Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 07-08.07

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

No i dobrnęliśmy do piątku, chociaż po wczorajszym wolnym dniu wydawało mi się, że jest niedziela, a dziś poniedziałek 😉. No ale, jak Wiecie, tak nie jest 🙂. Przed nami spokojna, stabilna aura, bez wybryków, bez burz, opadów, wzdęć i wiatrów. Po prostu letnia, polska, normalna pogoda. Znów pewnie się okaże, że to najkrótsza prognoza pogody, jaką napisałem karierze istnienia tego o to „podwórka”. To się nawet doskonale składa, gdyż nie mam dziś wcale czasu na rozpisywanie się 🙂.

pogoda na weekend, pogoda na weekend

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w polu podwyższonego ciśnienia związanego z ośrodkiem wysokiego ciśnienia, który znajduje się nad naszym krajem. Do jutra nic się nie zmieni. W słabogradientowym obszarze, będziemy mieli słaby wiatr, lub jego brak i napływ powietrza polarnego morskiego. Na uwagę zasługuje wartość ciśnienia w jego centrum. Chodzi o to, że nie będzie ono „drastycznie” wysokie, co oznaczać powinno dobre / bardzo dobre samopoczucie u was.

Pogoda na piątek

Reklama

Zachmurzenie małe, lub jego całkowity brak. Jedynie w pierwszej części dnia na krańcach południowo-wschodnich nieco większe zachmurzenie, które z każdą godziną powinno ustępować. W ciągu dnia dosłownie lokalnie pojawi się gdzieniegdzie zachmurzenie konwekcyjne, ale prawdopodobnie będzie to chmura pięknej pogody – cumulus humilis. Do końca dnia pogoda nie zmieni się. Temperatura od 20-23 stopni w pasie Pomorza, polski wschodniej oraz południowowschodniej, przez 24-25 w centrum, na Kujawach, Małopolsce do 26 – 27 na zachodnie i południowym zachodzie. Wiatr słaby, lub jego brak, będzie wiał z różnych kierunków. Ciśnienie 1021 – 1023 hPa.

YouTube player

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe, lub jego brak. Cały dzień powinna dominować piękna i słoneczna pogoda. Znów, tym razem głównie na wschodzie oraz lokalnie na północy, wliczając Mazowsze, w ciągu dnia pojawić się może nieco więcej chmury Cumulus humilis. Temperatura Od 23 – 25 stopni na północy oraz wschodzie / południowym wschodzie, przez 26 – 28 w centrum oraz na południu, do 29 – 31 na zachodzie i południowym zachodzie. W strefie nadmorskiej od 21 do 23 / 24 stopni. Wiatr słaby, lub jego brak, wiał będzie z różnych kierunków. Ciśnienie 1020 – 1022 hPa.

Co dalej?

Prognoza na niedzielę, pojawi się w sobotę w godzinach porannych. Tymczasem w końcu spokój, ciepło, czyli polskie lato takie, jak powinno być 🙂. Dla Was czas grillowania, odpoczynku, urlopów i spotkań ze znajomymi / przyjaciółmi. Dobrego czasu Wam życzę.

Reklama

Stabilna, wyżowa i lokalnie upalna pogoda pozostanie z nami do poniedziałku. Wtedy prawdopodobnie znów przez Polskę przejdzie front atmosferyczny z lokalnymi opadami deszczu oraz burzami.

Punktowość konwekcji

Jeszcze raz podkreślam, dla Tych, którzy nie rozumieją aspektu występowania zjawisk burzowych. Pamiętajcie moi drodzy, że front chłodny jest znacznie węższy, aniżeli front ciepły, który przynosi często wielkoskalowe, długotrwałe opady. Dodatkowo konwekcja, pomijając większe układy (często niszczycielskie) pojawia się mimo wszystko punktowo i niekoniecznie obejmuje obszar, który zakłada prognoza.Podkreślam – PROGNOZA!!!. Ważnym aspektrm rozwoju, czy też „kontynuacji” konwekcji wpływa wiele czynników w czasie rzeczywistym, więc często spotykacie się z tym, że burza „zgasła” przed Waszym miastem, czy miejscowością….Tak bywa i trzeba po prostu taki stan rzeczy zrozumieć.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama