Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Reklama

Spoglądam na wyniki sondy i widzę, że walka trwała do końca. 233 do 216 wygrała analiza. Dziękuję Wam za wszystkie oddane „głosy”. Ponieważ ja często bardzo wcześnie wstaję, to postanowiłem, że zadowolę „wszystkich”. Obecnie przed Wami sączy się niczym katar z kinola prognoza pogody na dziś i jutro. Przed południem pojawić się powinna analiza spodziewanych warunków atmosferycznych na najbliższą sobotę. Z drugiej strony za chwilę się okaże, że opady zaczną oddziaływać już dziś więc taka analiza….może zostać zastąpiona komunikatem, z którego i tak się pewnie sporo Dowiecie.

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się obecnie w strefie oddziaływania niewielkiego układu wyżowego znad Skandynawii, oraz klina wyżowego ośrodka atlantyckiego, które na chwilę nieco poprawią aurę w naszym kraju. Na wschód od naszego kraju nada rozciąga się lekko zafalowany front atmosferyczny z niżem barycznym.

Reklama

To on przyniósł wczoraj opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W ciągu najbliższej doby układ wysokiego ciśnienia wpuści nam kolejny, wędrujący niż wtórny z części południowej kontynentu, ze sporą porcją wilgoci. Front atmosferyczny zaznaczy się opadami przede wszystkim śniegu. Nadal będzie napływać chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Pogoda na piątek

Zachmurzenie duże / całkowite niemal wszędzie. Przejaśnienia i odrobina słońca na południowym zachodzie, w centrum oraz na północy. Krótkie chwile ze słońcem możliwe są także w Wielkopolsce. Na południu kraju już od rana możliwe przelotne opady śniegu. Podobnie na Mazowszu oraz w Świętokrzyskim. Na zachodzie i północnym zachodzie możliwe są mgły i zamglenia.

W ciągu dnia niewiele się zmieni. Natomiast w drugiej części dnia od południowego wschodu wejdzie szeroka strefa z umiarkowanymi / intensywnymi opadami śniegu, która powoli i sukcesywnie będzie przemieszczać się w kierunku północno zachodnim. Po północy opady dotrą już (powinny) do Łódzkiego, Śląskiego, Opolskiego, Mazowieckiego oraz Podlaskiego i cały czas będą przesuwały się dalej na zachód.

Reklama

Z uwagi na adwekcję (napływ) cieplejszej masy powietrza, na południowym wschodzie oraz krańcach lubelskiego nie jest wykluczony opad marznącego deszczu / deszczu. Nie wykluczona lokalna gołoledź. Temperatura średnio od -3 stopni do 0. Lokalnie na wschodzie lekkie plusy do 2 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z różnych kierunków. Ciśnienie 1011 – 1012 hPa.

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie duże / całkowite niemal wszędzie. Pomorze może nieśmiało liczyć na jakieś przejaśnienia i chwile ze słońcem. Opady śniegu umiarkowane / intensywne od Podlasia, Mazowsza przez Łódzkie, aż po województwa południowe. Padać nie powinno na północnym zachodzie. W ciągu dnia strefa z opadami dalej będzie przesuwać się na zachód osiągając Wielkopolskę, Kujawy, a następnie osiągając Pomorze oraz Polskę zachodnią.

Tymczasem na południowym wschodzie się powinno na chwilę rozpogodzić, a następnie pojawią się mgły i zamglenia . Na północnym wschodzie, po południu opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura od -5 / -2 stopni na południu i południowym wschodzie, oraz w kotlinach górskich, przez temperatury okołozerowe nad większością regionów do 1 / 3 stopni na północnym zachodzie kraju. Wiatr umiarkowany i dość silny północnowschodni. W pojedynczych porywach może osiągać 50 / 55 km/h. Ciśnienie 1014 – 1028 hPa.

Reklama

Tak więc jak Widzicie jeszcze dziś i jutro spodziewać się należy przyrostu pokrywy śnieżnej. Tu mniej, tam więcej. Należy również zauważyć, że śnieg w takich temperaturach będzie lepił się, a płatki mogą się łączyć, co zobaczycie już jutro. Będzie bajkowo

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama