Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Dzień dobry. Szybka prognoza na dwa dni. Jutro pojawi się pewnie z samego rana na Nowy Rok. Trochę słońca, trochę chmur, przejmujący wiatr i coraz wyższe temperatury, już tego doświadczamy i to już się dzieje. Jak będzie? Będzie tak samo. Jedyne, co się może zmienić, to ilość opadów, które głównie wystąpią na północy kraju. Oczywiście będzie mocniej wiało, przede wszystkim w górach i na Pomorzu.

Pogoda na weekend

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na skraju niżu wtórnego znad Skandynawii w pasie szybszego przepływu w środkowej oraz górnej troposferze. Dziś na chwilę dostaniemy się pod wpływ niewielkiego klina wyżowego układu znad południowej części kontynentu.

Nadal napływa ciepła masa powietrza polarnomorskiego. Już nocą przez Polskę przejdzie wąska strefa frontu atmosferycznego z opadami, również o charakterze konwekcyjnym. Z uwagi na zwiększony gradient poziomy (różnica – Zapamiętajcie) ciśnienia atmosferycznego, wiatr będzie umiarkowany i silny, również porywisty.

Pogoda na piątek

Początkowo w niemal całym kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Jeszcze na południu, w centrum oraz na północy przelotne opady deszczu, które będą przesuwały się na wschód. Jeszcze do południa na zachodzie, południowym zachodzie oraz północnym zachodzie wejdzie strefa rozpogodzeń z niemal czystym niebem. Na wschodzie jeszcze oddziaływać będzie strefa odchodzącego frontu, który rano przynosi wspomniane wcześniej opady. Około południa słońca więcej w centrum, na południu i północy, chociaż na Pomorzu właśnie mogą się zdarzyć przelotne opady konwekcyjne.

Reklama

Po południu słońce powinno pokazać się także na wschodzie. Przez chwilę nad Polską po prostu ładniejsza pogoda 🙂. Wieczorem jednak nad zachodnią granicę zbliży się strefa frontu z opadami deszczu ,która nocą z piątku na sobotę będzie wędrowała w kierunku centrum. Opady nie powinny być silne. Temperatura średnio od 4 do 7 / 8 stopni, z tym że najchłodniej będzie na północy, południu oraz wschodzie i południowym wschodzie. Najcieplej w centrum oraz na zachodzie. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny, szczególnie na Pomorzu środkowym, gdzie porywy mogą przekraczać 70 / 75 km/h. Pozostała część kraju w porywach do 40 / 45 km/h. Dominował będzie kierunek zachodni, lekko skręcający na południowozachodni. Ciśnienie 1008 – 1021 hPa.

Nocą z 30 na 31 grudnia po przejściu strefy frontu Polska dostanie się w tzw. sektor ciepła. Nie uwierzycie, co będą pokazywały termometry i to nocami 😉.

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. Jedynie na wschodzie jeszcze . gdzieniegdzie nieco więcej przejaśnień. Okresami na południu, zachodzie i północy opady deszczu o charakterze przelotnym. W miarę upływu dnia, opady pozostaną jedynie na południu (tam, także możliwe są mgły i zamglenia), oraz północy kraju. Zachmurzenie? Raczej duże / całkowite z niewielką ilością ewentualnych przejaśnień.

Reklama

Późnym popołudniem i wieczorem na zachodzie, południowym zachodzie i północnym zachodzie więcej chwil ze słońcem (Taaaa….Nocą słońce 😃 ) i bez opadów. Na południu oraz północy, jeszcze coś się tam może „wykluć”, również o charakterze konwekcyjnym. Temperatura od 4 / 6 stopni na północnym wschodzie przez 7 / 10 na wschodzie i północy. 11 / 13 stopni w centrum oraz na południu. Na zachodzie i południowym zachodzie nawet 14 / 15 stopni, a kto wie czy nie będzie cieplej. Wiatr umiarkowany, silny i porywisty, zachodni, skręcający na południowozachodni. Porywy mogą lokalnie dochodzić do 60 km/h.

W górach zaczynamy porywy od 85 / 100 km/h. Nad morzem także stawiam maks. do 65 km/h, ale punktowo. Ciśnienie 1007 – 1025 hPa.

Noc sylwestrowa? Zakres prognozowanych temperatur 12 / 15 stopni…..🙂. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że w Nowy Rok temperatura zbliży się do magicznych +18 stopni!!! Ciekawie.

Reklama

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama