Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę? 16-17.06

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

I jak tam wczoraj pod względem burz i tego typu zjawisk? Osobiście przyznaje się, że nie śledziłem. Miałem inne, ważniejsze sprawy na głowie.

Poranek przynosi dość sporo słońca, szczególnie w centrum oraz na południu i północy. Od wschodu widoczna jest dość szeroka i gruba warstwa chmur z których na południowym wschodzie pada deszcz. Na północnym zachodzie również pada przelotnie, ale mocniej (Pomorze Zachodnie). W ciągu dnia nad wschodnią częścią kraju się nieco rozpada. Na zachodzie będziemy mieli do czynienia z przelotnymi opadami pochodzenia konwekcyjnego.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska nadal znajduje się w obszarze oddziaływania niżu górnego, który powoli będzie się wypełniał (ciśnienie będzie rosnąć). Od południowego wschodu kraju nasuwać się będzie strefa związana z tworzącym się frontem atmosferycznym. Owa strefa przyniesie właśnie opady deszczu o charakterze ciągłym. W związku z ustępowaniem odciętego niżu górnego na zachodzie i północnym zachodzie jeszcze należy się spodziewać opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego, oraz burz.

Pogoda na piątek

Poranek z zachmurzeniem małym i umiarkowanym na południu, w centrum oraz na północy, sięgając Warmię i Mazury. Na północnym zachodzie i południowym wschodzie więcej chmur i już w godzinach przedpołudniowych należy się tak spodziewać przelotnych opadów deszczu. W ciągu dnia szersza strefa opadu wejdzie nad woj. Lubelskie oraz Podkarpackie. Tymczasem na Podlasiu nie są wykluczone pojedyncze chmury konwekcyjne, które przyniosą opad mocniejszy oraz wyładowania atmosferyczne.

Na zachodzie, południu oraz w centrum w godzinach popołudniowych pojawią się chmury konwekcyjne, a wraz z nimi opady deszczu oraz lokalne burze. Na Pomorzu Zachodnim może pojawić się opad gradu. Zjawiska ne powinny być aż tak dynamiczne, jak wczoraj, nie mniej jednak proszę o rozwagę podczas przebywania w strefie występowania burz. Temperatura w strefie opadów od 15 do 19 stopni – Lubelskie, Podkarpackie. Podobna temperatura panować będzie na północnym zachodzie oraz na Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce. Nad resztą kraju od 20 do 24 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z różnych kierunków. Ciśnienie 1012 – 1014 hPa.

YouTube player

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Reklama

Zachmurzenie od rana duże / całkowite przede wszystkim na wschodzie kraju. Na zachodzie możliwe mgły i zamglenia. Najwięcej przejaśnień od rana na południu oraz w centrum. Na wschodzie od rana opady związane z lekko pofalowanym frontem atmosferycznym, na którym nie jest wykluczone pojawienie się niżu barycznego. W Ciągu dnia, do południa dość sporo opadów w linii wschodnich województw. Tymczasem na zachodzie, północy, w centrum i na południu opady rozproszone – konwekcyjne.

Nie są wykluczone jakieś pojedyncze burze, ale będą one miały charakter raczej przypominający „Koziołka Matołka”, a nie Rozwścieczonego kozła, nastawionego destrukcję. Do końca dnia niewiele się zmieni. Na północy szczególnie mogą pojawić się burze i silniejsze opady, a te wielkoskalowe ze wschodniej flanki powoli będą ustępować. Do wieczora opady pozostaną jedynie w charakterze punktowym. Silniej może jeszcze padać na Podlasiu. Na termometrach od 14 – 17 stopni w strefie opadów wielkoskalowych oraz nad morzem przez 18 – 20 stopni na Podlasiu oraz na Pomorzu, do 21 – 23 / 24 stopni w pozostałej części kraju. Wiatr słaby i umiarkowany północnozachodni. Ciśnienie 1011 – 1014 hPa.

Co dalej?

Tak więc weekend opadami przelotnymi, chociaż na wschodzie może być tej wody nieco więcej – i niech jest. Prognoza na niedzielę ukaże się jutro. Wstępnie wygląda na to, że na zachodzie będzie bardzo ciepło, a temperatury zbliżą się do 28-29 stopni. Poniedziałek jednak może okazać się w niektórych miejscach Polski upalny, z temperaturą około 30 stopni lub delikatnie wyższą.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama