Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Witajcie. W końcu mogę usiąść do tematu dzisiejszej aury. Trzeba przyznać, że znów na północy kraju było dość dynamicznie. Padał deszcz oraz przechodziły lokalne burze. Obecnie pojedyncze, wyizolowane komórki konwekcyjne notuje się marginalnie na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu.

Nie wiem, jak to ubrać w słowa, chociaż w sumie jest lato i lepiej jest rozbierać, jak ubierać, ale mimo wszystko muszę przed prognozą zaznaczyć, że wypoczywający nad naszym Morzem niestety nie będą mieli „pięknej” niedzieli. Natomiast mieszkańcy południa Polski poczują ciepło, płynące z południa kontynentu.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się pod wpływem niezbyt mocnego ośrodka wysokiego ciśnienia znajdującego się nad Austrią, który będzie przemieszczał się w ciągu najbliższych godzin nad Bałkany. Tymczasem nad Wyspami Brytyjskimi mamy ośrodek niskiego ciśnienia, który przemieści się nad Morze Północne. Jego ciepły front atmosferyczny zaznaczy się przede wszystkim nad Polską północną. Oznacza to, że reszta kraju znajdzie się w obszarze ciepłego sektora. W środowisku szybszego przepływu w środkowej troposferze oraz pogłębiającej się zatoki niskiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich, do Polski od południa napłynie cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego, ciepłego.

Reklama

Pogoda na weekend – Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie małe, lub jego brak przede wszystkim na południu i południowym wschodzie – taka sytuacja od rana. Północ i lokalnie zachód w zachmurzeniu umiarkowanym i dużym. W pasie nadmorskim niemal całkowite pokrycie nieba i opady deszczu o charakterze wielkoskalowym. Pamiętajcie, że front ciepły jest dość gruby (nie mylić z otyłością) i szeroki, stąd opady ciągłe w pasie Pomorza oraz północne części województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do południa powinno padać także w zachodniej części Warmińsko – Mazurskiego. Około południa powinno się również w Polsce północnej troszkę rozpogodzić. Tymczasem w centrum oraz na południu zachmurzenie nadal umiarkowane i małe. Po południu znów w pasie Pomorza przelotne opady deszczu.

Od południowego zachodu kraju przejaśnień coraz więcej i w sumie malejące zachmurzenie. Temperatura zróżnicowana. Od 19 – 22 stopni w strefach opadu nad morzem, przez 21 – 23 gdy na północy padać nie będzie. Na północnym wschodzie od 22 do 24 stopni. 23 – 25 stopni w pasie Polski wschodniej, do 26 -28 w pozostałej części kraju. Na pogórzu również zakres 21 – 23 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowozachodni. Ciśnienie 1009 – 1017 hPa.

Kolejne dni?

Poniedziałek z przelotnymi opadami deszczu, burzami i temperaturą lokalnie przekraczającą 30 stopni. Na południu będzie czuć upał.

Opracował: Jarosław Turała


Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama