Pogoda na weekend? Sprawdźmy.
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Witajcie najmilsi. Prośba o rzucenie okiem na wczorajszą prognozę dla Radomia. Troszkę zaktualizowałem (szczególnie piątek) . Co przed nami? Przed nami opady deszczu a po południu także burze, szczególnie na południowym zachodzie i południu kraju. W pierwszej części nocy rozhula się pogoda także nad morzem. Może być niebezpiecznie.
Jutro bardzo niebezpieczna pogoda na południu Polski.
Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska znajduje się na skraju wędrującego niżu znajdującego się nad Morzem Północnym. Jego zatoka niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi będzie wędrowała przez nasz kraj. Jeszcze dziś znajdziemy się w obszarze ciepłego sektora wraz z adwekcją gorącej masy powietrza. Masa powietrza objawi się także większą niestabilnością i większą koncentracją wilgoci. Za frontem ciepłym nasunie się strefa frontu chłodnego, który przyniesie więcej opadów i burz. Niestety zjawiska mogą być bardzo gwałtowne i powodować szkody materialne.
Pogoda na piątek
Zachmurzenie duże / całkowite na przeważającym obszarze kraju. Opady deszczu w centrum, na północy (początkowo także na zachodzie) oraz na południu, gdzie nie jest wykluczona wbudowana konwekcja). Od zachodu więcej przejaśnień, nawet do niemal bezchmurnego nieba. Strefa frontu do południa powinna dotrzeć do Polski wschodniej i tam przynieść przelotne opady deszczu. Po południu możliwy rozwój konwekcji przede wszystkim na Dolnym Śląsku, gdzie spodziewać się należy pojawienia się większego układu burzowego. Największym zagrożeniem z jego strony będą nawalne opady deszczu oraz możliwość pojawienia się silnych prądów zstępujących, które w porywie mogą sięgać 100 km/h. W przypadku, gdy pojawi się superkomórka burzowa istnieje szansa na pojawienie się trąby powietrznej. Układ będzie sunął w kierunku Wielkopolski, ale może się okazać, że ulegnie degradacji. Sytuacja nie jest jeszcze jasna, więc jeszcze nie wyrokuje niczego. Wieczorem burze pojawią się także w woj. Lubuskim, Wielkopolskim oraz lokalnie na Pomorzu Zachodnim. W linii brzegowej może pojawić się również większy układ burzowy wraz z pojawieniem się burz superkomórkowych. Oznacza to pojawienie się silnych opadów deszczu, gradu oraz silnego wiatru (łącznie z możliwością pojawienia się silniejszego prądu zstępującego). Układ nie powinien wejść głębiej w ląd, ale trzeba będzie to obserwować. Temperatura średnio od 24 do 27 stopni. Na południu i południowym zachodzie od 28 do 30 stopni. Lokalnie będzie nieco więcej. Wiatr słaby lub jego brak, wiejący z różnych kierunków. Ciśnienie 1008 – 1014 hPa.
Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę
Zachmurzenie umiarkowane i duże przede wszystkim na południowym zachodzie i południu kraju, gdzie od rana spodziewać się należy intensywnych opadów deszczu oraz burz, które przynieść opady gradu o większej średnicy oraz silne porywy wiatru. Strefa obejmie przede wszystkim Śląskie, Opolskie Świętokrzyskie oraz Lubelskie. Nie jest wykluczone, że burze otrą się o północną część woj. Małopolskiego. Większe zachmurzenie możliwe również na północy kraju, gdzie możliwe także będą przelotne opady deszczu oraz niewykluczone wyładowania atmosferyczne – Wielkopolska – Kujawy, Warmia i Mazury. Po południu niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce oraz na Podkarpaciu, gdzie należy spodziewać się wystąpienia silnych burz superkomórkowych ze sporą możliwością wystąpienia trąb powietrznych. Tak najmilsi. Jest to bardzo prawdopodobne więc jutro pojawi się ostrzeżenie meteo – może nawet dziś. W drugiej części dnia oprócz niebezpiecznej pogody na południu kraju pojawi się punktowa konwekcja w Polsce północnej oraz zachodniej, ale przejaśnienia także wystąpią. Wieczorem niemal nad całą Polską powinno się rozpogodzić znacznie. Temperatura na przeważającym obszarze od 25 do 28 stopni, chociaż lokalnie 30 stopni również może się pojawić. W strefach opadów temperatura spadnie do wartości 22 – 24 stopni, lub niżej. Na południu w strefie spodziewanego układu od 14 do 17 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, na północy południowozachodni, skręcający na zachodni. Ciśnienie 1009 – 1013 hPa.
Do pierwszej części nocy opadów silniejszych i burz będzie znacznie więcej. Przede wszystkim na Mazowszu, w Małopolsce oraz w Świętokrzyskim. Tymczasem na zachodzie także opady, ale o znacznie mniejszym natężeniu i prawdopodobnie bez mocniejszych zjawisk konwekcyjnych. Temperatura od 17 – 20 stopni w pasie Polski południowej, centralnej oraz północnowschodniej przez 21 – 22 / 23 na północnym zachodzie do 24 – 27 na Podkarpaciu (zachodnia część). Najgoręcej na krańcach wschodnich i południowowschodnich – od 28 do 31 stopni. Tak więc Widzicie, że kontrast temperatur będzie srogi. Wiatr umiarkowany, na zachodzie będzie wiał z północy, na wschodzie z południowego wschodu. Ciśnienie 1006 – 1013 hPa.
Co dalej?
Niedziela podzielona, ale o tym dowiecie się w następnej odsłonie prognoz pogody. Bądźcie czujni i pamiętajcie o niebezpiecznej pogodzie.
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet