Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 12-13.05

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Jeszcze nie tak dawno prezentowałem prognozę na majowy weekend, tymczasem przed nami już połowa maja 🙂. Ostatnie dni oprócz porannych spadków temperatury nie przyniosły niczego złego w pogodzie. Wiaterek czyści powietrze, słoneczko świeci, temperatury (szczególnie na północy) przekraczają 20 stopni, przyroda budzi się do życia….Baja. Tylko proszę nie marudkać – Wiosna jest 😃. Przed nami weekend, który powinien przynieść słońce, ale także więcej opadów i lokalnych burz. Zresztą już dzisiaj na południu tak się powinno „zadziać”.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska nadal znajduje się w zasięgu wyżu znad Białorusi, który powoli będzie przemieszczał się w kierunku północnowschodnim Europy i powinien niebawem osiągnąć terytorium Rosji zachodniej. Warto również wspomnieć o basenie Morza Śródziemnego, gdzie dochodzi do rozwoju niżów barycznych. Ciepło, wilgoć oraz prąd strumieniowy sprzyjają tego typu zjawiskom. Położenie oraz przemieszczanie się na wschód i północ tych ośrodków niskiego ciśnienia powoli będą faworyzować napływ wilgotniejszych mas powietrza znad basenu Morza Czarnego. Stąd w ciągu dnia nieco więcej chmur, a po południu także opadów oraz burz. Napływać będzie masa powietrza polarnego morskiego.

Pogoda na piątek

Reklama

Poranek pogodny a wręcz bezchmurny nad niemal całą Polską. Jedynie na południu kraju nieco więcej niegroźnych chmur, które nie powinny przynieść opadów ani innych „atrakcji”. No może jedynie cień się pojawi 😉. W miarę upływu dnia, w związku z napływem niestabilnej masy powietrza na południu dojdzie do rozwoju chmur pionowych. Rezultat?

Na początku na krańcach wszystkich południowych województwa, a następnie także na zachodzie i lokalnie wschodzie zachmurzy się, spadnie deszcz i niewykluczone są wyładowania atmosferyczne. Inne regiony w słońcu do końca dnia. Opadów nie przewiduję. Temperatura od 13 – 15 stopni na południowym wschodzie oraz na południu woj. Małopolskiego przez 16 – 19 na przeważającym obszarze kraju, do 20 – 23 a nawet 24 na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni i południowowschodni. Ciśnienie 1016 – 1026 hPa.

YouTube player

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Na początku dnia zachmurzenie małe, lub jego całkowity brak. Nieco więcej chmur na północnym wschodzie oraz południowym zachodzie. W miarę upływu dnia wszędzie dojdzie do rozwoju wyizolowanych komórek konwekcyjnych. W wielu miejscach spadnie deszcz (chwilami ulewny), oraz przejdą burze.

Reklama

Największe szanse na tego typu zjawiska to zakres 13 – 17 CEST. Wieczorem znów powinno się bardziej rozpogodzić. Temperatura średnio od 16 do 20 stopni z tym, że w strefach z opadami może być odpowiednio od 13 do 15 stopni. W górach od 0 do 3 stopni. Wiatr nadal słaby i umiarkowany, południowowschodni. Ciśnienie 1021 – 1027 hPa.

Kiedy będzie ciepło?

Dalsze dni z podobnym typem aury, ale na horyzoncie widać więcej opadów, szczególnie w poniedziałek. Burz też nie powinno zabraknąć.

YouTube player

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama