Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 13-14.10

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Wczoraj piątek 13 go. Mam nadzieję, że nie Jesteście przesądni. Nie wiem, jak to Wam przekazać, ale dziś i jutro będziemy mieli prawdopodobnie ostatnią, tak znaczącą adwekcję ciepła, która poprawi nastroje i sprawi, że poczujemy jeszcze naprawdę odczuwalne ciepło. Przed nami dłuższa adwekcja chłodu z północnego zachodu i północy. Oznacza to spadek temperatur (już w niedzielę) do wartości Tmax. jednocyfrowych. Nocami już lokalnie poniżej 5 stopni z możliwością pojawienia się przymrozków.

pogoda na piątek, pogoda na piątek,sobotę

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajdzie się w osi niewielkiego klina wyżowego w polu geopotencjału z widocznym silniejszym przepływem strefowym w środkowej troposferze. Silny przepływ widoczny jest także w wysokiej troposferze, z tym, że tam ma on charakter południkowy. W związku z dostaniem się pod wpływ wspomnianego klina i obecności niewielkiego wycinka frontu ciepłego, zacznie napływać cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu. Śmiem twierdzić, że nawet będziemy mieli do czynienia z masą zwrotnikową. Tymczasem już jutro przez Polskę przeleci zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, który przyniesie opady deszczu oraz niestety ochłodzenie.

Pogoda na piątek

Reklama

Zachmurzenie nad większością regionów duże / całkowite. Na południu i południowym wschodzie i zachodzie oraz na północy możliwe są większe przejaśnienia, a miejscami czyste niebo. Jeszcze przed południem możliwe słabe opady deszczu lub mżawki na północnym wschodzie. W ciągu dnia opady deszczu (szeroka strefa – w końcu to ciepły wycinek) będą wędrowały przede wszystkim na północnym zachodzie w kierunku Pomorza. Nie oznacza to, że gdzie indziej padać nie będzie, ale szanse są marginalne. Po południu opady na Kujawach oraz na Warmii i Mazurach / Podlasiu. Inne regiony, to więcej przejaśnień i raczej bez opadów. Temperatura od 11 / 13 stopni na północnym wschodzie i północy, przez 14 / 17 na wschodzie. 18 / 21 w centrum , na południowym wschodzie oraz w Wielkopolsce, do 22 / 23 na południu, południowym zachodzie i zachodzie. Wiar słaby i umiarkowany, południowy i południowo wschodni. Ciśnienie 1012 – 1019 hPa.


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie początkowo małe lub jego brak. Chociaż od rana na północnym zachodzie już więcej chmur i niewykluczone opady deszczu. Strefa będzie w ciągu dnia przemieszczać się w kierunku południowo wschodnim. Zanim chmury dotrą dalej należy się spodziewać pięknej i słonecznej pogody 🙂. Do południa opady deszczu już możliwe w Lubuskim oraz w Wielkopolsce. Po południu opady na Dolnym Śląsku, ziemi Łódzkiej oraz na Mazowszu. Czy zagrzmi? Niewykluczone, ale szanse są marginalne. Na termometrach spory rozstrzał. Od 12 / 14 stopni na północy, zachodzie, przez 15 / 18 na północnym wschodzie. W centrum od 19 do 21 stopni, a na południu i południowym wschodzie i wschodzie od 22 do 24 stopni. Kto wie, czy nie będzie więcej. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny, szczególnie na północy kraju. Na Bałtyku sztorm (prędkość 80 – 90 km/h). Od razu zaznaczam, że w strefie przybrzeżnej porywy do 75 km/h. Ciśnienie 1003 – 1010 hPa.

Co dalej?

Niedziela prawdopodobnie, miejscami z jednocyfrowymi wartościami temperatur Tmax. W zasadzie od tego dnia zacznie się okres dłuższego ochłodzenia. Jak dużego? Wydaje się, że około tygodnia, a później? Zobaczymy

Reklama

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama