Przejdź do treści

Pogoda na weekend okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w piątek, sobotę i niedzielę?

Pogoda na weekend? Sprawdźmy.

Jak ten czas leci. Jeszcze nie tak dawno rozkoszowaliśmy się dłuższym weekendem, a tu już piątek trzynastego. Ma nadzieję, że nie Jesteście przesądni. Ja nie jestem 🙂. Jeszcze dziś i jutro może gdzieniegdzie popadać przelotny deszcz. W niektórych miejscach może również zagrzmieć. Od niedzieli znów niemal bezchmurnie. Jak dotąd maj jest bardzo suchy.

Reklama

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się w oddziaływaniu klina wyżowego znad Atlantyku. Na południu kraju jednak nadal będzie zaznaczał się front atmosferyczny, który przynieść może przelotne opady oraz burze. Podobnie będzie na północy w związku z obecnością niestabilnej masy powietrza. W miarę upływu godzin, ośrodek wysokiego ciśnienia znad Atlantyku, będzie powoli i sukcesywnie przemieszczał się w głąb Europy, co zaowocuje kontynuacją suchej i ładnej pogody. Napływać będzie powietrze chłodniejsze pochodzenia polarnomorskiego.

Pogoda na piątek

Zachmurzenie małe i umiarkowane nad większością regionów. O poranku na północy oraz południu więcej chmur. Na Podlasiu do południa opady deszczu o charakterze punktowym. Padać może również w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. W drugiej części dnia wysyp konwekcji nad niemal całym krajem. Należy się więc spodziewać umiarkowanych / mocniejszych opadów deszczu oraz lokalnych burz. Na pytanie – gdzie wystąpią, odpowiem – niemal wszędzie, ale PUNKTOWO 🙂.

Podczas przechodzenia takich komórek może silniej powiać, a nawet spaść niewielki grad. Oczywiście należy wspomnieć, że słoneczka też powinno być dość sporo. Temperatura od 11 / 14 stopni na północy przez 15 / 18 na Kujawach, Podlasiu, Warmii i Mazurach do 19 / 22 w centrum i na zachodzie. Na wschodzie oraz południu lokalnie do 23 stopni. Na pogórzu około 13 / 15 stopni. Wiatr chwilami umiarkowany, zachodni. Podczas konwekcji silniejszy, osiągający prędkość 70 km/h. Ciśnienie 1015 / 1018 hPa.

Pogoda na weekend, Pogoda na weekend
Reklama

Pogoda na weekend – Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe i umiarkowane wszędzie poza województwami północnymi. Tam już rano więcej chmur oraz przelotne słabe opady deszczu, również o charakterze konwekcyjnym. Sytuacja do końca dnia nie powinna się zmienić. Konwekcja obejmie po południu Kujawy, północną część Wielkopolski / Mazowieckiego. Opady oczywiście także na Podlasiu. Niewykluczone jakieś pojedyncze wyładowania atmosferyczne i silniejszy wiaterek. Na południu oraz w centrum bez deszczu i sporo słońca. Temperatura od 11 / 13 stopni nad morzem przez 12 / 15 w województwach północnych, 16 / 18 w centrum na zachodzie i wschodzie do 19 / 20 na południu kraju. Oczywiście podczas operacji słońca temperatury mogą być nieco wyższe. Wiatr nadal umiarkowany, na północy dość silny, zachodni, osiągający prędkość 70 km/h. Ciśnienie 1012 / 1019 hPa.

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie początkowo umiarkowane i lokalnie duże, ale z każdą godziną chmur powinno być coraz mniej. Przez cały dzień sporo słońca i brak opadów. Temperatura od 13 / 15 stopni na północnym wschodzie przez 16 / 19 na przeważającym obszarze kraju do 20 / 22 na południu i południowym zachodzie i zachodzie. Nad samym morzem 10 / 13 stopni. Na wschodzie 15 / 17 stopni (podobnie na Podkarpaciu). Wiatr słaby i umiarkowany, północnozachodni. Ciśnienie 1015 / 1020 hPa.

Reklama

Pogoda na kolejne dni

I tak jak wspomniałem wcześniej Od niedzieli rozpocznie się dominacja układu wyżowego i kolejny interwał suchej i słonecznej aury. Z poniedziałku na wtorek w Polsce północno-wschodniej niewykluczone przymrozki do -3 stopni.

NADAL APELUJĘ DO WAS O WSZELKĄ ROZWAGĘ PODCZAS LEŚNYCH WYCIECZEK. WCZORAJ W OKOLICAH GRÓJCA PŁONĘŁO OKOŁO 100 ha LASU.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama