Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Dzień dobry najmilsi. Nie wiem, jak u Was, ale w centrum kraju mamy bardzo ciekawy, malowniczy wschód słońca. Kolor nieba nabrał ciepłej, ale intensywnej czerwieni przy akompaniamencie chmur stratocumulus z postrzępioną podstawą 🙂.

Przyznać musicie, że pomimo niezbyt wysokich temperatur, wczoraj było naprawdę pięknie. Co na termometrach o poranku? W Kozienicach aż -4 stopnie na dwóch metrach. Najcieplej na Śnieżce, gdzie jest ponad 8 stopni na plusie. Spowodowane oczywiście jest to wyżową, inwersyjną pogodą, poza tym powietrze chłodniejsze jest cięższe i sobie zalega tuż przy ziemi 🙂 .

Weeekend? Tak. Odwieczne pytanie, jaki będzie? Pochmurny? Deszczowy? Może śnieg jednak spadnie?

No to jedziemy. 😃

Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju wyżu, który oddziałuje na pogodę już kilka dni. Przynosi on rozpogodzenia, rześkie i mroźne poranki i niezbyt wysokie temperatury w ciągu dnia. Tymczasem zwróćmy uwagę na zachodnią część kontynentu, gdzie dominują atlantyckie ośrodki niskiego ciśnienia. Jeszcze dziś do zachodnich granic zbliży się strefa ciepłego frontu atmosferycznego, który przyniesie opady przelotne deszczu. Zacznie powoli napływać cieplejsze powietrze z południowego zachodu i południa. Na takie rzetelne ciepło poczekamy do niedzieli i poniedziałku. Gorsza informacja jest taka, że potrwa ono dosłownie – chwilę.

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?

Pogoda na piątek

Zachmurzenie małe i umiarkowane na wschodzie oraz w centrum. Pozostała część kraju w większej ilości chmur. Na zachodzie już od rana opady deszczu, które powoli będą przesuwały się na wschód. Do końca dnia w miarę pogodnie powinno być na wschodzie.

Nocą opady przeniosą się do centrum, na południe i północ. Temperatury od 7 / 9 stopni na wschodzie, północnym wschodzie i południowym wschodzie przez 10 / 12 w centrum i na południu do 13 / 14 na zachodzie (północ/południe). Wiatr słaby i umiarkowany południowy i południowozachodni. Ciśnienie 1012 / 1021 hPa.

Reklama

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie duże / całkowite na niemal całym obszarze kraju. Po adwekcji cieplejszej masy pojawią się również mgły i zamglenia, które mogą powodować spadek widzialności poziomej do 400 / 200 m. Opady na północy kraju od Pomorza zachodniego po Podlasie. W ciągu dnia na południu kraju zaznaczy się strefa frontowa z opadami deszczu, które chwilami mogą być mocniejsze.

Na pozostałym obszarze opady jeśli wystąpią, będą przelotne i symboliczne. Temperatura od 7 / 9 stopni na Podlasiu przez 10 / 12 na Pomorzu Środkowym oraz na Lubelszczyźnie, 14 / 16 w centrum, na zachodzie, do nawet lokalnie 17 na południu i południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany zachodni i południowozachodni. Ciśnienie 1011 / 1016 hPa.

Pogoda na niedzielę

Prognoza pogody na niedzielę pojawi się jutro 🙂. Po pięknej aurze jak widać przychodzi zmiana. Taki jest to urok jesiennej pogody w kraju. Co prawda oczywiście zdarzało się, że było bardzo ciepło i sucho ponad miesiąc w latach ubiegłych, ale tym razem mamy taki malutki kalejdoskop – czasem pięknie, a czasem pochmurnie i deszczowo. Jeden plus jest taki, że dość często blokowana jest cyrkulacja strefowa – zachodnia.

Nie odwiedzają nas głębokie niże z bardzo silnym wiatrem i skokami ciśnienia. Oczywiście przed nami listopad i grudzień, gdzie takie wędrujące niże mogą sobie o nas przypomnieć, ale póki co nie ma co o nich myśleć 🙂

Opracował: Jarosław Turała


Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama