Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek, sobotę i niedzielę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Witajcie. Znów dobrnęliśmy do weekendu. Przyniesie on raczej zróżnicowaną aurę. Od rozpogodzeń, po opady śniegu o charakterze również konwekcyjnym do ujemnych temperatur. Nie da się ukryć, że mamy styczeń i taka aura jest w zupełności normalna, chociaż burze śnieżne nie zdarzają się często.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w zasięgu niżu, który przemieszcza się nad Estonią, który wędruje w kierunku Litwy. Przynosi on nam spływ arktycznej masy powietrza, o sporym gradiencie pionowym temperatury. Widać również wyraźnie szybszy przepływ w środkowej troposferze, który również ma wpływ na rozwój zjawisk konwekcyjnych. Kolejne dni, to mała przebudowa pola barycznego i ogólna dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia.

pogoda na weekend

Pogoda na piątek

Zachmurzenie umiarkowane i duże z dość sporą ilością przejaśnień. Okresami i przede wszystkim na Podlasiu opady śniegu o charakterze umiarkowanym, chwilami intensywnym. Podobna sytuacja w linii wschodniej i południowej kraju. Po południu popadać może również na Warmii i Mazurach. Ogólnie rzecz ujmując lokalnie posypie. Temperatura od -9 / -5 na pogórzu przez -4 / -2 na południowym wschodzie oraz wschodzie i lokalnie w centrum, do -1 / 1 na zachodzie oraz nawet 2 / 3 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany chwilami i przede wszystkim w zjawiskach konwekcyjnych dość silny i porywisty, osiągający prędkość (w konwekcji) do 70 km/h. Wiać będzie z północnego zachodu. Ciśnienie 1007 / 1024 hPa.

Pogoda na sobotę

Poranek ogólnie z zachmurzeniem dużym / całkowitym. Na południu opady śniegu. Z upływem dnia opady pojawią się również na wschodzie, północnym zachodzie oraz w centrum. Znów będziemy mieli do czynienia z opadami o charakterze konwekcyjnym, a to oznacza lokalne śnieżyce. Nie jest wykluczony opad krupy śnieżnej. Po południu śnieg oraz lokalnie deszcz ze śniegiem pojawi się także na północy. Zaznaczam, że będziemy mieli do czynienia także z przejaśnieniami.

Wieczorem najmocniej popada na Podkarpaciu oraz w świętokrzyskim. Temperatura podoba do piątkowej. Najchłodniej na południowym wschodzie i południu od -6 do -3 stopni. W centrum i na północy od -2 do 0. Najcieplej na zachodzie od 1 do nawet 3 stopni (północny zachód). Wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z północnego zachodu. Ciśnienie 1019 / 1027 hPa.

NOCĄ Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ NA PÓŁNOCNYM WSCHODZIE / WSCHODZIE I LOKALNIE NA POŁUDNIU SPADKI TEMPERATURY PONIŻEJ -10 STOPNI. NIEWYKLUCZONE, ŻE PRZY GRUNCIE TEMPERATURA SPADNIE PONIŻEJ -15 STOPNI

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie nieco więcej przejaśnień. Na zachodzie raczej czapa z chmur. Na południu i południowym zachodzie opady śniegu, które chwilami mogą być intensywne. Na zachodzie jednak opady marznącego deszczu powodującego gołoledź oraz sam deszcz i deszcz ze śniegiem. Do końca dnia sytuacja nie zmieni się. Zachód w deszczu (również marznącym), południe w śniegu, a wschód i lokalnie centrum z przejaśnieniami. Temperatura zróżnicowana. Od -7 / -5 na wschodzie przez -4 / -2 w centrum, na południu i północy do -1 / 2 na zachodzie. Wiatr słaby, a lokalnie jego brak, wiejący z północy oraz (na zachodzie) z zachodu i południowego zachodu. Ciśnienie 1032 / 1034 hPa i będzie stabilne.

Pogoda na kolejne dni

Jeśli chodzi o siarczyste mrozy, które się pojawiają w różnej maści mediach, to jeśli się pojawią, to w obszarze górzystym lub z zagłębieniach terenu / nieckach oraz mrozowiskach na obszarze pogórza karpackiego. Oczywiście sytuacja może mieć miejsce także w Tatrach. Inne regiony raczej obejdą się smakiem. Widać więc wyraźnie, że newsy o siarczystych mrozach nie dotyczą całego kraju a jedynie niewielkich obszarów kraju. Niestety tytuły mówią co innego. Jeśli chodzi o opady, przyszły tydzień przeważnie bez nich. Jedynie na południu i lokalnie na wschodzie niewykluczony śnieg.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.