wstąpić powinny jedynie na krańcach Polski wschodniej. Temperatura od 11 – 13 stopni w pasie Polski północnej, 12 – 14 na Pomorzu Zachodnimi, przez 13 – 15 w centrum i na zachodzie do 16 – 19 na południu, południowym zachodzie / wschodzie. Wiatr umiarkowany wschodni. Na południu słaby. Ciśnienie 1020 – 1029 hPa.

Reklama

O PORANKU NA PÓŁNOCNYM WSCHODZIE SPADEK TEMPERATURY PONIŻEJ ZERA. PRZY GRUNCIE SPADKI DO -3 STOPNI.

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe i umiarkowane w pasie Polski północnej. Pozostała część kraju w zachmurzeniu dużym / całkowitym. Już od rana a zachodzie, a także w centrum i na południowym zachodzie opady deszczu o charakterze słabym i lokalnie umiarkowanym. Strefa będzie przemieszczać się dalej na zachód i północny zachód. Do południa poza Polską północną i krańcami wschodnimi padać będzie niemal wszędzie.

Jeszcze nad Podlasiem i Warmią i Mazurami niewykluczone są większe przejaśnienia. Wieczorem również opady na Lubelszczyźnie. Temperatura w strefie opadów od 9 do maksymalnie 12 stopni. Na południu i południowym zachodzie od 14 do 16 stopni. Kto wie, czy nie będzie 17 – 18. Czas pokaże. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Ciśnienie 1016 – 1025 hPa.

Kiedy będzie ciepło?

Reklama

Niedziela z poprawą pogody, chociaż na południu jeszcze mogą zdarzyć się przelotne opady. Kiedy będzie naprawdę ciepło? To jest dobre pytanie. Póki co na jakiś szał temperaturowy nie liczcie. Jestem bardzo ciekaw, czy od czerwca aura będzie identyczna, czy buchnie takim gorącem, że się „spalimy”

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama