Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 03-04.11

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Dzień dobry.

Po wczorajszym pięknym chociaż lokalnie wietrznym dniu nie ma już śladu. Nad Polską mamy sporo chmur i opadów. Tak jak wczoraj mocno wieje. w Gorzowie oraz Zielonej Górze widzialność pozioma spadła do 100m. Dziś niemal przez cały dzień opady, chwilami mocniejsze. Nie są wykluczone także wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 03-04.11, Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 03-04.11

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w objęciach frontu atmosferycznego, związanego z głębokim niżem #ciaran, który obecnie znajduje się nad Morzem Północnym. Front powoli będzie przesuwał się w kierunku wschodnim, ale będzie on blokowany przez ośrodek wysokiego ciśnienia znad Europy wschodniej. Na mapie wysokości 500 hPa widać pogłębiającą się w kierunku południowym zatokę w polu geopotencjału, ze zwiększonym gradientem (różnicą) pionowym temperatury. Jesteśmy jeszcze w szybszym przepływie powietrza w całym przekroju troposfery. Dodatkowo istnieje szansa na pojawienie się niżu barycznego związanego z możliwym zafalowaniem na froncie. Jutro dostaniemy się pod wpływ niewielkiego wędrownego wyżu, który osłabi gradient, a co za tym idzie przepływ powietrza. Powinno mniej wiać, a na niebie zagości więcej słońca.

Pogoda na piątek

Zachmurzenie na przeważającym obszarze kraju duże / całkowite. Od północy, przez centrum po południe, opady deszczu o charakterze wielkoskalowym. Chwilami popada mocniej. Na zachodzie w drugiej części dnia powinno się rozpogodzić, a na krańcach Polski północno-wschodniej , zachmurzyć. W drugiej części dnia niewykluczone są pojedyncze zjawiska burzowe, przede wszystkim w Polsce południowej ora centralnej. Podczas ewentualnych burz, jeszcze silniejszy wiatr, ale będzie on występował punktowo. W pierwszej części nocy od południa powinno się powoli rozpogadzać. Na termometrach średnio od 8 do 12/13 stopni. Najcieplej na południowym wschodzie, gdzie powinno być od 14 do 16 lokalnie 17 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, osiągający prędkość z zakresu od 40 do 60 km/h. Na pogórzu oraz w południowej części Małopolski, Śląska oraz Podkarpacia, wiatr w porywach do 75 / 80 km/h (punkowo), południowy. Ciśnienie 985 – 992 hPa.


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie duże / całkowite w centrum oraz na północy kraju. Na południu także sporo chmur, ale gdzieniegdzie będzie można zobaczyć słońce. Opady deszczu jeszcze na Kujawach, ziemi Łódzkiej, Mazowszu (północna część) oraz na Warmii i Mazurach. W ciągu dnia od południowej strony coraz więcej rozpogodzeń, a opady będą odsuwały się na północny wschód i zanikać. Do południa w Polsce południowej i południowozachodniej więcej słońca. Ładna pogoda po południu dominować będzie nad większością regionów, poza może północno-wschodnią częścią kraju. Temperatura od 7 – 9 stopni na północy kraju, przez 10 – 11 nad większością regionów, do 12 – 14 na południowym wschodzie. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, południowy i południowowschodni. Ciśnienie 989 hPa – 999 hPa.

Co dalej?

Reklama

Niedziela przyniesie zmianę cyrkulacji na strefową (zachodnią). Zwiększony gradient pionowy temperatury, oraz niestabilna masa powietrza, sprawią, że dojdzie do inicjacji lokalnej konwekcji. Spadnie miejscami trochę deszczu i zagrzmi. Następnie przez parę dni, będziemy kontynuowali przejściową, „zachodnią” pogodę.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama