Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę? 04.02.2023

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Reklama

Dziś z samego rana chciałbym zwrócić Waszą uwagę n wczorajszy rozkład temperatur maksymalnych nad Polską. W Słubicach mieliśmy ponad 8 stopni. Tymczasem w Elblągu cały dzień na minusie 🙂. To doskonale obrazowało, gdzie wystąpiła adwekcja ciepłej masy powietrza w ciepłym sektorze.

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę? 04.02.2023

Pogoda na weekend — Spływ arktycznych mas powietrza?

Gdy ma się pojawić jakiś spływ arktycznej masy powietrza natychmiast pojawiają się liczne nagłówki w sieci, które umieją doskonale manipulować ludźmi. Nie mówię, że u większości, ale wiem doskonale, że ludziska próbują to „połknąć” i mimo, że jest to bardzo duży „kęs” prawdziwych odpadów poprodukcyjnych, który może wywołać ogólnoustrojowe zatrucie organizmu, to i jak znajdą się chętni, którzy rozwalą sobie przełyk, ale „połkną”. Nie wiem, czy gratulować pojemności gardziołków, czy martwić się ich destrukcją.

Reklama

Szybki rzut oka na ten ścinający z nóg mróz, który już niebawem powinien się u nas pojawić…. No właśnie. Wydawać by się mogło, że aktualna sytuacja baryczna jest tak nie do ruszenia – znajdujemy się pomiędzy dwoma ośrodkami wysokiego ciśnienia, co faworyzuje spływ masy powietrza z kierunku północnego. Tymczasem ośrodek antycyklonalny (wyż inaczej 😉 już jutro zagości nad naszym krajem „wysyłając” w kierunku północnowschodnim klin. Po jego zachodniej stronie nadal będziemy mieli tendencje do cyrkulacji północnej.

Masa powietrza nad Polską będzie charakteryzowała się mniejsza porcją wilgoci więc dojdzie do pojawienia się wielu przejaśnień i rozpogodzeń. W takim przypadku, gdzie ciepło z warstwy granicznej szybko sobie wypromieniuje w górne partie troposfery, a jego miejsce zajmie „cięższa” zimna masa, oraz bilansie ujemnym temperatury, na termometrach zobaczymy minusy.

Noc z soboty na niedzielę, z temperaturą poniżej -5 stopni w wielu miejscach. Najzimniej będzie na Podhalu oraz w górach, tam na termometrach od -12 do -16 stopni. Oczywiście w nieckach oraz zagłębieniach terenu możliwe są większe spadki. Niziny myślę, że zostaną „polizane” gdzieniegdzie -10 na otwartych przestrzeniach, w mrozowiskach oraz zagłębieniach terenu.

Pogoda w niedzielę

Reklama

W ciągu dnia w niedzielę mróz nieco lżejszy od -7 / -5 do -3 / -1 stopnia. W górach mimo dnia nawet -16 / -19 stopni. Noc z niedzieli na poniedziałek podobna do poprzedniej. Najchłodniej, a w zasadzie najzimniej na krańcach południowej części kraju, gdzie znów poniżej -12 / -14 stopni. W górach spokojnie poniżej -20. Niziny lokalnie mogą zaliczyć -8 / -11 stopni, ale naprawdę lokalnie i marginalnie.

Średnio powinno być od -5 do – 8. Najcieplej nad morzem od -2 do 0 stopni. Następne dni, to prawdopodobnie spora amplituda temperatury pomiędzy nocą a dniem – szczególnie na południu gdzie za dnia do -5 stopi, a nocą poniżej -15 stopni (Pogórze / Podhale / Sudety / Karpaty). Niziny? Nocą do -5, w dzień lokalnie do 0 stopni. W następnych dniach znów może się okazać, że powoli uruchamiać się zacznie cyrkulacja strefowa (zachodnia) i znów na termometrach ujrzymy temperatury okołozerowe.

Dużo słońca

NA KONIEC JEDNA Z WAŻNIEJSZYCH INFORMACJI!!! OD DZIŚ NA NIEBIE WIĘCEJ SŁONECZKA, CZYLI WIĘCEJ OPTYMIZMU!!! KORZYSTAĆ ILE WLEZIE PO TYCH NASTY DAYS!!!

Reklama

I tym optymistycznym akcentem kończymy 🙂. Aaaa. Miała być prognoza na niedzielę. No to proszę – Zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie duże. Na południu przelotne opady śniegu również o charakterze konwekcyjnym. W niektórych miejscach na północy pojawić się może mgła lub zamglenie. Temperatury znacie, a wiatr będzie wiał słabo i umiarkowanie z północy. Ciśnienie 1035 1038 hPa, więc po szybkim spadku nastąpi szybki wzrost. Znów łepetynki będą niektórych bolały.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama