Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Dzień Dobry. Witajcie w ten nieco pochmurny, oraz mglisty piątkowy poranek. Obecnie w Suwałkach, Siedlcach, Terespolu, Suwałkach; widzialność pozioma spadła do 100-300m. Na termometrach także mamy jesienny poranek. Właśnie w Siedlcach, Ostrołęce i Resku (m.in) na termometrach ledwie powyżej zera. Najcieplej w Rzeszowie, Przemyślu i Tarnowie; lekko powyżej 10 stopni.

To już dziś, jutro i pojutrze ten atak ORKANU? Jejku, jak ten czas leci. Nie wiem, czy się odpowiednio zabezpieczyłem, ale z tego co mnie doszły słuchy, to wspomniany orkan może się chować w szafkach do butów, lub przenośnych toaletach. Gdybyście go zauważyli, to proszę dajcie szybko znać.

Tak poważnie teraz. Przed nami dalsza pogodowa przeplatanka. Będą opady, nieco silniej powieje, ale gdzieniegdzie również możliwe przejaśnienia i odrobinka słońca 🙂 Dziś jedynie prognoza na dwa dni – Niedziela jest wyjątkowa, to ją zostawię na jutro 😉

To jedziemy 😃

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek i sobotę?
Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Pogodę w naszym kraju obecnie kształtuje słaby wyż, który przemieszcza się niedaleko naszej wschodniej granicy w kierunku północnowschodnim. Tymczasem na południu jeszcze dziś zaznaczy się lekko pofalowany front atmosferyczny, na którym istnieje szansa na pojawienie się ośrodka niskiego ciśnienia. Front przyniesie dość intensywne opady deszczu. Tymczasem na zachodzie kontynentu mamy głęboki niż baryczny (Atlantyk), którego front przyniesie bardzo intensywne opady deszczu, burze, oraz silny wiatr nad Wyspami Brytyjskimi. Ów front będzie przesuwał się sukcesywnie w głąb kontynentu. Jeszcze w sobotę powinien dotrzeć do naszego kraju przynosząc opady.

W miarę upływu godzin na głębokiej zatoce pojawią się niże wtórne, które delikatnie zbliżą się do naszego kraju. Na szczęcie nie będą one mocno głębokie (ciśnienie nie będzie bardzo niskie w centrum ośrodka). Na wysokości 500 hPa widać wyraźnie głęboką zatokę która sięga aż nad płw. Iberyjski. Tymczasem nad Europę środkową – również Polskę zacznie oddziaływać szybszy przepływ powietrza z zatoką niżową. Ten szybszy przepływ sprawi, że w niedzielę w chwiejnej masie powietrza oraz większym gradientem pionowym temperatury dojdzie do rozwoju konwekcji – szczególnie na Pomorzu. Tam porcja solidnych opadów i burz 🙂. Napływać będzie wilgotna i chłodna masa powietrza polarnomorskiego.

Pogoda na piątek

Zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. Sporo słońca na zachodzie oraz północy. Taka sytuacja pewnie utrzyma się przez cały dzień (chodzi o te przejaśnienia a nawet czyste niebo). Tymczasem od południa wejdzie strefa wielkoskalowych opadów deszczu, które obejmą Śląsk, Opolszczyznę, Małopolskę, Ziemię Łódzką. Dalej opady sięgnąć powinny południową część Mazowieckiego i dalej Lubelskie / Podkarpackie.

Chwilami opady mocniejsze, więc niewykluczone są podtopienia i niewielkie zalania. Pozostała część kraju w zachmurzeniu umiarkowanym z chwilami słonecznymi. Temperatura w opadach i zachmurzeniu całkowitym od 7 do 9 stopni. Tam, gdzie więcej słońca – zachód, północ, od 9 do 12 / 13 stopni. Wiatr słaby, na południu umiarkowany, wiać będzie przede wszystkim ze wschodu i południowego wschodu. Ciśnienie 1010 / 1011 hPa.

pogoda na weekend, pogoda na weekend,sobotę,piątek
Reklama

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

O poranku na zachodzie, południowym zachodzie oraz północy zachmurzenie małe. Pozostała część kraju w zachmurzeniu umiarkowanym / dużym / całkowitym. Opady przelotne jeszcze na południu i południowym wschodzie. Na wschodzie i północy niewykluczone mgły i zamglenia. Opady znad południowo wschodniej części kraju będą powoli odsuwały się za naszą wschodnią granicę.

Na chwilę dostaniemy się w pas dość ładnej i słonecznej pogody, która będzie stopniowo „wypierana” przez nadchodzący front atmosferyczny. Dlatego jutro proszę o korzystanie tych, którzy mogą ze słoneczka 🙂. Wieczorem nad zachodnią część kraju nasuną się chmury wspomnianego frontu z opadami deszczu. Temperatura pod chmurami od 10 do 12 stopni. Na północy i południowym wschodzie od 13 do 15 stopni. Najcieplej na zachodzie i w strefie wędrujących rozpogodzeń – od 15 do 17 stopni. Wiatr umiarkowany południowozachodni, osiągający w porywie prędkość 40 / 50 km/h. Nad samym morzem około 55 / 65 km/h. Ciśnienie 1005 / 1011 hPa. Warunki biometeo będą zmieniać się z obojętnych w niekorzystne.

Pogoda na niedzielę

Niedzielą zajmę się jutro 🙂. Pamiętajcie by mnie powiadomić, jak znajdziecie Orkan, będę reagował. Kolejne dni w tygodniu to uspokojenie aury. Jeśli FUS się sprawdzi, to w środku przyszłego tygodnia na termometrach prawdziwe 22 / 25 stopni. Ale póki co o tym cicho, bo nie ma co siać „paniki” 🙂.

Opracował: Jarosław Turała


Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama