Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Przed nami pierwszy listopadowy weekend. Jak upłynie? Opady, słońce, czyli dla każdego, coś miłego. Temperatura? Tutaj nieco słabiej, gdyż zrobi się chłodniej. No w sumie mamy listopad, prawda? Poranek przynosi nam zachmurzenie duże. Na północnym wschodzie mamy mgły i zamglenia, przy dość niskiej temperaturze – Suwałki – zaledwie 0,5 stopnia na plusie. Co ciekawe? Wg. danych mamy do czynienia z pojawieniem się śniegu 😃. Pada również w woj. Łódzkim, Świętokrzyskim oraz lokalnie w Mazowieckim.

W Białymstoku mamy lekki minusik, ale tam nie pada. Najcieplej w Opolu oraz Bielsku Białej, gdzie notujemy ponad 11 stopni na termometrach. Dziś sporo opadów. Przede wszystkim na zachodzie oraz w centrum. Dodatkowo obniżające się ciśnienie sprawi, że niektórzy poczują się nieco „słabiej”.

Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju klina wyżowego ośrodka znajdującego się nad północną Rosją. Natomiast powoli i sukcesywnie będziemy dostawać się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia wraz z wędrującym frontem atmosferycznym ośrodka niskiego ciśnienia znad Morza Północnego. Przy okazji lekkiego zafalowania jest szansa na pojawienie się płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia w zachodniej części kraju. Za frontem napłynie chłodniejsza masa pochodzenia polarnomorskiego.

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?

Pogoda na piątek

Zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. Na krańcach północnowschodnich oraz wschodnich mgły i zamglenia. Najwięcej ewentualnych przejaśnień od rana na północy i południowym zachodzie kraju. Po południu od południowego zachodu wejdzie strefa opadów deszczu o charakterze ciągłym. Padać będzie także w Wielkopolsce oraz na ziemi łódzkiej. Wieczorem rozpada się także na Pomorzu, Kujawach oraz w Małopolsce. Bez opadów na wschodzie, ale jedynie do północy.

Później i tam spadnie deszcz. Temperatura od 5 / 7 stopni na północnym wschodzie przez 8 / 11 na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz lokalnie na ziemi łódzkiej. 12 / 14 stopni na zachodzie i południowym zachodzie do 15 / 18 na południu i południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany południowowschodni oraz zachodni. Ciśnienie 1005 – 1014 hPa.

Reklama

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie duże / całkowite nad niemal całym krajem. Niewielkie przejaśnienia na zachodzie i północnym zachodzie. W wielu miejscach opady deszczu o charakterze przelotnym. Wydaje się, że najwięcej wody z nieba spadnie na południu, Mazowszu oraz na Warmii i Mazurach. W ciągu dnia sporo słońca na zachodzie, południowym zachodzie oraz Pomorzu, ale nad tym ostatnim nie są wykluczone przelotne opady o charakterze konwekcyjnym. Nadal opady ciągłe na wschodzie kraju.

Temperatura od 5 / 7 stopni na północnym wschodzie oraz krańcach wschodnich kraju, przez 8 / 10 na Podkarpaciu oraz w Świętokrzyskim i Mazowieckim do 9 / 11 stopni nad reszta kraju. Nie jest wykluczone, że na zachodzie pojawi się jakaś 12-tka. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu silniejszy, osiągający prędkość w porywie 60 km/h z kierunku zachodniego. Ciśnienie 1011 – 1017 hPa.

Kolejne dni

Kolejne dni, to kontynuacja pogody wyżowej z symbolicznymi opadami. Temperatury raczej jesienne. Dobicie do 16 / 20 stopni powoli staje się fikcją, ale przypomnę, że mamy jesień.

Opracował: Jarosław Turała


Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama